Trwa ładowanie...

Clatra – opis, stosowanie, przeciwskazania i środki ostrożności

Avatar placeholder
13.06.2023 10:13
Clatra może być stosowana przez osoby dorosłe oraz przez dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia
Clatra może być stosowana przez osoby dorosłe oraz przez dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia (123rf.com)

Substancją czynną leku Clatra jest bilastyna, która jest antagonistą obwodowych receptorów H1. Dzięki czemu preparat Clatra wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Wskazaniami do zastosowania leku Clatra są zazwyczaj wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne na przykład: kichanie, katar, świąt skóry oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu. Clatra wykorzystywana jest również w celu złagodzenia dolegliwości skórnych między innymi swędzącej wysypki.

spis treści

1. Clatra – opis

Clatra to lek przeciwhistaminowy przeznaczony do stosowania ogólnego, charakteryzujący się długim czasem działania. Badania kliniczne wykazały, że substancja czynna leku Clatra, czyli bilastyna skutecznie osłabia objawy kataru siennego takie jak: wydzielina z nosa, kichanie, świąd skóry, niedrożny nos, swędzenie spojówek, zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Badania potwierdziły również, że Clatra łagodzi objawy chorób uczuleniowych związane z wysypką na ciele takie jak: swędzenie skóry a także rozmiar oraz ilość pęcherzyków. Dużą zaletą leku Clatra jest to, że stosunkowo szybko wchłania się on z przewodu pokarmowego i działa przez około dwadzieścia cztery godziny.

Zobacz film: "Dlaczego chorujemy na alergię? - abcZdrowie"
Poznaj produkty wywołujące reakcję alergiczną
Poznaj produkty wywołujące reakcję alergiczną [11 zdjęć]

Choć w rzeczywistości niemal każdy pokarm może wywołać reakcję alergiczną, to jednak za ich zdecydowaną

zobacz galerię

2. Clatra – stosowanie

Wskazaniami do zastosowania leku Clatra są przede wszystkim objawowe leczenie alergicznego stanu zapalnego błony śluzowej spojówek i nosa a także pokrzywki. Clatra jest preparatem sprzedawanym w formie tabletek i dostępnym jedynie na receptę. Tabletka preparatu Clatra zawiera oprócz bilastyny takie składniki jak glikolan sodowy skrobi, celulozę mikrokrystaliczną, krzemionkę koloidalną bezwodną oraz stearynian magnezu.

Clatra może być stosowana przez osoby dorosłe oraz przez dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia. W czasie terapii należy pamiętać by tabletkę Clatra zażywać na czczo, czyli nie później niż godzinę przed śniadaniem. Powinna być ona również popita dużą ilością wody.

W czasie terapii należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących zarówno dawkowania jak i czasu leczenia przyjmowania leku. W sytuacji przedawkowania czyli przyjęcia większej niż zalecona dawki leku należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

3. Clatra – przeciwskazania i środki ostrożności.

Tak jak w przypadku innych leków istnieją pewne przeciwskazania do stosowania preparatu Clatra. Nie powinny go przyjmować osoby uczulone na którykolwiek ze składników leku. Nie zaleca się również przyjmowania preparatu Clatra przez kobiety w ciąży.

W przypadku niektórych schorzeń wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu leku Clatra. Dotyczy to na przykład osób z rozpoznaną ciężką lub umiarkowaną niewydolnością nerek. Nie zaleca się również stosowania leku Clatra jednocześnie z inhibitorem P-glikoproteiny na przykład ketokonazolem, cyklosporyną, erytromycyną, diltiazem lub rytonawirem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze