Trwa ładowanie...

Chlorella – właściwości, wartość odżywcza i działania niepożądane

Avatar placeholder
02.06.2023 17:21
Chlorella wspiera oczyszczanie organizmu, zwłaszcza wątroby.
Chlorella wspiera oczyszczanie organizmu, zwłaszcza wątroby. (Adobe Stock)

Chlorella jest zieloną algą rosnącą w słodkowodnych zbiornikach na Dalekim Wschodzie. Ze względu na swoje wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne została uznana za superfood. Z tego powodu jest popularnym suplementem diety. Dlaczego warto po nią sięgać? Jak ją stosować, by cieszyć się zdrowiem i nie zniechęcić specyficznym smakiem?

spis treści

1. Co to jest chlorella?

Chlorella to zielona, jednokomórkowa słodkowodna alga należąca do gromady zielenic. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem rodzaju jest Chlorella vulgaris, czyli chlorella zwyczajna. Rośnie w zbiornikach na Dalekim Wschodzie.

Alga składa się przede wszystkim z jądra i bardzo dużych ilości chlorofilu. To zielony barwnik, który odpowiada za proces fotosyntezy. Chlorella zawdzięcza mu swój intensywny zielony kolor i nazwę, ale także wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne, dzięki którym zyskała popularność i uznanie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Chlorellę zalicza się do grupy superfoods, to jest produktów spożywczych o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Nie bez powodu znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, także medycynie alternatywnej.

2. Wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne chlorelli

Chlorella to źródło witamin (D, B9, B12, K), minerałów (żelazo), aminokwasów egzogennych (fenyloalanina, izoleucyna, treonina, lizyna, leucyna, metionina, tryptofan, walina), cukrów i białka, kwasów nukleinowych, kwasów tłuszczowych omega-3 (kwasy α-linolenowy i linolowy).

To przekłada się na jej niezwykłe właściwości prozdrowotne. Okazuje się bowiem, że alga:

  • wspiera oczyszczanie organizmu, zwłaszcza wątroby,
  • ma właściwości detoksykujące. Wiąże toksyny, metale ciężkie, alkohol, pestycydy, chemikalia i inne szkodliwe substancje, ograniczając ich wchłanianie i usprawniając usuwanie z organizmu,
  • wspiera pracę wątroby, przyspiesza jej regenerację,
  • stymuluje produkcję białych krwinek, to jest leukocytów biorących udział w obronie ustroju przed patogenami, bakteriami i wirusami. Wspiera tym samym układ odpornościowy,
  • ma działanie antybakteryjne,
  • przyspiesza gojenie ran,
  • łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspiera trawienie, pomaga w przypadku zaparć, wzdęć, gazów, zatruć pokarmowych oraz zapalenia błony śluzowej jelit,
  • obniża poziom cukru,
  • obniża stężenie „złego” cholesterolu we krwi (frakcji LDL) oraz cholesterolu całkowitego,
  • prowadzi do obniżenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi,
  • usprawnia przemianę materii, co sprzyja utracie zbędnych kilogramów i ułatwia kontrolę wagi,
  • wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego,
  • chroni przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego, obniża ryzyko pojawienia się nowotworów,
  • zapobiega niedokrwistości, ponieważ zawiera sporo kwasu foliowego, witaminy B12 oraz żelaza,
  • zapobiega niedoborom witaminy B12 u wegan i wegetarian, jest źródłem sporej ilości pełnowartościowego białka oraz żelaza. Stosowanie chlorelli może działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnadciśnieniowe, obniża ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

3. Jak stosować chlorellę?

Chlorella występuje w postaci proszku, tabletek, kapsułek i płynnych wyciągów. Suplementację należy stosować przez około 2 miesiące, po tym czasie zalecana jest przerwa. Podczas kuracji istotne jest, by przestrzegać zaleceń producenta. Istotna jest także systematyczność oraz nieprzekraczanie dozwolonych dawek:

  • chlorella tabletki - spożywa się zwykle kilka sztuk dziennie, zwykle 2 tabletki (1 g) 1–3 razy na dobę,
  • chlorella w proszku najczęściej od 3 do 5 g, to jest około jednej łyżeczki.

Ponieważ chlorella ma wyrazisty, specyficzny, rybi smak, warto wiedzieć, jak ją stosować. By go zneutralizować, w przypadku proszku czy płynu można ją rozpuścić w przegotowanej wodzie lub soku bądź dodać do jogurtu, kefiru, sosów i zup. Dużą popularnością cieszą się wieloskładnikowe koktajle z chlorellą. Tabletki z chlorellą połyka się, popijając wodą.

4. Jaka chlorella jest najlepsza?

Suplementy diety zawierające chlorellę można kupić zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Jest dostępna w aptekach, sklepach z żywnością zdrową i ekologiczną, sklepach zielarskich, a nawet drogeriach. Która chlorella jest najlepsza?

Jeśli chodzi o jej formację, tabletki mają tę zaletę, że stosuje się dokładnie tak, jak inne suplementy. Z kolei płyn czy proszek są dobrą opcją dla osób, które mają problem z łykaniem tabletek i kapsułek. Ich minusem jest wyczuwalny.

Inną kwestią jest dawka chlorelli, stąd kupując suplement warto zwrócić uwagę na zawartość substancji. Pożądanym parametrem jest standaryzacja produktu na zawartość chlorofilu, witamin oraz żelaza.

5. Chlorella – przeciwwskazania i działania niepożądane

Chlorella jest bezpieczna i stosowana w dozwolonych dawkach najczęściej nie wywołuje działań niepożądanych. Podczas jej spożywania może dojść do zaostrzenia zmian trądzikowych, co jest związane z procesem oczyszczania organizmu. Ponieważ jest uznawana za alergen, może nasilać objawy alergii (zwłaszcza u osób uczulonych na pleśń, za co odpowiada alergia krzyżowa).

W przypadku spożywana chlorelli w nadmiarze mogą dokuczać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia czy biegunki, także uczucie ociężałości. Suplementy z chlorellą nie powinny być podawane dzieciom, kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz wskaże inaczej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze