Co dzieje się w twoim organizmie, gdy masz raka? (WIDEO)
Każdego roku w Polsce rak zabija 100 tysięcy osób. Nawet 95 procent umiera z powodu nowotworów złośliwych. Niestety często dowiadujemy się o nim, gdy w naszym ciele rozwinął się na dobre. Co dziej się w twoim ciele, gdy masz raka?
Kiedy organizm jest atakowany przez komórki nowotworowe, układ odpornościowy jest znacznie osłabiony i może nie działać prawidłowo. W związku z tym może być bardziej narażony na wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne.
Niektóre choroby nowotworowe wpływają także na liczbę czerwonych krwinek w szpiku kostnym.
Rak wyniszcza cały organizm, dlatego bardzo często osoba chora traci na wadze. Często bardzo dużo w krótkim czasie. Nagła utrata apetytu także jest objawem rozwijającego się nowotworu. Dzieje się tak, dlatego, że wartości odżywcze nie są w pełni wchłaniane przez nieprawidłowy rozrost komórek.
Nowotwór wpływa na kod genetyczny, czyli DNA, uszkadzając jego strukturę. Wpływa na sposób, w jaki komórki organizmu dzielą się i rosną. W konsekwencji tego w ciele znajduje się dużo więcej komórek, niż organizm faktycznie potrzebuje.
Na skutek nowotworu komórki non stop się rozmnażają, a konsekwencją tego są pojawiające się, mniejsze lub większe guzy. Część z nich jest wyczuwalna na ciele, część - ukryta gdzieś głęboko między tkankami.
Komórki nowotworowe rosną bardzo szybko i mają jeden konkretny cel - zajmować kolejne organy i stopniowo uszkadzać ich prawidłową pracę. W ten sposób powstają przerzutu, a nowotwór coraz bardziej pogarsza ogólne samopoczucie. Często przy tym nie daje konkretnych objawów, które mogłyby świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się nowotwór.
Niestety przez to, że namnażają się i atakują stopniowo, o nowotworze dowiadujemy się często bardzo późno. Wówczas leczenie nie jest proste i wymaga wiele poświęcenia. Dodatkowo pojawia się ryzyko przerzutów, które mogą okazać się niemożliwe do wyleczenia.
Redakcja poleca: Zauważyła nietypową zmianę na paznokciu. Obawiała się najgorszego
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.