Trwa ładowanie...

Częste infekcje intymne. Objawy i leczenie

Avatar placeholder
19.05.2020 11:07
Częste infekcje intymne. Objawy i leczenie
Częste infekcje intymne. Objawy i leczenie

Infekcję intymną przynajmniej raz w życiu ma 75 procent kobiet. Jest to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości kobiecych, ale może dotyczyć również mężczyzn. Niestety, nawet w 40 procent przypadków infekcje ponownie pojawiają się w ciągu roku od pierwszego zakażenia. Dlaczego przypadłości wracają, jakie są objawy infekcji intymnych oraz w jaki sposób je leczyć? Odpowiemy na te pytania w naszym artykule.

Partnerem treści jest producent leku Gynoxin®

1. Infekcje intymne – objawy

W sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych, możemy być praktycznie pewne, że mamy do czynienia z infekcją pochwy.

Dodatkowo mogą pojawić się upławy o zmienionym kolorze i zapachu, uczucie parcia na pęcherz, a także ból w czasie oddawania moczu lub podczas stosunku. Charakterystyczne jest też zaczerwienienie sromu oraz pochwy.

Są to najczęściej występujące symptomy infekcji intymnych.

2. Częste infekcje intymne – przyczyny

Zakażeniom intymnym sprzyjają przede wszystkim częste kontakty seksualne, szczególnie z różnymi partnerami i bez stosowania prezerwatyw. Na ryzyko pojawienia się dolegliwości wpływają też:

• zmniejszona odporność organizmu,

• przyjmowanie antybiotyków,

• wahania hormonalne w okresie pokwitania, w czasie ciąży, połogu, menopauzy,

• nieprawidłowa higiena okolic intymnych (zbyt częsta lub za rzadka, stosowanie mydła zamiast specjalnych produktów do higieny intymnej),

• noszenie ciasnej bielizny z nienaturalnych, syntetycznych materiałów,

• alergia, np. na tampony, podpaski, prezerwatywy,

• nieodpowiednia dieta bogata w cukry i drożdże.

Bardziej narażone na infekcje intymne są kobiety mające cukrzycę, zestresowane oraz te, które stosują tabletki antykoncepcyjne.

Tendencję do nawracania dolegliwości mają osoby, które nie stosują się do zaleceń lekarza w czasie leczenia infekcji i nie kończą kuracji. Bardzo ryzykowne są też stosunki seksualne po wyleczeniu jednego z partnerów, podczas gdy drugie nie podjęło leczenia profilaktycznego. Wtedy następuje ponowne zarażanie się od siebie nawzajem.

3. Infekcje intymne – leczenie

Leczenie infekcji intymnych zależy od tego, jaki rodzaj dolegliwości nas dotyczy. Najczęstsze są zakażenia grzybicze, bakteryjne i mieszane.

Samodzielnie bardzo trudno jest ocenić, jaki rodzaj infekcji nas dotknął. Objawy są podobne i tak naprawdę tylko przeprowadzenie badania (np. rozmazu mikrobiologicznego pochwy lub badanie ekosystemu pochwy) da nam pewność co do tego, czy i jakie grzyby lub bakterie zaatakowały okolice intymne. Na takie badania może skierować nas lekarz.

Jeśli jednak nie mamy możliwości szybko udać się do specjalisty, jesteśmy na wyjeździe, na wczasach, poza granicami kraju, warto zaopatrzyć się w leki dostępne bez recepty, a działające na grzybicze i mieszane infekcje intymne. Idealnie sprawdzą się np. leki Gynoxin®.

Kapsułka dopochwowa Gynoxin® UNO1 pozwala na jednodniową pełną kurację, która pomoże zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości szybko i skutecznie. Z kolei Gynoxin® krem dopochwowy2 może być z powodzeniem stosowany również przez partnera, dzięki czemu będzie on mógł równolegle przejść kurację.

W leczeniu zakażeń intymnych bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza lub informacji zawartych w ulotce informacyjnej leku. Jeśli pełna kuracja obejmuje np. 6 dawek leku, nie możemy zaprzestać jego aplikacji wcześniej, mimo że ustąpią objawy. Takie działanie zwiększa ryzyko nawrotu infekcji. Część grzybów lub bakterii odpowiedzialnych za zakażenie może jeszcze przebywać w organizmie, a przerwanie leczenia spowoduje ich ponowne namnażanie się.

Pamiętajmy jednak, że samo wyleczenie nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa. Jeśli nie zmienimy swoich nawyków w codziennym życiu (higienicznych, żywieniowych, seksualnych), infekcje mogą powrócić.

Partnerem treści jest producent leku Gynoxin®

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1.Produkt leczniczy Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 600 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

2.Produkt leczniczy Gynoxin, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

GYN/2020-05/62

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze