Trwa ładowanie...

Cyklopia (jednoocze) - przyczyny, objawy, cyklopia u zwierząt

Cyklopia (jednoocze) to rzadka wada genetyczna rozpoznawana u ludzi i zwierząt. Jej głównym objawem jest występowanie jednej gałki ocznej, zamiast dwóch i wiele innych wad rozwojowych. Cyklopia jest chorobą nieuleczalną, prowadzi do śmierci w ciągu kilku dni lub tygodni. Co warto wiedzieć o cyklopii?

spis treści

1. Co to jest cyklopia?

Cyklopia (jednoocze, cyklocefalia, synoftalmia) to bardzo rzadka wada genetyczna, objawiająca się występowaniem jednej gałki ocznej zamiast dwóch, powstałej z połączenia dwóch oczodołów.

Zobacz film: "#dziejesięnazywo: Czym są badania prenatalne?"

Dodatkowo dzieci mogą nie posiadać nosa lub mieć go w formie mocno zniekształconej, uniemożliwiającej oddychanie. Często jest on umiejscowiony nad okiem, co przypomina róg.

2. Przyczyny cyklopii

Cyklopia to zazwyczaj objaw jednokomorowego przodomózgowia, czyli holoprozencefalii. Choroba rozwija się w życiu płodowym i prowadzi do połączenia półkul mózgowych w jedno, niewykształceniem szczęki i synoftalmią.

Holoprozencefalia to rodzaj malformacji, obejmujących przodomózgowie oraz środkowe piętro twarzy. Określono 12 regionów chromosomalnych, których mutacje prowadzą do opisanych wyżej wad.

U większości przypadków jest to mutacja spontaniczna, bez powiązania z dziedziczeniem, jedynie niektóre z nich są spowodowane dziedziczeniem autosomalnie dominującym.

Holoprozencefalia może występować samodzielnie, ale częściej diagnozuje się ją jednocześnie z innymi wadami wrodzonymi. Jednoocze może być spowodowane również zespołem Patau i kilkudziesięcioma innymi wadami wrodzonymi.

Cyklopia jest rozpoznawana u jednego na dwieście ludzkich płodów, w większości przypadków ciąża kończy się samoistnym poronieniem.

Urodzenia dzieci z tą wadą są niezwykle rzadkie i zwykle skutkują ogromnym zainteresowaniem mediów. Jednoocze to choroba nieuleczalna i interwencja medyczna nie jest w stanie polepszyć stanu dziecka, noworodki umierają w ciągu kilku dni lub tygodni. Przyczyną śmierci jest uduszenie spowodowane niewykształconym układem oddechowym.

Zobacz także:

3. Objawy cyklopii

 • jedna gałka oczna,
 • oczodoły połączone w jedno,
 • oko zlokalizowane na środku czoła,
 • nieprawidłowości w budowie oka,
 • brak nosa lub jego zniekształcenie,
 • agenezja szczęki z rozszczepem środkowym,
 • niewykształcony układ oddechowy.

W przypadku zespołu Patau u noworodka diagnozuje się również zaburzenia w budowie uszu, głuchotę, wady układu sercowo-naczyniowego, choroby nerek i anomalnie kończyn.

4. Cyklopia u zwierząt

Cyklopia to wada rozpoznawana również u zwierząt, pojawia się raz na 16 tysięcy ciąż, zazwyczaj u koni, owiec i świń. U zwierząt jednoocze również prowadzi do poronienia, a narodziny zdarzają się sporadycznie i tak jak u ludzi kończą się śmiercią w ciągu kilku dni.

Urodzone zwierzęta i dzieci z cyklopią były konserwowane i umieszczane w gabinetach osobliwości oraz muzeach medycyny. Wiele z nich można oglądać po dziś dzień.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza