Chronada – skład, działanie, opinie i przeciwwskazania
Chronada to lek w formie kapsułek twardych, które zawierają chlorowodorek glukozaminy i siarczan chondroityny. Obydwie substancje należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych. Preparat stosuje się w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego u dorosłych z umiarkowanym i silnym bólem. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
1. Co to jest Chronada?
Chronada to kapsułki twarde dostępne na receptę, które poprawiają kondycję chrząstki stawowej. Jej zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych. Wskazaniem do stosowania leku Chronada jest leczenie objawowe choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego u dorosłych z umiarkowanym i silnym bólem.
Choroba zwyrodnieniowa stawów może dotyczyć każdego stawu, najczęściej jednak obejmuje kolana, biodra, kręgosłup, stawy palców rąk i stóp. W przebiegu schorzenia będącego konsekwencją zaburzenia jakości i ilości chrząstki, z czasem destrukcji ulegają także inne struktury, takie jak otaczające staw: więzadła, ścięgna i mięśnie oraz kości czy torebki stawowe. Schorzenie prowadzi do pogorszenia jakości życia i niesprawności. Towarzyszy mu ból i sztywność stawu, dochodzi także do zniekształcenia obrysów i ograniczenia ruchomości stawów.
Lek można kupić w aptece na zalecenie lekarza. Chronada bez recepty nie jest dostępna. Opakowanie zawiera 90 tabletek. Produkt nie podlega refundacji. Jego cena wynosi około 60 złotych. Ponieważ Chronada jest jedynym lekiem na receptę zawierającym siarczan chondroityny i glukozaminę, nie posiada zamiennika.
2. Skład i działanie leku Chronada
Lek Chronada działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie, ponieważ jego substancją czynną jest chlorowodorek glukozaminy i siarczan chondroityny. Obydwie należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych. Są niezbędne dla zapewnienia prawidłowej struktury i funkcjonowania stawów.
Każda kapsułka Chronada zawiera:
- 250 mg chlorowodorku glukozaminy,
- 200 mg soli sodowej siarczanu chondroityny.
Substancje pomocnicze: magnezu staerynian. Skład kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132).
Glukozamina to aminocukier niezbędny do syntezy polisacharydów i proteoglikanów mazi stawowej (to składowe tkanki chrząstki stawowej odpowiadające za jej właściwości mechaniczne).
Siarczan chondroityny należy to grupy związków chemicznych zwanych glikozaminoglikanami, które w połączeniu z białkami tworzą proteoglikany.
Chronada – opinie pacjentów
Dobre opinie pacjentów na temat skuteczności leku Chronada potwierdzają zarówno komentarze zamieszczane w internecie (można je znaleźć na forum poświęconym zdrowiu bądź stronach aptek), jak i badania. Te wskazują na efektywność preparatu w zakresie natężenia bólu.
3. Stosowanie i dawkowanie leku Chronada
Chronada ma postać kapsułek, które można przyjmować o dowolnej porze, niezależnie od posiłku (przed nim, w trakcie, jak i po nim), bez rozgryzania, popijając odpowiednią ilością. W sytuacji, gdy jakikolwiek lek wywołał kiedykolwiek podrażnienie żołądka, zaleca się przyjmowanie leku po jedzeniu.
Jeśli chodzi o dawkowanie leku Chronada, należy stosować 2 kapsułki 3 razy na dobę przez co najmniej 6 miesięcy (1200 mg na dobę siarczanu chondroityny oraz 1500 mg na dobę chlorowodorku glukozaminy). Nie wolno przekraczać zalecanych dawek.
4. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Lek Chronada nie może być stosowany w przypadku rozpoznania nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z alergią na skorupiaki, z których pozyskiwana jest glukozamina.
Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania leku Chronada u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Nie ma także danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży czy w okresie karmienia piersią.
Podczas terapii Chronadą zaleca się ostrożność podczas jednoczesnego stosowania preparatu z:
- lekami przeciwzakrzepowymi (kwas acetylosalicylowy, dipirydamol, klopidogrel, ditazol, trifusal i tyklopidyna),
- doustnymi antagonistami witaminy K.
Dowiedziono również, że obecna w Chronadzie glukozamina może zwiększyć wchłanianie i stężenie tetracykliny w osoczu oraz zmniejszać wchłanianie penicyliny i chloramfenikolu.
Osoby, u których rozpoznano nietolerancję glukozy, zarówno przed rozpoczęciem leczenia, ale i podczas terapii, powinny kontrolować stężenia glukozy we krwi. Jeśli istnieje potrzeba, także zapotrzebowanie na insulinę.
5. Chronada – skutki uboczne
Podczas leczenia preparatem Chronada mogą pojawić się działania niepożądane. To przede wszystkim obrzęk lub zatrzymywanie płynów, co wynika z działania osmotycznego siarczanu chondroityny.
Często może pojawić się także ból i zawroty głowy oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, nudności, niestrawność, gazy jelitowe, zaparcia, jak również obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.