Trwa ładowanie...

Cykliczne peptydy jako sposób na zwiększenie efektywności leków

Biolodzy z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt odkryli sposób na przyspieszenie transportu aktywnych składników leków do żywych komórek, który może pomóc w znacznym zmniejszeniu dawek medykamentów. Prowadzone przez naukowców badania mogą w niedalekiej przyszłości znaleźć praktyczne zastosowanie.

spis treści

1. Działanie leków

Leki zaczynają działać dopiero wtedy, gdy zostają wchłonięte przez komórki danego narządu i uczestniczą w zachodzących w nim procesach przemiany materii. Mimo iż istnieją różne rodzaje komórek, każda z nich jest otoczona błoną, którą przenikają tylko konkretne substancje lub cząsteczki. Już od dłuższego czasu naukowcy próbują znaleźć nowe, bardziej efektywne sposoby na selektywne dostarczanie leków do komórek organizmu. Badaczom z Wydziału Biologicznego Uniwersytetu w Darmstadt udało się dokonać postępu w tej dziedzinie. Opracowali oni sposób na wyraźne przyspieszenie transportu substancji, zwłaszcza tych rozpuszczalnych w wodzie, przez błony komórkowe. Niemieccy naukowcy pracowali na krótkich łańcuchach białka. Te niewielkie proteiny mogą służyć jako nośnik aktywnych składników leków. Substancje zawarte w lekach przyczepiają się do białka i wraz z nimi przedostają się do komórek.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Wykorzystanie cyklicznych peptydów w transporcie leków

Naukowcy z Darmstadt wykazali, że cykliczne peptydy są szczególnie dobrymi nośnikami leków, ponieważ są dużo szybsze od peptydów liniowych. W praktyce oznacza to, że możliwe będzie zmniejszenie dawek leków i wyraźne skrócenie okresu oczekiwania na rezultaty specyfików. W przypadku cyklicznych białek transport aktywnych składników leków przez błonę komórek jest szybszy ze względu na mniej elastyczną strukturę peptydów. Jednak zanim nowatorska metoda wejdzie do powszechnego użytku, konieczne są dalsze badania. Niemieccy naukowcy chcą przetestować transport konkretnych składników aktywnych, rozpuszczalnych w wodzie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza