Trwa ładowanie...

Calcium Sandoz Forte - ulotka, skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Calcium Sandoz Forte to lek stosowany w celu uzupełnienia poziomu wapnia w organizmie. Wydawany jest bez recepty i dostępny w formie musujących tabletek. To stosunkowo bezpieczy środek, który może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Jak dokładnie działa lek Calcium Sandoz Forte i czy jest bezpieczny dla wszystkich?

spis treści

1. Co to jest Calcium Sandoz Forte i co zawiera?

Calcium Sandoz Forte to musujące tabletki do rozpuszczania w wodzie, których zadaniem jest uzupełnienie poziomu wapnia w organizmie. Dzięki temu wspiera funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego oraz mięśniowego. Dodatkowo chroni serce i wzmacnia zęby.

Zobacz film: "Szczaw może poważnie zaszkodzić. Wszystko przez groźną substancję"

1 tabletka zawiera 1132 mg laktoglukonianu wapnia oraz 875 mg węglanu wapnia. Wśród substancji czynnych znajdują się: kwas cytrynowy bezwodny, aromat pomarańczowy [zawiera: alkohol benzylowy, glukozę, sorbitol (E 420) i dwutlenek siarki (E 220)], aspartam (E 951), makrogol 6000 i wodorowęglan sodu.

1.1. Jak działa Calcium Sandoz Forte?

Lek Calcium Sandoz Forte jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Łagodzi objawy niedoboru tego pierwiastka i w krótkim czasie pomaga przywrócić organizmowi równowagę. Wapń wchłania się w jelicie cienkim i jest rozprowadzany wraz z krwią.

Dzięki temu wzmacnia układ kostny i mięśniowy, wspiera działanie układu nerwowego, a także pośrednio uczestniczy w regulowaniu układu hormonalnego.

2. Wskazania do stosowania leku Calcium Sandoz Forte

Lek Calcium Sandoz Forte stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów wapnia. Ma działanie profilaktyczne, ale także pomaga w leczeniu schorzeń związanych z osłabieniem kości. Może być stosowany jako leczenie dodatkowe w przypadku osteoporozy, a także hamuje proces osłabiania kości.

Jeśli jednocześnie Calcium Sandoz Forte będzie stosowany z witaminą D, może realnie przyczynić się do leczenia krzywicy, szczególnie u dzieci, a także osteomalacji - osłabienia i zmiękczenia kości u dorosłych.

2.1. Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Calcium Sandoz Forte jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników - czynnych lub pomocniczych. Dodatkowo leku nie należy stosować w przypadku wystąpienia takich schorzeń, jak:

 • hiperkalcemia - za duże stężenie wapnia we krwi
 • hiperkalciuria - za duże stężenie wapnia w moczu
 • kamica nerkowa
 • zwapnienie nerek

W przypadku choroby nerek, przed zastosowaniem leku Calcium Sandoz Forte należy skonsultować się z lekarzem i - jeśli to możliwe - odstawić wszystkie leki, zawierające glin.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.2. Dawkowanie leku Calcium Sandoz Forte

Calcium Sandoz Forte zwykle stosuje się, przyjmując jedną tabletkę maksymalnie 3 razy na dobę. Produkt należy rozpuścić w szklance niegazowanej wody i wypić od razu (nie zostawiać na dłuższy czas). Można stosować lek Calcium Sandoz Forte między posiłkami lub razem z nimi.

W przypadku dzieci zwykle zaleca się stosowanie jednej tabletki maksymalnie 2 razy na dobę.

3. Środki ostrożności

Lek Calcium Sandoz Forte może wejść w interakcję z niektórymi produktami spożywczymi, bogatymi w kwas szczawianowy. To przede wszystkim:

 • szpinak
 • rabarbar
 • produkty pełnoziarniste

W przypadku spożywania tego typu produktów, należy odczekać przynajmniej 2 godziny przed przyjęciem leku Calcium Sandoz Forte.

3.1. Możliwe działania niepożądane po stosowaniu Calcium Sandoz Forte

Choć Calcium Sandoz Forte jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, może wywołać pewne skutki uboczne. Najczęściej wiążą się one z niewłaściwym stosowaniem preparatu, np. zwiększaniem dozwolonych dobowych dawek.

Wśród działań niepożądanych leku Calcium Sandoz Forte wymienia się:

 • biegunki lub zaparcia
 • nudności i wymioty
 • wzdęcia
 • świąd
 • bóle brzucha
 • zaczerwienienie skóry

Objawy te pojawiają się jednak bardzo rzadko i zwykle wymagają jedynie zaprzestania stosowania leku. Przy regularnym przyjmowaniu większych dawek, niż dozwolone, może wystąpić hiperkalcemia lub hiperkalciuria.

3.2. Calcium Sandoz Forte w ciąży i podczas karmienia

Stosowanie leku Calcium Sandoz Forte w czasie ciąży i laktacji jest dozwolone w przypadku dużych niedoborów wapnia, ale musi być kontrolowane przez lekarza. Maksymalna dobowa dawka produktów wapniowych dla kobiet ciężarnych oraz karmiących to 1500 mg.

Warto pamiętać, że wapń może przenikać do mleka matki, niemniej jednak nie powinno mieć to negatywnych skutków na zdrowie dziecka.

3.3. Interakcje Calcium Sandoz Forte z innymi lekami

Nie wszystkie leki można stosować razem z Calcium Sandoz Forte, a niektóre należy przyjmować w pewnym odstępie czasu. Należy powiadomić lekarza o wszystkich stosowanych lekach i suplementach diety.

Szczególnej kontroli podlega jednoczesne przyjmowanie leku Calcium Sandoz Forte ze środkami nasercowymi, tiazydowymi lekami moczopędnymi i kortykosteroidami.

W przypadku przyjmowania bisfosfonianów albo fluorków sodu, należy odczekać 3 godziny przed zastosowaniem Calcium Sandoz Forte.

W przypadku antybiotyków z grupy tetracyklin należy odczekać około 2 godzin, zanim sięgnie się po lek Calcium Sandoz Forte.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza