Trwa ładowanie...

Inseminacja - historia, typy, funkcja, skuteczność i ryzyko

Avatar placeholder
30.03.2021 22:58
Inseminacja stanowi alternatywę dla naturalnego poczęcia
Inseminacja stanowi alternatywę dla naturalnego poczęcia (Zdjęcie autorstwa ruurmo / CC BY-SA 2.0)

Inseminacja domaciczna to metoda, która daje nadzieję parom bezskutecznie starającym się o dziecko. Nie jest ona ani bardzo skomplikowanym zabiegiem, ani bardzo bolesnym. Nie wymaga także wielu przygotowań. Spermę pobiera się od partnera kobiety lub anonimowego dawcy. Coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się na taki zabieg. Są także inne metody leczenia niepłodności, jednak kiedy one zawiodą, niektóre pary wybierają inseminację.

spis treści

1. Inseminacja - historia

Inseminacja nasieniem dawcy była początkowo stosowana w rozmnażaniu krów. Około 1910 roku taki sposób zapłodnienia zaczął być stosowany. Wybierano wówczas osobnika z najlepszym materiałem genetycznym i tylko jego nasienie było używane do powiększania hodowli. W ten sposób hodowla stawała się bardziej wydajna. Zainteresowanie inseminacją u ludzi pojawiło się około 1940 roku. Rozpoczęły się intensywne prace nad metodą. W latach pięćdziesiątych inseminacja u ludzi zaczęła być coraz częściej stosowana.

Dużym sukcesem jest opracowanie skutecznego sposobu na zamrażanie i przechowywanie nasienia. To pozwala na pobranie nasienia w dowolnym momencie. Nasienie jest przechowywane do momentu, w którym pojawia się komórka jajowa. Zapłodnienie wówczas jest możliwe.

Zobacz film: "Niepłodność a bezpłodność"
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Stanie Nowy Jork częste trzymanie przez mężczyzn laptopa na udach

zobacz galerię

2. Inseminacja - typy

Istnieją 3 rodzaje inseminacji:

  • inseminacja domaciczna,
  • inseminacja naszyjkowa,
  • inseminacja „dojajowodowa”****.

Najczęściej wykonywana metoda jest inseminacja domaciczna.

3. Inseminacja - funkcja sztucznego zapłodnienia

Inseminacja jest alternatywą naturalnego poczęcia. Choć proces zachodzi sztucznie, w dużej mierze przypomina on naturalne poczęcie. Kiedy do inseminacji dojdzie, ciąża niczym się nie różni od tej w wyniku normalnego zapłodnienia. Inseminacja stosowana u ludzi jest jednym ze sposobów na leczenie niepłodności, zarówno męskiej jak i żeńskiej.

4. Inseminacja - skuteczność i ryzyko

Sam proces inseminacji jest bezpieczny, jednak jest pewne ryzyko. Nasienie dawcy, który jest zarażony, np. wirusem HIV, jest bardzo niebezpieczne dla kobiety. Aby uniknąć komplikacji, zawsze jest wykonywane dokładne badanie nasienia. Inseminacja daje szanse na poczęcie dziecka, jednak skuteczność inseminacji niestety nie jest wysoka i zabieg często kończy się niepowodzeniem. Jedynie około 10 -20 % kobiet ze wszystkich, które poddały się zabiegowi, zachodzi w ciążę.

Zobacz także:

Istnieje też dość duże ryzyko ciąży bliźniaczej. Przygotowanie do inseminacji nie jest skomplikowane, ani dla mężczyzny, ani dla kobiety. Sama inseminacja przypomina rutynowe kontrolne badanie ginekologiczne. Przed zapłodnieniem kobieta musi obserwować swój cykl menstruacyjny, by określić czas owulacji. Czasami kobieta przyjmuje leki zwiększające szanse na ciążę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze