Trwa ładowanie...

Ból korzonków – przyczyny, objawy, kuracja

Ból korzonków jest bardzo powszechną dolegliwością. Przyczyn schorzenia może być kilka: przeciążenie kręgosłupa, stres, zmiany neurologiczne w okolicach kręgosłupa, infekcje. Poznaj najczęstsze objawy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Przyczyny bólu korzonków

Korzonki to włókna nerwowe, które znajdują się między kręgami w kręgosłupie. Korzenie nerwowe są bardzo delikatne i bardzo czułe na każdy niekorzystny czynnik, odpowiadają za czynności ruchowe i czuciowe.

Ból korzonków może pojawić się w różnych sytuacjach. Do najczęstszych przyczyn tego stanu należą przeziębienie, przeciążenie i uszkodzenie. Ból korzonków w fachowej nomenklaturze określa się jako zapalenie korzonków nerwowych albo zespół korzeniowy.

Co może wywołać ból korzonków? Najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe, a także reumatyczne kręgosłupa np. osteoporoza, dyskopatia czy skolioza. Ból korzonków może też wynikać z chorób zapalnych kości czy stawów, urazów mechanicznych kręgosłupa, a także nadwyrężenia mięśni pleców.

Ból korzonków może być spowodowany dla przykładu stanem zapalnym korzeni nerwowych
Ból korzonków może być spowodowany dla przykładu stanem zapalnym korzeni nerwowych

2. Ból pleców przy "korzonkach"

Ból korzonków objawia się nagłym i bardzo silnym bólem pleców, który promieniuje od kręgosłupa poprzez ręce i nogi aż do palców. Stan zapalny i ból korzonków powoduje ogólne osłabienie pracy mięśni, a także ich napięcia. Każdy nagły ruch może powodować wzmożenie dolegliwości. Ból korzonków może być spowodowany przykurczem mięśni przykręgosłupowych. Mogą pojawić się również inne objawy niezwiązane z kręgosłupem, np. katar, kaszel, gorączka czy ból głowy.

To też warto wiedzieć

Ból korzonków to także symptom rwy kulszowej, czyli przepukliny krążka międzykręgowego. Jest to dolegliwość, która może się ujawnić nawet po kilku miesiącach od przeciążenia lędźwiowego fragmentu kręgosłupa czy dźwignięcia zbyt ciężkiego przedmiotu. Ból umiejscawia się w dolnej części pleców i może promieniować do dolnych partii ciała. Rwa kulszowa powoduje silny ból i bardzo często jedyną pozycją, którą chory może przyjąć jest pozycja leżąca, ponieważ nie występuje wtedy ucisk na nerwy korzeniowe. Inną dolegliwością w przebiegu której pojawia się ból korzonków jest rwa udowa.

3. Jak leczyć ból korzonków?

Ból korzonków musi być leczony natychmiastowo, ponieważ jest to dolegliwość, która znacznie utrudnia funkcjonowanie. W momencie, kiedy już się uaktywni, należy jak najczęściej przebywać w pozycji leżącej, plecy muszą zostać odciążone.

Zalecane są ciepłe okłady, których zadaniem jest rozluźnienie zbyt napiętych mięśni pleców. W większości przypadków stosowane są leki przeciwbólowe, a także leki przeciwzapalne. Neurolog może zlecić specjalistyczne zabiegi fizjoterapeutyczne np. krioterapię. W częstych nawrotach dolegliwości czy  w ostrych przebiegach, kiedy dochodzi do niedowładu, lekarz może zasugerować operację chirurgiczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.