Trwa ładowanie...

Bóle mięśni stawów – nie zawsze efekt przeciążenia lub urazu. Dowiedz się, co mogą oznaczać

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 27.11.2018 12:25
Bóle mięśni stawów – nie zawsze efekt przeciążenia lub urazu. Dowiedz się, co mogą oznaczać
Bóle mięśni stawów – nie zawsze efekt przeciążenia lub urazu. Dowiedz się, co mogą oznaczać

Bóle mięśni i stawów zazwyczaj utożsamiamy z przeciążeniem lub urazem, którego moglibyśmy się nabawić w trakcie aktywności fizycznej. W rzeczywistości tego rodzaju objawy mają wiele innych przyczyn. Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie z uporczywym bólem mięśni i stawów zależnie od jego źródła.

Bóle mięśni stawów nie zawsze muszą oznaczać przeciążenie lub uraz
Bóle mięśni stawów nie zawsze muszą oznaczać przeciążenie lub uraz

1. Ból mięśni i stawów w trakcie infekcji wirusowej

W trakcie infekcji wirusowej najczęściej koncentrujemy się na jej najbardziej oczywistych objawach, takich jak wysoka gorączka lub stan podgorączkowy, ból głowy, osłabienie oraz kaszel i katar. Jednak bolące mięśnie i stawy również są objawem charakterystycznym dla chorób o podłożu wirusowym. W trakcie przeziębienia są one najczęściej niezbyt silne, jednak choroby takie ospa, różyczka czy grypa odznaczają się uporczywym bólem połączonym ze znacznym osłabieniem mięśni.

Koncentrując się na zbiciu gorączki i stłumieniu kaszlu oraz kataru, zapominamy niekiedy, że również z bólem można skutecznie walczyć. Sprawdzonym sposobem od dawna jest zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ. Działają one przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Na rynku dostępne są preparaty opierające swoje działanie na różnych substancjach czynnych. Gdy pacjentowi zależy na szybkim działaniu przeciwbólowym, godną rozważenia opcję stanowi deksketoprofen dostępny między innymi bez recepty w postaci leków Dexak® i Dexak® SL. Poza szybkim działaniem preparat wyróżnia się tym, że może zostać przyjęty na pusty żołądek.

2. Ból spowodowany chorobami reumatycznymi

Leki z grupy NLPZ sprawdzają się także w łagodzeniu objawów bólu mięśni i stawów o podłożu reumatoidalnym. Szacuje się, że w Polsce na tego rodzaju dolegliwości cierpi nawet 5 milionów osób. Przewlekłe zapalenia stawów są niezwykle bolesne i często prowadzą do znacznego ograniczenia sprawności ruchowej.

Skąd bierze się reumatyzm? Duże znaczenie ma genetyka, jednak stanom zapalnym stawów bardzo sprzyjają wady postawy i niedobory wapnia wzmacniającego układ kostny. Reumatyzm wymaga intensywnego leczenia, ponieważ powikłania mogą uderzyć również w narządy.

3. Niedoczynność tarczycy

Jednak nie zawsze ból mięśni i stawów wskazuje na dolegliwości reumatyczne. Mniej oczywistą, a bardzo poważną przyczynę może stanowić niedoczynność tarczycy. Chory odczuwa wówczas nie tylko ból, ale również wpływ choroby na ogólną sprawność ruchową. Codzienne czynności stają się trudniejsze do wykonania. Występują skurcze i sztywność mięśni. Dolegliwości bólowe nasilają się pod wpływem niskiej temperatury oraz wysiłku fizycznego.

4. Niekorzystne warunki pracy

Bólom mięśni stawów sprzyja również siedzący tryb życia, czego klasycznym przykładem jest praca biurowa. Dolegliwość dotyczy przede wszystkim pleców – zwłaszcza na odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do trwałych i jeszcze bardziej bolesnych zwyrodnień.

W jaki sposób radzić sobie z bólem wynikającym z siedzącego trybu życia? Środki przeciwbólowe przynoszą szybką ulgę, jednak nie stanowią rozwiązania problemu. Brak aktywności najlepiej zrównoważyć… aktywnością. Warto rozpocząć zajęcia sportowe, na które można znaleźć czas po pracy i w weekendy. Pomocne będą również profesjonalne masaże.

Informacja prasowa

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze