Trwa ładowanie...

Czy problemy z pamięcią w okresie menopauzy są normą?

Avatar placeholder
14.10.2016 10:46
Czy problemy z pamięcią w okresie menopauzy są normą?
Czy problemy z pamięcią w okresie menopauzy są normą?

Naukowcy donoszą, że zaniki pamięci zgłasza coraz więcej kobiet w okresie menopauzy i mogą się one rozpocząć w stosunkowo młodym wieku.

Prawie wszystkie kobiety w okresie menopauzy skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją.

Naukowcy potwierdzają, że menopauza może powodować problemy z pamięcią
Naukowcy potwierdzają, że menopauza może powodować problemy z pamięcią (123rf)

Okazuje się, że wydajność kobiet w niektórych zadaniach pamięciowych spada wraz z wiekiem, co ma związek z poziomem estrogenów - dzieje się to podczas średniego wieku menopauzy: między 45 a 55 rokiem życia. Menopauza jest zdefiniowana jako zatrzymanie okresu miesiączkowania u kobiety i stwierdza się ją, jeśli kobieta nie miała okresu w ciągu 12 kolejnych miesięcy.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Co więcej, poziom tego hormonu jest związany z aktywnością w hipokampie, kluczowym obszarze mózgu biorącym udział w przetwarzaniu pamięci.

„Na podstawie wcześniejszych badań wykazano, aż 60 proc. kobiet zgłasza problemy z pamięcią związane z menopauzą” - powiedziała Julie Dumas, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Vermont.

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy
5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy [6 zdjęć]

Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie. Prawdą jest, że okres ten niesie ze sobą wiele wyzwań, jednak

zobacz galerię

Wyniki badań oparto na badaniu 200 kobiet i mężczyzn w wieku 45-55 lat. Naukowcy wykorzystywali standardowe testy, aby ocenić umiejętności zapamiętywania badanych, wraz z funkcjonalnymi skanami MRI śledzącymi aktywność ich mózgów podczas wykonywania jednego z zadań pamięciowych.

Badania wykazały, że kobiety z niższym poziomem estradiolu gorzej radziły sobie w testach pamięciowych. Estradiol jest formą estrogenu wytwarzanego przez jajniki.

A ogólnie rzecz biorąc, kobiety po menopauzie wykazały inny wzorzec aktywności w hipokampie mózgu, w porównaniu do kobiet, które były przed menopauzą lub dopiero wchodziły w ten okres.

Cała prawda o najpopularniejszych suplementach na objawy menopauzy
Cała prawda o najpopularniejszych suplementach na objawy menopauzy [11 zdjęć]

Pluskwica groniasta jest jednym z najbardziej znanych suplementów łagodzących objawy menopauzy. Surowcem

zobacz galerię

Jedna trzecia kobiet po menopauzie, które zostały ocenione najwyżej w testach pamięciowych, rzeczywiście miała aktywność mózgu, która wyglądała tak samo, jak u kobiet przed menopauzą - pomimo niskich poziomów estradiolu.

"Chcielibyśmy zrozumieć, dlaczego niektóre kobiety zauważają zmiany w zapamiętywaniu w okresie menopauzy, a inni nie" - powiedział główna badaczka Emily Jacobs, adiunkt na Uniwersytecie Kalifornia w Santa Barbara.

"Jest to możliwe" – wyjaśniła – "że mózgi niektórych kobiet są odporne na słabnące działanie estradiolu. Ich mózgi mogą, na przykład, pobierać estrogen z innych źródeł niż jajniki - na przykład z tłuszczu lub przez konwersję testosteronu".

"Może to nie kwestia estrogenów Być może niektóre kobiety są odporne ze względu na poziom ćwiczeń fizycznych lub psychicznych przez całe życie" – dodaje Jacobs.

"To nie znaczy, że kobiety, które przechodzą przez menopauzę powinny się czegoś obawiać" - podkreśla Jacobs - "Nie chcemy sugerować, że menopauza jest patologiczna" - powiedziała.

Pauline Maki, profesor psychiatrii i psychologii na Uniwersytecie Illinois w Chicago, zgadza się z tym stwierdzeniem: "To badanie jest ważne dla kobiet, ponieważ przyczynia się do normalizacji ich doświadczenia" - powiedziała Maki, który nie brała udziału w badaniach.

"Wiele kobiet obawia się, że zmiany funkcji pamięci w tym czasie mogą być objawem choroby Alzheimera lub innych zaburzeń funkcji poznawczych" - wyjaśnia Maki. "Te wyniki powinny dać kobietom pewność, że te zmiany są normalne".

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest kluczowym elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W trakcie

zobacz galerię

"Niektóre inne badania" – dodała – "sugerują, że wydajność pamięci często wraca do normy po menopauzie".

Chociaż problemy z pamięcią nie mają podłoża patologicznego, niektóre kobiety nie chcą ich doświadczać. Ratunkiem jest wtedy terapia hormonalna. Jednak wielu lekarzy zaleca zamiast tego regularną aktywność fizyczną, gdyż nie wiadomo czy terapia zastępcza jest bezpieczna dla mózgu.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Journal of Neuroscience".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze