Trwa ładowanie...

Czy możesz mieć traumę i o tym nie wiedzieć? Sygnały, na które warto zwrócić uwagę

Avatar placeholder
04.04.2022 17:40
Istnieją ukryte skutki traumy, których można tak szybko nie zauważyć
Istnieją ukryte skutki traumy, których można tak szybko nie zauważyć (Getty Images)

Trauma to trwały i silny uraz wywołany przez wydarzenia zagrażające życiu i zdrowiu. Istnieją ciche skutki traumy, których można tak szybko nie zauważyć. - Ukryte skutki traumy możemy mylić z depresją. Uruchamiają się wtedy mechanizmy obronne, takie jak tłumienie czy maskowanie – mówi psycholog Anna Ingarden. Oto sygnały, jakie powinny wzbudzić naszą czujność.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. Te objawy traumy trudno zauważyć w pierwszej kolejności

Każdy z nas może stać się ofiarą traumy. To silne przeżycie emocjonalne może zostawić trwały ślad w psychice i zachowaniu. Widoczny jest przede wszystkim wysoki poziom lęku i nieufności, który wywiera wpływ na codzienne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Do tego mogą pojawić się: bezsenność, koszmary senne, natrętne myśli, wyobcowanie, ataki paniki, złość czy gniew.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Ukryte skutki traumy można mylić z depresją
Ukryte skutki traumy można mylić z depresją (Getty Images)

Natomiast są pewne skutki traumy i jej psychologiczne następstwa, których można od razu nie zauważyć.

- Ukryte skutki traumy możemy mylić z depresją i są one chowane za innymi zaburzeniami lub chorobami. Na przykład osoba, która mówi, że jest zadowolona, ale jej mina, gesty, mowa niewerbalna pokazują zupełnie coś innego. Jeśli chodzi o te maskowane skutki traumy, należy zwracać uwagę na niespójność w zakresie emocji i zachowania - wyjaśnia psycholog Anna Ingarden w rozmowie z portalem WP abcZdrowie.

2. Skutki traumy, których nie widzimy

Osoba, która doświadczyła kryzysu psychicznego, może nawet nie być świadoma tego, przez co przechodzi. Nie jest ona w stanie powiązać skutków odczuwanych w sferze psychicznej z dokładną przyczyną problemów.

Ukrytymi skutkami traumy mogą być:

  • brak zaufania do siebie i innych ludzi,
  • poczucie krzywdy,
  • wstyd,
  • przekonanie, że wszyscy oszukują i zdradzają,
  • nasilony lęk przed stratą i porzuceniem,
  • trudność w okazywaniu wszystkich uczuć,
  • brak poczucia bezpieczeństwa, które przynosi niepokój i smutek o przyszłość.

- Można mierzyć się również z emocjonalnymi huśtawkami - radością, smutkiem, radością czy gniewem. Nie ma tej stabilności w emocjach, są one silnie odczuwane. W przypadku ukrytych skutków traumy najczęściej uruchamiane są mechanizmy obronne, takie jak: tłumienie, maskowanie - wyjaśnia ekspertka.

- W takim momencie mechanizm obronny działa po to, by bronić nasze ego. Tylko często jest tak, że może być on niewspółmierny do tego, co się dzieje. Przez wypieranie trudnych przeżyć, osoba doświadczająca traumy szuka przyczyn swoich dolegliwości zupełnie gdzieś indziej – dodaje.

Zobacz także: Sytuacja nas przerasta. Coraz więcej osób zmaga się z syndromem gotującej się żaby

3. Należy uważnie obserwować siebie

Dlatego tak ważne są: zwracanie uwagi na swoje emocje i obserwacja nieprzyjemnych stanów. Jak radzi Anna Ingarden, warto prowadzić dziennik samopoczucia i nastroju, ponieważ dzięki temu łatwiej jest znaleźć jedną metodę działania.

- Jak jesteśmy zmęczeni, to najczęściej zapewniamy sobie odpoczynek, by zregenerować siły. Natomiast, gdy czujemy się coraz gorzej, a symptomy nie odpuszczają, należy zgłębić obserwację i zmienić metodę działania - mówi Anna Ingarden.

Psycholog zaznacza, że jeśli powyższe ukryte sygnały traumy utrzymują się dłużej niż trzy miesiące, należy zgłosić się do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze