Trwa ładowanie...

Czy woda utleniona szkodzi?

Woda utleniona przez lata uchodziła za podstawowy środek stosowany jako pierwsza pomoc przy opatrywaniu ran. Obecnie jednak odchodzi się od jej stosowania. Czy może szkodzić? Jeśli tak, to dlaczego?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Woda utleniona

Woda utleniona w stężeniu 3 proc. dostępna jest w każdej aptece jako środek odkażający. Zdaniem zwolenników to doskonałe remedium na wszelkie dolegliwości. Pacjenci stosują ją zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.

Okazuje się jednak, że w przypadku świeżych obrażeń, nie powinno się po nią sięgać.

- Na rany stosuję sól fizjologiczną lub zwykłą wodę – mówi WP abcZdrowie Marta Brodowska, ratownik medyczny.

Zobacz też: Pierwsza pomoc przy zranieniach

Czy woda utleniona bezpiecznie odkaża?
Czy woda utleniona bezpiecznie odkaża? (123rf.com)

Wszyscy znamy charakterystyczny efekt powstający, gdy polejemy ciało wodą utlenioną. Pojawiają się specyficzne białe plamki, miejsca te stają się inne w dotyku, zmienia się struktura skóry.

To zjawisko to nic innego, jak martwica tkanek, którą powoduje ten płyn. Woda utleniona w rzeczywistości jest cieczą działającą żrąco na ciało. Stąd też jej rozjaśniający efekt, jeśli jest stosowana na włosy.

- Woda utleniona według wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji jest wycofana z pierwszej pomocy, nie wolno jej stosować na świeże rany - podkreśla nasz ekspert.

Włosy można rozjaśniać wodą utlenioną
Włosy można rozjaśniać wodą utlenioną (123rf.com)

Zobacz też: Ostrzegamy - żele do dezynfekcji na bazie alkoholu nie zabijają norowirusów

2. Bardziej boli, bardziej krwawi

Efektem zastosowania wody utlenionej może być zwiększenie uczucia bólu. Preparat może ponadto zintensyfikować krwawienie. To zjawisko może powodować dłuższe gojenie ran. Jednocześnie ryzyko nadkażenia bakteriami nie ulega zmniejszeniu.

Woda utleniona rzeczywiście może oczyszczać ranę, ale powinniśmy sięgać po nią w późniejszym okresie leczenia. Kluczowe jest zachowanie higieny podczas opatrywania ran, ponieważ żaden środek i opatrunek nie będą skuteczne, jeśli będą nakładane brudnymi rękami.

3. Zalety wody utlenionej

Czy zatem powinniśmy wyrzucić wodę utlenioną do kosza? Niekoniecznie.

Ma ona odkażające, bakteriobójcze i grzybobójcze działanie.

Działa korzystnie na starsze uszkodzenia skóry, ułatwia gojenie, zapobiega wdaniu się infekcji. Nie należy nią polewać jedynie świeżych urazów.

Wodę utlenioną można stosować również do płukania gardła w przypadku nawracających stanów zapalnych i bakteryjnych zakażeń.

Niektórzy wykorzystują wodę utlenioną w celu wybielania zębów, a także do zrobienia roztworu służacego do płukania zatok.

Zobacz też: Odkażanie ran

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.