Trwa ładowanie...

Klimakterium - co to jest i jak sobie z nim radzić. Klimakterium a menopauza

 Kinga Olchowy
07.08.2024 09:23
Męskie klimakterium to coś innego niż przekwitanie u kobiet
Męskie klimakterium to coś innego niż przekwitanie u kobiet (123rf.com)

Klimakterium, inaczej zwany przekwitaniem albo menopauzą, to okres przejściowy w życiu - między dojrzałością a starością. Przychodzi zwykle około 50 roku życia, ale jej objawy mogą utrzymywać się nawet przez 10 lat. Kobieta staje się w tym czasie bezpłodna. Okresowi temu towarzą często nieprzyjemne dolegliwości, dlatego warto być pod stałą opieką lekarza i znaleźć idealną metodę leczenia.

spis treści

1. Klimakterium, czyli przekwitanie

Potocznie o okresie klimakterium mówi się menopauza, co nie jest do końca prawidłowe. Dokładnie rzecz ujmując, menopauzą nazywamy ostatnią w życiu kobiety miesiączkę. Klimakterium, czyli przekwitanie, dzieli się na trzy etapy:

  • okres premenopauzalny - czas przed wystąpieniem ostatniej menstruacji,
  • okres okołomenopauzalny - czas ostatniej miesiączki,
  • okres postmenopauzalny - czas po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki (dopiero wtedy można stwierdzić, czy dana miesiączka jest tą ostatnią).

To musisz wiedzieć

2. Objawy klimakterium

Zobacz film: "Objawy menopauzy"

W okresie klimakterium w organizmie toczy się homronalna walka. Poziom hormonów żeńskich drastycznie spada, a krwawienie miesiączkowe stopniowo ustępuje. Na początku pojawiają się tylko drobne odchyły od normy, z czasem okres pojawia się raz na 2-3 miesiące, aż w końcu jest dla kobiety zaskoczeniem za każdym razem. Towarzyszą temu dość uporczywe dolegliwości, wśród nich:

W okresie menopauzy szczególnie warto zadbać o dobre zbilansowanie diety, aby dostarczać do organizmu potrzebne witaminy i związki mineralne. Przeczytaj na KtoMaLek.pl, jakie składniki odżywcze mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy.

3. Leczenie klimakterium

Klimakterium nie jest jednostką chorobową, jednak można łagodzić jej objawy. Najczęściej kobiety sięgają po naturalną kurację ziołami i suplementami diety. Jeśli jednak objawy są wyjątkowo nieznośne, warto zgłosić się do lekarza i zapytać o tzw. hormonalną terapię zastępczą.

W okresie premenopauzalnym przywraca się w ten sposób równowagę hormonalną, dzięki czemu proces menopauzalny jest znacznie łagodniejszy. Hormonalna terapia zastępcza obejmuje przyjmowanie:

3.1. Domowy sposób na klimakterium

Bywa, że kobiety boją się przyjmować hormony, najczęściej w obawie o nowotwory hormonozależne lub inne powikłania. Jeśli z jakichś powodów HTZ nie jest odpowiednim rozwiązaniem, objawy klimakterium można łagodzić za pomocą:

Objawy można także łagodzić piciem naparów w rumianku, dziurawca, melisy, a także przy pomocy aromaterapii.

W przypadku klimakterium świetnie sprawdzi się olejek bazyliowy i cyprysowy. Można wlać kilka kropel do wanny z ciepłą wodą i wziąć przyjemną kąpiel lub wykorzystać kominek zapachowy. Olejek bazyliowy można zastąpić świeżymi liśćmi (i wrzucić je do wanny lub kominka), a gałązki cyprysów można rozłożyć na stole czy regale.

4. Andropauza, czyli męskie klimakterium

Męskie klimakterium to coś innego niż przekwitanie u kobiet. Nie ma tak charakterystycznych objawów i jasnego „przedziału czasowego". Zmiany u mężczyzny postępują wolniej i zależą bardziej od stanu zdrowia niż wieku.

Objawy klimakterium u mężczyzn to:

Menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn nie jest powodem do zmartwienia. Przy odpowiedniej kontroli tych procesów i towarzyszących im dolegliwości, można wejść w starość aktywnie i z radością.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze