Czy tłuszcz otaczający serce może być groźny?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tłuszcz występuje nie tylko bezpośrednio pod powierzchnią skóry, ale także między poszczególnymi narządami (co z resztą jest powodem, dla którego istnieje podział na otyłość brzuszną i trzewną).
Serce nie jest w tej kwestii odosobnione. Najnowsze badania sugerują, że tkanka tłuszczowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie tego organu jest związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca u kobiet po okresie menopauzy oraz u tych, u których występowały niskie poziomy estradiolu w ciągu wcześniejszego życia.
Badanie ukazuje nowe czynniki ryzyka choroby serca i pozwala na stworzenie odpowiednich strategii, aby je zredukować. To kolejny argument dla ulepszenia hormonalnej terapii zastępczej, która może pozytywnie oddziaływać na sytuację układu krążenia pacjenta.
Jak zaznacza jeden z autorów badania, to pierwszy tego typu eksperyment, który ukazał, że poziom estrogenów i status menopauzalny są czynnikami, mogącymi zwiększać ryzyko chorób serca związanych z tkanką tłuszczową.
Czynnikiem odpowiedzialnym za tę sytuację jest tak zwany tłuszcz perikardialny, którego większa objętość występuje w okresie menopauzy. Oprócz niego występuje jeszcze jeden rodzaj tłuszczu – epikardialny, który bezpośrednio otacza mięsień sercowy.
U kobiet w wieku okołomenopauzalnym, a także z niższymi poziomami estradiolu, pierwszy rodzaj tłuszczu może mieć związek z wapnieniem naczyń wieńcowych – do takich wniosków naukowcy doszli na podstawie obrazów z tomografii komputerowej.
Zwiększenie objętości tłuszczu z 25 do 75 percentyli wiązało się z ryzykiem chorób serca wyższym o 160 procent u kobiet po menopauzie w porównaniu z tymi, które ten okres miały jeszcze przed sobą.
Dokładna analiza tkanki tłuszczowej powinna być brana pod uwagę przy ocenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Aktualne oraz wcześniejsze badania sugerują, że ilość tłuszczu perikardialnego może być zredukowana przez odpowiednią dietę lub operacje bariatryczne.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
Konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań, określających, jak hormonalna terapia zastępcza wpływa na akumulację tkanki tłuszczowej wokół mięśnia sercowego. Najnowsza analiza tak naprawdę stanowi wstęp dla kolejnych, które doprowadzą do opracowania nowych metod terapeutycznych, wpływających na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca.
Następnym krokiem powinno być przeprowadzenie podobnych badań z udziałem mężczyzn w wieku 50-60 lat.
Wahania poziomu hormonów w okresie menopauzy w znacznym stopniu oddziałują na organizm kobiet, powodując także inne choroby - na przykład osteoporozę, która polega na zaburzeniu mikroarchitektury kości. Jedynie kwestią czasu jest zatem odkrycie kolejnych czynników ryzyka dla konkretnych schorzeń na tle zmian hormonalnych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.