Trwa ładowanie...

Choroba wieńcowa – co o niej wiemy?

Serce to jeden z najważniejszych narządów naszego ciała. Spełnia ważną rolę w układzie krążenia. Jest pompą, dzięki której utleniona krew krąży w naszym organizmie. Zwężone naczynia wieńcowe powodują, że zmniejsza się dopływ krwi do serca. Tym samym serce przestaje być odpowiednio dotleniane. W konsekwencji niedotlenienia serca zostaje zaburzone prawidłowe jego funkcjonowanie i pojawiają się różne choroby układu krążenia.

Zobacz film: "Obowiązki lekarza w leczeniu chorób serca"

spis treści

1. Przyczyny choroby wieńcowej

Znana jest też jako choroba niedokrwienna serca lub dusznica bolesna. Główną przyczyną powstawania choroby wieńcowej jest niedokrwienie mięśnia sercowego. Krew, wpływając do serca przez naczynia wieńcowe, zaopatruje je w tlen i substancje odżywcze. Podczas aktywniejszej pracy serca i układu krążenia, przepływ krwi jest odpowiednio zwiększony. Jeżeli naczynia wieńcowe są zwężone, krew nie może w odpowiedniej ilości dostarczać tlenu i związków energetycznych. Następuje niedokrwienie mięśnia sercowego. Zwężone naczynia wieńcowe mogą być wywołane miażdżycą lub skurczem tętnic wieńcowych. Rozwój miażdżycy często prowadzi do nagłego zamknięcia światła tętnicy wieńcowej i zawału. W przypadku, gdy choroba wieńcowa przebiega bezobjawowo, pierwszym jej sygnałem często bywa zawał.

2. Objawy choroby wieńcowej

  • uczucie gniecenia lub palenia za mostkiem,
  • ból promieniujący od szczęki lub barków, ramion, rąk w lewej części ciała,
  • czasami ból pojawia się w nadbrzuszu,
  • ból pojawia się w czasie wysiłku, np. w czasie szybkiego spaceru, biegu, dźwigania ciężkich przedmiotów,
  • w czasie odpoczynku po zażyciu nitrogliceryny ból szybki mija,
  • ból może być sprowokowany nagłą zmiana temperatury otoczenia, zbyt dużym posiłkiem, schyleniem się, nagłym zdenerwowaniem.

Warto zaznaczyć, że powyższe objawy dotyczą dusznicy bolesnej stabilnej. Wówczas bóle trwają około 10 minut i nie pojawiają się niesprowokowane. Rzecz ma się inaczej jeżeli chory cierpi na niestabilną odmianę choroby wieńcowej, w której bóle pojawiają się nawet w czasie małej aktywności lub też codziennie. Silny ból, pojawiający się nawet w stanie spoczynku, duszności, lęki, poty występujące razem z bólem, nikła pomoc nitrogliceryny mogą oznaczać zawał.

3. Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej

Badanie Ekg wykonane w czasie wysiłku lub po nim daje odpowiedź. Jeżeli są wątpliwości, wówczas wykonuje się próbę wysiłkową, która pomaga ocenić zachowanie serca podczas wysilku. Ostateczną diagnozę stawia się w oparciu na wynikach koronografii, która pozwala ocenić stan naczyń wieńcowych, zastawek serca oraz ciśnienia we krwi. Choroby układu krwionośnego wymagają zlikwidowania czynników ryzyka.

Do bezwzględnych nakazów należą:

W leczeniu choroby wieńcowej wprowadza się leczenie farmakologiczne. Najczęściej używana jest nitrogliceryna, która zapobiega wystąpieniu nagłych ataków. Profilaktycznie można stosować kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwpłytkowe. Leczenie zabiegowe stosuje się gdy farmakologia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Do leczenia zabiegowego zaliczamy angioplastykę lub pomostowanie aortalno-wieńcowe. Anginoplastyka polega na rozszerzeniu zwężonych miejsc tętnic wieńcowych. Jest to dość nieskomplikowany zabieg. Z kolei pomostowanie aortalno-wieńcowe polega na wszczepieniu bypassów. Jest to zabieg o wiele bardziej inwazyjny niż angioplastyka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.