Inseminacja - historia, typy, funkcja, skuteczność i ryzyko

Inseminacja domaciczna to metoda, która daje nadzieję parom bezskutecznie starającym się o dziecko. Nie jest ona ani bardzo skomplikowanym zabiegiem, ani bardzo bolesnym. Nie wymaga także wielu przygotowań. Spermę pobiera się od partnera kobiety lub anonimowego dawcy. Coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się na taki zabieg. Są także inne metody leczenia niepłodności, jednak kiedy one zawiodą, niektóre pary wybierają inseminację.

Inseminacja - historia

Inseminacja nasieniem dawcy była początkowo stosowana w rozmnażaniu krów. Około 1910 roku taki sposób zapłodnienia zaczął być stosowany. Wybierano wówczas osobnika z najlepszym materiałem genetycznym i tylko jego nasienie było używane do powiększania hodowli. W ten sposób hodowla stawała się bardziej wydajna. Zainteresowanie inseminacją u ludzi pojawiło się około 1940 roku. Rozpoczęły się intensywne prace nad metodą. W latach pięćdziesiątych inseminacja u ludzi zaczęła być coraz częściej stosowana.

Dużym sukcesem jest opracowanie skutecznego sposobu na zamrażanie i przechowywanie nasienia. To pozwala na pobranie nasienia w dowolnym momencie. Nasienie jest przechowywane do momentu, w którym pojawia się komórka jajowa. Zapłodnienie wówczas jest możliwe.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego czasu. Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem,...

Inseminacja - typy

Istnieją 3 rodzaje inseminacji:

  • inseminacja domaciczna,
  • inseminacja naszyjkowa,
  • inseminacja „dojajowodowa”****.

Najczęściej wykonywana metoda jest inseminacja domaciczna.

Inseminacja - funkcja sztucznego zapłodnienia

Inseminacja jest alternatywą naturalnego poczęcia. Choć proces zachodzi sztucznie, w dużej mierze przypomina on naturalne poczęcie. Kiedy do inseminacji dojdzie, ciąża niczym się nie różni od tej w wyniku normalnego zapłodnienia. Inseminacja stosowana u ludzi jest jednym ze sposobów na leczenie niepłodności, zarówno męskiej jak i żeńskiej.

Inseminacja - skuteczność i ryzyko

Sam proces inseminacji jest bezpieczny, jednak jest pewne ryzyko. Nasienie dawcy, który jest zarażony, np. wirusem HIV, jest bardzo niebezpieczne dla kobiety. Aby uniknąć komplikacji, zawsze jest wykonywane dokładne badanie nasienia. Inseminacja daje szanse na poczęcie dziecka, jednak skuteczność inseminacji niestety nie jest wysoka i zabieg często kończy się niepowodzeniem. Jedynie około 10 -20 % kobiet ze wszystkich, które poddały się zabiegowi, zachodzi w ciążę.

Istnieje też dość duże ryzyko ciąży bliźniaczej. Przygotowanie do inseminacji nie jest skomplikowane, ani dla mężczyzny, ani dla kobiety. Sama inseminacja przypomina rutynowe kontrolne badanie ginekologiczne. Przed zapłodnieniem kobieta musi obserwować swój cykl menstruacyjny, by określić czas owulacji. Czasami kobieta przyjmuje leki zwiększające szanse na ciążę.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapłodnienie in vitro
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zapłodnienie in vitro
Zapłodnienie in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie nie jest możliwe to istnieje rozwiązanie w postaci zapłodnienia in vitro (...) . Na czym polega zapłodnienie...

Zapłodnienie in vitro

Próbka in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Zapłodnienie in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Browna i w Szpitalu dla Kobiet i Dzieci wykazały, że na początku cyklu zapłodnienia in vitro, rezultaty (...) zapłodnienia in...

Zapłodnienie in vitro

Sztuczne zapłodnienie

Sztuczne zapłodnienie

Pierwszym etapem metody in vitro jest zapłodnienia, drugim, równie ważnym, przyjmowanie hormonów.