Trwa ładowanie...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – epidemia XXI wieku

Avatar placeholder
21.12.2023 15:28
Płatna współpraca z marką Piascledine
Adobe Stock
Adobe Stock

Choroba zwyrodnieniowa stawów to przypadłość, na którą cierpi aż 15% światowej populacji powyżej 30. roku życia, a chorych wciąż przybywa. W 1990 roku liczba chorych wynosił 256 milionów, w roku 2020 ponad dwukrotnie więcej – 595 milionów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2050 roku liczba pacjentów z ChZS wzrośnie do 1 miliarda. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest ból, który wraz z rozwojem choroby staje się coraz bardziej intensywny.

Skąd ten ból?

Mianem choroby zwyrodnieniowej stawów określa się szereg zmian związanych z uszkodzeniem chrząstki stawowej. Nasze stawy pełnią w ciele funkcję amortyzatorów. Ich śliska powierzchnia pokryta jest płynem stawowym, dzięki któremu stawy zachowują ruchomość. Choroba prowadzi do ubytków w chrząstce stawowej, co prowadzi do bólu i ograniczenia ruchomości. Równolegle dochodzi do nieprawidłowego napięcia więzadeł i przyczepów ścięgien, co powoduje dodatkowe dolegliwości bólowe, a stawy obejmuje stan zapalny . ChZS może objąć wszystkie stawy, jednak najczęściej atakuje stawy kolanowe, biodrowe i przykręgosłupowe.

Zachorować może każdy

Do zachorowania na ChZS predysponują płeć - kobiety chorują częściej, wiek – grupą największego ryzyka są osoby po 60 roku życia i otyłość – im większa masa ciała, tym bardziej obciążone stawy. Najbardziej podatni na zachorowanie są seniorzy, u których jednocześnie występuje otyłość. Warto zaznaczyć, że kobiety chorują ciężej, choroba częściej prowadzi u nich do niepełnosprawności.

Czy chorobie zwyrodnieniowej stawów da się zapobiegać?

ChZS dzielimy na postać pierwotną i wtórną. Przyczyny postaci pierwotnej nie są do końca poznane, ale doszukiwać ich należy się przede wszystkim w genetyce. Postać wtórna jest wynikiem przeciążenia stawów, do którego dojść może w wyniku urazu lub uprawiania sportu. Stawy mogą być przeciążane także przez zbyt dużą masę ciała lub podczas wykonywania pracy fizycznej. O ile nie mamy wpływu na wystąpienie pierwotnej postaci choroby, o tyle możemy zapobiegać jej wtórnej postaci. Do działań profilaktycznych należy przede wszystkim dbanie o prawidłową masę ciała. Niezwykle ważny jest także ruch, który nie tylko pomaga zapobiegać chorobie, ale jest też bardzo istotnym elementem leczenia.

Kiedy boli i strzyka…

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak nawet osoby, które prowadzą zdrowy styl życia, mają prawidłową masę ciała i uprawiają sporty, mogą zapaść na chorobę zwyrodnieniową stawów. Sportowcy są zresztą grupą ryzyka chorób stawów, gdyż sporty wyczynowe mogą bardzo obciążać stawy, biegacze np. często cierpią z powodu bólu kolan. Osoby amatorsko zajmujące się sportem również mogą chorować na ChZS, zwłaszcza jeśli wykonują ćwiczenia niepoprawnie technicznie. Niezwykle ważne jest, aby na objawy choroby zwyrodnieniowej stawów reagować od razu, nie czekając aż dolegliwości się rozwiną i nie licząc na to, że ból minie samoistnie. Dobrze dobrane leki pomogą spowolnić chorobę, a nawet mogą sprawić, że objawy się zmniejszą lub ustąpią.

Adobe Stock
Adobe Stock

Jak wybrać lek na ból stawów?

Pierwszym ratunkiem, kiedy bolą stawy powinien być preparat, który łagodzi ból i poprawia ruchomość, umożliwiając swobodniejsze poruszanie się. Ruch jest niezwykle ważny dla utrzymania zdrowia stawów, jego brak sprawia, że odczuwamy w nich sztywność, a ból narasta. Ponieważ trudno ruszać się, kiedy sam ruch sprawia ból, dochodzi do mechanizmu błędnego koła. Nie ruszamy się, bo boli, a ból narasta z powodu braku ruchu. Dlatego tak istotne jest, żeby przyjmowane leki poprawiały ruchomość stawów. Ponieważ za ból w stawach odpowiada m.in. stan zapalny, preparat powinien mieć działanie przeciwzapalne. Każdy, kto doświadczył bólu stawów wie, jak jest on intensywny i jak bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. W jego przypadku pierwszym wyborem powinna być zawsze wizyta u specjalisty, ale gdy nie jest to szybko możliwe, warto odwiedzić aptekę i poprosić o preparat, który można kupić bez recepty, np. Piascledine.

Czym jest Piascledine?

Preparat należy do grupy leków SYSADOA (Symptomatic Slow Acting Drugs for Osteoarhritis), czyli powolnie działających leków w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Działanie tego leku ma zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić funkcję stawów i zredukować powstawanie procesów zapalnych. W dłuższym okresie stosowania spowalnia rozwój choroby, przynosząc długotrwałe oraz stabilne efekty. Badania wykazały, że u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego przyjmowanie 1 kapsułki Piascledine dziennie wciągu 90 dni redukuje ból o 55%, a po 180 dniach stosowania poprawia mobilność o 50% (w skali Womac). Pobudza także produkcję kolagenu i wspomaga odbudowę chrząstki stawowej. Czas trwania leczenia wynosi od 3 do 6 miesięcy, a brak poprawy w krótszym czasie nie oznacza, że lek nie działa. Jak sama nazwa wskazuje, leki z grupy SYSADOA są lekami wolno działającymi. Potrzebny jest czas, aby realnie zniwelować dolegliwości ale też wpływa na jakość życia chorego przez długi czas i utrzymuje się przez kilka miesięcy po zakończeniu leczenia.

Im mniej leków, tym lepiej

W dzisiejszych czasach farmakologia umożliwia szerokie spektrum leczenia bólu. Jednak niestety jako społeczeństwo przyjmujemy zbyt dużo leków, a każdy z nich może powodować działania niepożądane. W najgorszej sytuacji są seniorzy. Badania PolSenior2 wskazują, że około 80% seniorów po 65 r. ż. cierpi z powodu wielochorobowości i przyjmuje średnio 4,2 leków przepisywanych na receptę. 51% seniorów przyjmuje codziennie 5 lub więcej leków recepturowych, a 12% przyjmuje co najmniej 10 pozycji lekowych, co spełnia kryteria ciężkiej wielolekowości. Ponadto wielu z nich przyjmuje leki bez recepty i suplementy diety. W takiej sytuacji bardzo łatwo o szkodliwe interakcje międzylekowe. Ich ryzyko wzrasta kiedy pacjent nie wskazuje lekarzowi jakie leki zalecone przez innych medyków przyjmuje oraz jakie leki czy suplementy kupuje sobie w aptece sam. W trosce o zdrowie naszych rodziców i dziadków powinniśmy dążyć do tego, aby przyjmowali oni jak najmniej medykamentów. Jeśli wybierzemy odpowiedni lek na chorobę zwyrodnieniową stawów, możemy znaczenie zmniejszyć ilość podawanych innych preparatów. W 90. dniu badania nad Piascledine podaż NLPZ-ów (niesteroidowe leki przeciwbólowo-przeciwzapalne) i analgetyków (leki przeciwbólowe) zmalała o 50% u 71% pacjentów. Chcąc zadbać o zdrowie bliskich wesprzyj ich w dbałości o to, by przyjmowali możliwie mało leków. Zdrowie to przecież najlepszy prezent.

Piascledine, 100mg + 200mg, kapsułki twarde, niezmydlające się frakcje oleju awokado I oleju sojowego. Kapsułki twarde z pomarańczowym wieczkiem I nieprzezroczystym szarym denkiem z nadrukiem "P 30". Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Piascledine jest wskazany do stosowania u dorosłych w powolnym leczeniu (łagodzeniu) objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Podmiot odpowiedzialny: Laboratoires Expanscience.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Piascledine
Polecane dla Ciebie