Trwa ładowanie...

Co może Twój 1% przekazany Hospicjum Dutkiewicza? Przeczytaj historię naszej pacjentki

Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku
Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku

Czy zastanawiasz się czasem, ile mocy ma Twój 1% i jaki wpływ może mieć na innych ludzi? Zobacz, jak zmienia życie podopiecznych Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną.

"Już się nie boję" – to jedne z ostatnich słów, które Elżbieta, pacjentka Hospicjum dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC powiedziała do swoich dzieci. Chorobę nowotworową zdiagnozowano u niej cztery lata wcześniej. Rokowania były fatalne, ale nie poddawała się. Zapisała się do poradni medycyny paliatywnej w Hospicjum Dutkiewicza. Zarówna Elżbieta, jak i jej bliscy skorzystali też z pomocy psychologa. Jej walka z chorobą miała różne etapy – na każdym wspierał ją zespół hospicyjny: lekarz, pielęgniarki, rehabilitantka, psycholożka i duchowny. Gdy nowotwór okazał się silniejszy, Elżbieta znalazła opiekę w domu hospicyjnym przy ul. Kopernika 6. Gdy zmarła, jej bliscy nadal korzystali ze wsparcia psychologicznego, tym razem były to rozmowy o żałobie. – Mama była wspaniale zaopiekowana. Czysta, pachnąca, codziennie w świeżej koszuli i pościeli, co było dla niej bardzo ważne. Pielęgniarki opiekowały się nią z wielką troską i delikatnością. Lekarze zadbali, by nie czuła bólu. Codziennie przychodzili do niej psycholożka i duchowny – łagodzili ból i lęk odchodzenia. Zmarła bez strachu i cierpienia, co dla nas było ogromnie ważne – wspomina syn kobiety, Jerzy.

Ta historia pacjentki i jej rodziny, pokazuje, na czym polega istota opieki hospicyjnej. Opieki, która obejmuje chorego u kresu życia, nieuleczalnie chore dzieci i ich rodzeństwo, ich bliskich, opiekunów rodzinnych, a także dzieci osierocone oraz dzieci i dorosłych w żałobie. Rocznie to ok. 1000 pacjentów i podopiecznych Hospicjum Dutkiewicza oraz ok. 800 dzieci osieroconych w całej Polsce [LINK: https://www.fundacjahospicyjna.pl/pl/jak-mozesz-pomoc/przekaz-1]. To wielu ludzi, którzy liczą na opiekę hospicjum w najtrudniejszych dla siebie chwilach.

Zobacz film: "Znajdź Swój Powód – przekaż 1% podatku Fundacji Hospicyjnej"

"Hospicjum to nie miejsce, lecz przede wszystkim szczególna forma opieki. Tej przestrzeni nie tworzy żadna instytucja, ale ludzie, którzy umieją czytać słowa i gesty chorych" – mówił ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz SAC, jeden z twórców ruchu hospicyjnego w Polsce, założyciel i patron gdańskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Ta myśl towarzyszy każdego dnia zespołowi lekarzy, pielęgniarek, opiekunek, rehabilitantek i psycholożek hospicyjnych - ludziom, którzy są najbliżej pacjenta i jego bliskich. Ksiądz Dutkiewicz wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest właśnie to, że wszystkie te osoby działają wspólnie. „Nikt z tego zespołu nie umiałby pomóc sam, dopiero różnorodność osób: ich przygotowania, osobowości, profesji i wyznawanej filozofii potrafi zaspokoić potrzeby chorego. Chory znajduje w tym zespole jednego powiernika, lecz zaufanie do niego udzieli się wszystkim jego członkom” – mówił.

Istotą pracy i zaangażowania ludzi Hospicjum jest skupienie na człowieku i uważność wobec jego potrzeb. Nie zmieniło się to od 38 lat, czyli od momentu powstania gdańskiego hospicjum, choć przez ten czas zmieniała się przecież rzeczywistość wokół. Siła doświadczenia budowana przez prawie cztery dekady to wartość, która pomaga na co dzień i w tych szczególnie ciężkich chwilach. Wszędzie tam, gdzie trzeba otoczyć chorego troską i opieką, jakiej potrzebuje tu i teraz.

Fundacja Hospicyjna
Fundacja Hospicyjna

Również pandemia nie zmieniła tego podejścia, choć znacząco utrudniła działanie Hospicjum Dutkiewicza i Fundacji Hospicyjnej w wymiarze finansowym. W kontrakcie NFZ koszty opieki są niedoszacowane, a standard opieki hospicyjnej, który realizujemy oznacza często przekraczanie tego kontraktu. Jeśli zastanawiasz się, więc czy Twój 1% jest potrzebny, pamiętaj, że jest jedną z wielu cegiełek, których potrzebujemy, by zespół Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku mógł działać tak, jak dotychczas i dotrzeć z opieką do tych, którzy nie mogą czekać.

ZnajdźSwójPowód i przekaż swój 1% podatku Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum Dutkiewicza (LINK: https://www.fundacjahospicyjna.pl/pl/jak-mozesz-pomoc/przekaz-1). W rocznym rozliczeniu PIT wpisz KRS 0000 201 002. Dziękujemy!

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku
Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza