Borderline - przyczyny, objawy, leczenie

Borderline to bardzo poważne zaburzenie psychiczne. Histeryczka, egoista – tak zwykle myślimy o osobach, które się śmieją, a już po chwili, zupełnie bez powodu, wpadają w złość lub apatię. Tymczasem ci niesprawiedliwie osądzani ludzie są po prostu chorzy na borderline i często sami nie zdają sobie z tego sprawy. Ich życie to ciągła huśtawka nastrojów, chodzenie po cienkiej linii, z której czasami spadają i swój koszmar kończą samobójstwem.

Borderline - przyczyny

Osobowość pograniczna jest ciągle badana przez psychologów, ale nadal nie znają oni dokładnych przyczyn zaburzenia borderline. Wyróżniają kilka czynników ryzyka borderline:

#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zaburzenia psychiczne?

  • dziedziczenie,
  • doświadczenia z dzieciństwa,
  • opuszczenie przez najbliższych,
  • nierozwiązane kryzysy rozwojowe,
  • negatywne wpływy środowiska wychowawczego,
  • zespół stresu pourazowego (PTSD).

Na borderline cierpi wiele osób, które były w dzieciństwie wykorzystywane seksualnie. Nawet negowanie uczuć dziecka może mieć wpływ na rozwój zaburzenia borderline.

Borderline - objawy

Typ borderline to rodzaj zaburzenia osobowości, a dokładniej osobowości chwiejnej emocjonalnie. Osoby dotknięte zaburzeniem borderline są niestabilne afektywnie, często zmienia im się nastrój, bardzo szybko się denerwują, miewają lęki i niekontrolowane wybuchy gniewu, zachowują się nieadekwatnie do sytuacji. Większość ludzi z borderline miewa impulsywne zachowania autodestrukcyjne. Borderline może się również objawiać kleptomanią, niebezpieczną jazdą samochodem, niekontrolowanym wydawaniem pieniędzy, nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, obżarstwem albo głodzeniem się. Również sfera seksualna jest zaburzona przez borderline. Jedni chorzy na borderline unikają seksu, a inni uprawiają go często z wieloma przypadkowymi partnerami.

Borderline powoduje też agresję. Chorzy na borderline sami stosują przemoc albo też wiążą się z osobami, które jej używają. Osoby chore na borderline są więc na przemian ofiarami i sprawcami przemocy fizycznej, psychicznej bądź seksualnej. Ludzie chorzy na borderline czują się samotni i opuszczeni. Mają problemy z własną tożsamością. Raz wydaje im się, że są wspaniali, a już po chwili myślą, że zasługują tylko na śmierć. Zaburzony obraz siebie, celów i preferencji prowadzi do tworzenia niestabilnych związków uczuciowych. Towarzyszy im poczucie wewnętrznej pustki. Osoby chore na borderline gwałtownie reagują na krytykę. Boją się odrzucenia, a jednocześnie sami je prowokują. W końcu nie mogą już wytrzymać i pragną skończyć z tym koszmarem. Rozwiązaniem jest samookaleczenie lub samobójstwo.

Jak wyglądają choroby psychiczne? Psycholog na fotografiach ukazał problemy swoich pacjentów

W Polsce coraz więcej osób cierpi z powodu depresji. W 2016 roku odnotowano, że Polacy wzięli 9,5 mln dni wolnych od pracy z powodu problemów psychicznych....

Borderline - leczenie

Chorobę bordeline trzeba przede wszystkim prawidłowo rozpoznać. Niestety, często borderline jest diagnozowana jako nerwica. Chociaż sam termin „osobowość pograniczna” jest znany już od 1938 roku, to jak do tej pory, poza Anglią i Niemcami, rozpoznanie choroby borderline jest niewielkie. Z diagnozowaniem borderline jest nieco lepiej w Stanach Zjednoczonych. Z szacunków wynika, że na borderline cierpi 6,4 proc. Amerykanów.

Aby wyjść z bordeline, potrzebna jest kuracja farmaceutyczna i wieloletnia psychoterapia. Najwięcej zależy od pacjenta. O powodzeniu psychoterapii w leczeniu borderline decyduje to, czy chory na borderline będzie miał w sobie na tyle siły, by być konsekwentnym przy zmiennych nastrojach, co nie jest łatwe. O swojej walce z borderline napisała Rachel Reiland w książce „Uratuj mnie”.

Komentarze (39)
~Mona88
~Mona88 2 miesiące temu

To się nie skończy! Po czasie mojej aktywności nastąpił dół. Nic nie robię. Nie mam siły zająć się dzieckiem, praniem , sprzątaniem. Jestem zła na siebie, chce się pociąć. Znów sięgam po alkohol. Już mnie wkurza moja terapeuta i chciałabym się od niej uwolnić tak jak i od męża. Kocham męża ale też nienawidzę i nie chce z nim być. Jestem w terapię z Panią A ale zapisałam się też na terapię z panem P. Jestem borderline. To się nie kończy!

Odpowiedz
~alain
~alain 3 miesiące temu

Borderline zdiagnozowano u mnie już 2 lata temu i od tego momentu ciągle się leczę. To nie jest tak proste, jak by się wydawało. Chodzę do poradni Psychologgia. Robię postępy i widzę gdzieś tam w oddali światełko w tunelu. To można przezwyciężyć. Czuję, że jest ze mną lepiej.

Odpowiedz
~Ona
~Ona 3 miesiące temu

@~- cień_2: Wiem co przeszedles....Ja zylam z Nim dwa lata...wysysal energie,dolowal,przezucal wszystkie Swoje zyciowe niepowodzenia na mnie.Wiecznie Mu sie krzywda dziala...byl biedny i pokrzywdzony....Dalej juz nie mialam sily...

Odpowiedz
~Podburzona
~Podburzona 7 miesięcy temu

@~cień: jesteś okropną egoistką. Wiem że takie osoby mogą być nieznośne ale ONA MA PROBLEM! ONA JEST CHORA! TO NIE JEST JEJ WINA! Jeżeli Ci to tak przeszkadza TO JEJ POMÓŻ bo twój komentarz udowadnia że to ty jesteś księżniczką która ma pretensje do świata że osoba w jej otoczeniu jest chora. Najgorsze co możesz zrobić dla takiej osoby to być dla niej dodatkowym ciężarem.

Odpowiedz
~- cień_2
~- cień_2 8 miesięcy temu

@-cień: czuje ze opisujesz moja partnerkę!!!. 4 lata naszego zwiazku i jestem wykończony, podobnie jak Ty. Gwałtownosc, impulsywnosc sa tak glęboko destrukcyjne ze juz sie poddaje, nie jestesm w stanie to wygasić/uciszyć. Kiedyś starałem sie pomóc Jej, teraz nie mam juz sił nawet by pomóc sobie... ; Straszne, nie wiem czym sie to skończy....! Niewierygodne jak podobne sa te zachowania!

Odpowiedz
~cień
~cień 8 miesięcy temu

Mieszkam pod jednym dachem z uzależnioną od zakupów, neurotyczną i egoistyczną "księżniczką" z borderline i schizofrenią. KOSZMAR !!! od jej huśtawek nastrojów sama już jestem rozchwianym emocjonalnie cieniem człowieka. Ten "wampir energetyczny" niby boi się odrzucenia" więc co dnia domaga się towarzystwa (nawet przy zakupie bułek), uwagi (bo ONA MA PROBLEM), uznania (bo raz na 100lat nakarmiła koty), bezgranicznego oddania (nie ważne, że coś właśnie robię, mam to rzucić bo ONA coś chce), bezbrzeżnej wdzięczności za urodzinowy prezent (na który pewnie i tak nie zasługuję, bo to co ja jej daję to "taniocha" i "badziewie"). Jak usłyszy najdrobniejszą uwagę krytyczną na swój temat to "Armagedon!!!": Oddawaj wszystko!!! (oddałam prezenty z kilku lat urodzin i świąt) Nie zasługujesz na nic!!! Jesteś beznadziejna!!! Jesteś syfiarą!!! (bo znalazła mój włos w wannie, a sama ma kolekcję 17 brudnych kubków) Jak ludzie wytrzymują z taką debilką? (Ona nie ma ŻADNYCH koleżanek ani przyjaciół) Powiem twojemu szefowi jaka jesteś żałosna!!! Od dzieciństwa wysysa ze mnie wszystkie soki. Jestem już tak zmęczona i chuda, że cienia nie rzucam ... Marzę o własnym, cichym i bezpiecznym mieszkaniu z TYLKO MOJĄ kuchnią i łazienką ;)

Odpowiedz
~filifionka
~filifionka 8 miesięcy temu

@~nieznajoma: droga -nieznajoma nie jesteś typem borderline, tylko normalną, wrażliwą i czasem trochę humorzastą babką ;) a problem z nawiązaniem i utrzymaniem trwałych związków uczuciowych dotyczy większości z nas. Przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele, więc zamiast się obwiniać, że ktoś nie pokochał Cię na "dobre i na złe" - zrób się "na bóstwo", wyjdź z domu i ciesz się pięknym dniem. Nie szukaj uporczywie i nigdy nie walcz o miłość. O prawdziwą nie trzeba ... o fałszywą nie warto ...

Odpowiedz
~nieznajoma
~nieznajoma 9 miesięcy temu

Coś strasznego.. Osobiście dowiedziałam się, że mam osobowość borderline kiedy ktoś bliski udowodnił mi, że jestem kompletnie niestabilna emocjonalnie. Za tym niestety idzie też niestabilność uczuciowa, co po pewnym czasie i mnie samą zaczęło męczyć, przez co chyba nigdy nie będę do końca potrafiła zaakceptować samej siebie. Życie w skrajnej pustce i uczuciu, jakby nikt nie był w stanie nas kochać, to raczej dość smutne przeżycie, a dla kogoś, kto nieustannie z takim poczuciem zmierza przez życie, jest to swego rodzaju istny koszmar. Jeszcze sobie mówię, że przecież jestem młoda i może kiedyś zakocham się w kimś z wzajemnością i ani mnie ani tej osobie się "nie odwidzi" po jakimś czasie, zazwyczaj krótkim, bo życie w poczuciu braku miłości jest naprawdę słabe. Ale ta nieszczęśliwa wcale nie jest od niej lepsza, choć człowiek samotny zwykle wybiera życie choćby i taką miłością, niżeli życie bez jakiejkolwiek miłości. Ale to poniekąd destrukcyjne, co nawet by się zgadzało z moją osobowością. Ale odkąd zdaję sobie sama z tego wszystkiego sprawę, jakoś łatwiej mi jest nad samą sobą zapanować, choć nadal nie potrafię panować nad wszystkim. Pozdrawiam.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia osobowości
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocy!

~Ola28283838289229 • ostatni post 5 godzin temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia osobowości
Zaburzenia osobowości

Zaburzenia dysocjacyjne - zdjęcie

Zaburzenia dysocjacyjne - zdjęcie

Zaburzenia te związane są z występowaniem dwóch odrębnych osobowości u jednej osoby. Obie osobowości nie są zależne od siebie.

Zaburzenia osobowości

Objawy paranoi

Objawy paranoi

objawia się zespół paranoiczny? Czy na to zaburzenie osobowości składa się tylko podejrzliwość i urojenia prześladowcze? Przyczyny paranoi Zaburzenia urojeniowe to złożone przeżycia. Chory ma na...

Zaburzenia osobowości

Osobowość dyssocjalna

Praca z dzieckiem z ADHD i jego środowiskiem jako jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F60.2. Zaburzenia osobowości o charakterze dyssocjalnym...

Zaburzenia osobowości

Syndrom jerozolimski - dziwne zaburzenie psychiczne

Syndrom jerozolimski - dziwne zaburzenie psychiczne

opisał je w 1937 roku Heinz Herman -psychiatra mieszkający na terenach dzisiejszego Izraela. Zaburzenie to swoją nazwę zawdzięcza  innemu (...) cierpiących na zaburzenia psychiczne, ani fanatyków religijnych. W przeważającej...

Zaburzenia osobowości

Osobowość zależna

Zaburzenie osobowości zależnej (ang. Dependent Personality Disorder) określano dawniej jako asteniczne zaburzenie osobowości. Inne nazwy osobowości (...) zależnej to zaburzenie...

Zaburzenia osobowości

Osobowość anankastyczna

Termin "osobowość anankastyczna" brzmi dość zagadkowo dla przeciętnego człowieka. Na czym polegają zaburzenia osobowości tego typu? Człowiek (...) określana jako osobowość kompulsyjno-obsesyjna....

Zaburzenia osobowości

Osobowość unikająca

Osobowość unikająca (łac. personalitas anxifera) to zaburzenie osobowości, które manifestuje się w zachowaniu skrajną nieśmiałością i introwertyzmem. Inaczej osobowość unikającą określa...

Zaburzenia osobowości

Osobowość histrioniczna

Osobowość histrioniczna albo inaczej histrioniczne zaburzenia osobowości zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F60.4. Termin „osobowość...