Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Małgorzata Oktawiec

Kiedy problemy z potencją mogą oznaczać chorobę

 Agnieszka Gotówka
01.12.2023 10:28
Kiedy problemy z potencją mogą oznaczać chorobę
Kiedy problemy z potencją mogą oznaczać chorobę (Getty Images)

Zaburzenia erekcji to problem trudny i krępujący, dotyczy jednak wielu mężczyzn. Większość z nich nie zgłosi się do lekarza, tylko samodzielnie będzie próbować przywrócić sprawność seksualną. Dlaczego mimo wszystko warto skonsultować się ze specjalistą?

spis treści
Zdarza się, że problemy z potencją są pierwszą oznaką poważnej choroby
Zdarza się, że problemy z potencją są pierwszą oznaką poważnej choroby

Problemy w sypialni mogą zdarzyć się każdemu. I jeśli jest to jednorazowa sytuacja, uzasadniona np. zbyt dużą ilością wypitego alkoholu, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak zaburzenia erekcji będą się powtarzać, trzeba bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Brak wzwodu czy też możliwości utrzymania go przez określony czas jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. Trzeba zatem odnaleźć przyczynę zaburzeń i włączyć leczenie, by sprawność seksualna mogła powrócić.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Z danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej wynika, że 1,7 mln Polaków skarży się na problemy z erekcją, ale tylko 35 proc. z nich porozmawia na ten temat z lekarzem. To ogromny błąd, bo jak się okazuje, zaburzenia wzwodu w wielu przypadkach są pierwszym objawem poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Zaburzenia potencji mogą mieć związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Sugerują nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, niewydolność serca. Z badań opublikowanych na łamach "Journal of the American Heart Association" wynika, że zaburzenia erekcji o kilka lat wyprzedzają inne objawy choroby wieńcowej.

Mogą być również objawem chorób metabolicznych i endokrynologicznych: cukrzycy, nadmiaru cholesterolu we krwi, chorób tarczycy, niedoboru testosteronu, zaburzeń metabolicznych. Towarzyszą także stwardnieniu rozsianemu oraz udarowi mózgu. Mogą świadczyć o niewydolności nerek i wątroby.

1. Problemy z erekcją a choroby o podłożu psychicznym

Zaburzenia wzwodu w wielu przypadkach mają związek ze sferą psychiczną. Do niepowodzeń w sypialni przyczynić się może nadmierny stres oraz chroniczny lęk i niepokój. Zaburzenia erekcji są również jednym z objawów depresji. Problem mogą nasilać błędne przekonania i mity na temat męskiej seksualności.

2. Jak znaleźć źródło problemów z erekcją?

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku szczera rozmowa z lekarzem. Zaburzenia erekcji nie stanowią powodu do wstydu, a są często jednym z objawów sugerujących poważne problemy ze zdrowiem.

Warto więc na początku wykonać podstawowe badania laboratoryjne, m.in. morfologię krwi i badanie moczu. Dobrze jest też określić poziom kreatyniny, mocznika, enzymów wątrobowych (ALT, AST, GGTP), cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Lekarz może też zdecydować o oznaczeniu poziomu hormonów (testosteronu, prolaktyny, FSH, TSH, LH). Niekiedy konieczna jest konsultacja urologiczna i psychologiczna.

3. Jak leczy się zaburzenia erekcji?

W wielu przypadkach wykrycie choroby podstawowej i włącznie odpowiedniego leczenia wystarczy, by powrócić do pełnej sprawności seksualnej. Lekarz może również zdecydować o zastosowaniu środków farmakologicznych, które wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością. Wśród nich są selektywne i odwracalne inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5), np. wardenafil, tadalafil i syldenafil.

Tę ostatnią substancję znaleźć można m.in. w MaxOn Active. Jest to lek dostępny w aptece bez recepty, który wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego.

Warto jednak pamiętać, że zaburzenia erekcji nie ustąpią samoistnie. Odnalezienie źródła problemu jest konieczne, by mogła powrócić naturalna sprawność seksualna.

Partnerem artykułu jest MaxOn Active

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze