Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dr n. med Monika Łukaszewicz

Czy twój glukometr jest dokładny?

Lek. Mateusz Nawrocki
23.07.2017 22:25
Czy twój glukometr jest dokładny?
Czy twój glukometr jest dokładny?

Cukrzyca jest podstępną chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że na świecie zmaga się z nią obecnie ok. 400 milionów osób. Brak odpowiedniej kontroli stężenia glukozy we krwi może skończyć się poważnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Chociaż rodzajów cukrzycy jest kilka, najczęściej występuje ta typu II. W grupie podwyższonego ryzyka są głównie osoby starsze. O stan swojego zdrowia należy jednak dbać niezależnie od wieku. Tylko w ten sposób możemy zahamować rozwój choroby.

Poważnym problemem dotyczącym wykrywalności cukrzycy jest brak objawów w pierwszej fazie choroby, gdy poziom cukru jest tylko nieznacznie podwyższony. Dopiero wraz z rozwojem schorzenia pojawiają się charakterystyczne symptomy, takie jak: nadmierne pragnienie (polidypsja), zwiększone oddawanie moczu (poliuria), a nawet spadek wagi ciała.

Właśnie dlatego warto co jakiś czas kontrolować poziom glikemii, by nie przeoczyć momentu, w którym poziom cukru we krwi przekroczy wartości normy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W cukrzycy bardzo ważna jest samokontrola stężenia glukozy. W tym celu pacjenci używają glukometru, czyli przenośnego urządzenia, dzięki któremu można odczytać swój poziom cukru we krwi. To ważne, by monitorować, czy stosowana dieta lub leczenie jest efektywne i chroni pacjenta przed hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi).

Wiele również zależy od samego glukometru. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń tego typu. Powinien on spełniać odpowiednie normy. Najnowsza EN ISO 15197:2015 dotyczy dokładności badania.

W tym roku paski testowe do starszych modeli przestaną być dostępne w aptekach. Nowy, dokładniejszy glukometr to więc inwestycja w swoje zdrowie. Nie warto zwlekać z wymianą sprzętu na nowy.

Im większa dokładność przy badaniu, tym lepsza ocena prowadzonej terapii. Oczywiście istnieje możliwość sprawdzenia poziomu cukru we krwi (jego średniej wartości) z ostatnich 3 miesięcy na podstawie hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Glukometr jednak pokazuje aktualne (chwilowe) stężenie cukru, co nierzadko ratuje pacjenta, np. przed zapaścią.

Leczenie cukrzycy na podstawie objawów oraz poziomu cukru we krwi opiera się na metodach farmakologicznych i niefarmakologicznych. Nie bez znaczenia pozostaje również edukacja. Należy do niej np. wytłumaczenie pacjentowi, jak ważne jest samodzielne badanie stężenia glukozy na czczo i dwie godziny po posiłku.

Niekontrolowana cukrzyca może być przyczyną rozwoju stopy cukrzycowej, utraty wzroku czy nieprawidłowej pracy nerek (nefropatii cukrzycowej). Zdarza się, że przy zaawansowanych zmianach tej ostatniej wdraża się dializoterapię. Choroba zwiększa też ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz wiąże się z obniżoną odpornością. Efektem są częste infekcje pacjentów zmagających się z cukrzycą.

Dowiedz się, jak wymienić ZA DARMO stary glukometr na nowy >>> SPRAWDŹ

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze