Trwa ładowanie...

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Szacuje się, że dotyczy ona 5-10% populacji osób dorosłych. Bardzo wiele czynników sprzyja rozwojowi wrzodów a ostatnio coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się stres.

Zobacz film: "Might & Magic: Heroes VI"

1. Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy

Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy są poważną chorobą, związaną z potencjalnymi niebezpiecznymi powikłaniami i wymagającą konsultacji lekarskiej. Choroba wrzodowa to cykliczne pojawienie się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy.

Wrzód trawienny to ubytek w błonie śluzowej z naciekiem zapalnym i martwicą skrzepową w otoczeniu. Najczęściej wrzody trawienne powstają w opuszce dwunastnicy i żołądku, rzadziej w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy.

W patogenezie tej choroby dochodzi do uszkodzenia bariery śluzówkowej, spadku jej odporności i zaburzenia równowagi między czynnikami agresji a czynnikami obrony. Do czynników obronnych błony śluzowej należy jej budowa oraz prawidłowe ukrwienie, sekretyna, prostaglandyny oraz śluz.

Czynnikami agresji są:

1. Helicobacter pylori: odpowiada za ponad połowę wrzodów dwunastnicy i wrzodów żołądka. Dzięki swojej specjalnej budowie, bakteria ta wytwarza enzym ureazę, która rozkłada mocznik a tym samym uwalnia jony amonowe neutralizując kwaśne środowisko soku żołądkowego.

W wyniku tego dochodzi do ostrego zapalenia części przedodźwiernikowej żołądka a po kilku tygodniach mamy przewlekły stan zapalny oraz hipergastrynemię, czyli zwiększoną ilość wydzielania gastryny, która powoduje zwiększenie wydzielania kwasu solnego.

Zobacz także:

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. W Polsce zakażonych jest większość dorosłych i około 1/3 dzieci. Najczęstszym miejscem bytowania bakterii jest część przedodźwiernikowa żołądka.

2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne: uszkadzają błonę śluzową przewodu pokarmowego przez zmniejszenie wytwarzania prostaglandyn (między innymi chronią błonę wyściełającą żołądek, zmniejszając wytwarzanie kwasu żołądkowego, regulując wydzielanie śluzu oraz prawidłowe ukrwienie żołądka). Oprócz tego hamują one czynność płytek krwi, co sprzyja krwawieniom.

3. Palenie tytoniu. Palaczy tytoniu charakteryzuje większa zapadalność na wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy, częstsze nawroty i trudniejsze gojenie wrzodów.

4. Czynniki genetyczne: Większa częstość występowania choroby wrzodowej jest związana z genetycznie uwarunkowaną zwiększoną ilością komórek okładzinowych wytwarzających kwas solny oraz z ich zwiększoną wrażliwością na działanie gastryny. Obserwuje się zwiększoną częstość występowania wrzodów dwunastnicy u osób z grupą krwi 0.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (123rf)

Głównymi objawami są: ból i dyskomfort w nadbrzuszu występujący po posiłku. Często ustępuje po zastosowaniu leków zobojętniających kwas solny. Pojawia się w nocy lub nad ranem. Nawracają, co kilka miesięcy (nasilenie dolegliwości wiosną i jesienią). Dodatkowo pieczenie za mostkiem, czyli tzw. zgaga.

Nieswoiste objawy to nudności, wymioty, kwaśne odbijanie, brak apetytu, spadek masy ciała. Charakterystyczne dla wrzodów dwunastnicy jest ustępowanie lub zmniejszenie się dolegliwości po spożyciu niewielkiego posiłku.

Głównym badaniem diagnostycznym jest gastroskopia. Pozwala uwidocznić stan błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, pobrać wycinki do badania histopatologicznego oraz wykryć obecność Helicobacter pylori stosując odpowiednie testy.

Jak działa żołądek?
Jak działa żołądek?

Żołądek jest organem wewnętrznym, który znajduje się w jamie brzusznej, a jego położenie zależy od wypełnienia....

zobacz galerię

Obecność Helicobacter pylori można potwierdzić za pomocą metod inwazyjnych i nieinwazyjnych. Do metod inwazyjnych zaliczamy:

  • Test ureazowy – pobrany wycinek umieszcza się na płytce zawierającej mocznik z dodatkiem barwnego wskaźnika. Przy obecności bakterii, mocznik ulega rozkładowi do amoniaku, powodując alkalizację podłoża i zmianę jego barwy. Czułość i swoistość testu wynoszą 95%.
  • Badanie histopatologiczne wycinka pobranego z dwunastnicy
  • Hodowla bakteryjna

Metody nieinwazyjne:

  • Ureazowy test oddechowy – polega na spożyciu przez pacjenta porcji mocznika znakowanego izotopem węgla 13C lub 14C. Pod wpływem bakteryjnego enzymu ureazy dochodzi do jego hydrolizy do dwutlenku węgla i amoniaku, który jest wydalany przez płuca i oznaczany.
  • Testy serologiczne – obecność swoistych przeciwciał przeciwko antygenom Helicobacter pylori
  • Test na antygeny Helicobacter pylori w kale – czułość i swoistość wynoszą > 90%

W leczeniu główną rolę odgrywa leczenie zakażenia Helicobacter pylori (eradykacja) oraz stosowanie blokerów pompy protonowej i H2-blokerów. Pomocnicze znaczenie ma właściwa dieta, zaprzestanie palenia papierosów i unikanie niektórych leków wrzodotwórczych. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.