Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są wstydliwą chorobą dotyczącą około 10- 20% mężczyzn, głównie młodych. Jest ona niezwykle niebezpieczna, ponieważ, w przypadku jej nierozpoznania i długotrwałego nieleczenia, może doprowadzić do trwałej bezpłodności. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie żylaki powrózka nasiennego wymagają by leczenie operacyjne zostało przeprowadzone natychmiast. Istnieją inne metody leczenia tej choroby, które nie mają tak inwazyjnej formy.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Żylaki powrózka nasiennego

Jakie są przyczyny żylaków? Żylaki powstają na skutek działania na naczynia wysokiego ciśnienia hydrostatycznego, ma to miejsce w dysfunkcji zastawek, przy krążeniu obocznym, we wrodzonych chorobach tkanki łącznej, zakrzepicy żylnej, podczas ucisku z zewnątrz na żyły (np. guz) oraz wiąże się z różnym przebiegiem naczyń żylnych po obu stronach ciała.

Sytuacje te powodują wydłużenie, poszerzenie i poskręcanie naczyń. W ponad 90% przypadków żylaki występują lewostronnie. Choroba dotyczy głównie chłopców w przedziale wiekowym 12- 15 lat, powyżej tej granicy częstość występowania stabilizuje się. Żylaki wywołują różne objawy. Wyróżniamy trzy stopnie zaawansowania choroby:

 • Żylaki są małe, trudno wyczuwalne, ujawniają się w pozycji stojącej, szczególnie podczas napinania powłok brzusznych (np. podczas kaszlu).
 • Żylaki te są większe, daje się je wyczuć w badaniu, są słabo widoczne, ale napięcie powłok brzusznych powoduje ich powiększenie
 • Żylaki są duże, widoczne „gołym okiem”, bez napinania powłok brzusznych, powodują zniekształcony wygląd moszny.

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Początkowo choroba nie daje żadnych objawów. Mężczyźni zgłaszają się do lekarza z powodu dyskomfortu, występowania tępego bólu w pozycji stojącej, leżącej lub podczas erekcji, uczucia „palenia” w jądrach, w przypadku zauważenia miękkich, guzowatych zmian nad jądrem oraz podczas nieefektywnego, długotrwałego starania się o potomstwo. Objawy żylaków sa więc mylące.

Metody leczenia żylaków powrózka nasiennego

W przeszłości leczenie żylaków powrózka nasiennego było dosyć zachowawcze, jednak nie przyniosło to żadnych rezultatów. W chwili obecnej stosuje się zabieg na żylaki - leczenie operacyjne. Dostępne są następujące techniki:

 • leczenie chirurgiczne. Najczęściej stosuje się zabieg Bernardiego- polega ona na podwiązaniu żyły jądrowej w jej środkowym odcinku, czasami jednocześnie podwiązuje się tętnicę jądrową (metoda Palomo). Żylaki u mężczyzn można również leczyć poprzez przecięcie i podwiązanie naczyń nasiennych powyżej kanału pachwinowego. W nielicznych przypadkach zaleca się wycięcie całego splotu wiciowatego. Wyróżniamy:
 • klasyczną chirurgię
 • leczenie laparoskopowe- zmniejsza ono ryzyko zabiegu (mniejsza inwazyjność, mniejsze ryzyko zakażenia, duża dostępność). Jedna z najnowszych metod jest tzw. klipsowanie żyły jądrowej, jednak jest to zabieg kosztowny i wymaga lekarza z dużym doświadczeniem.
 • Przezskórna embolizacja z użyciem promieni Rentgena. Polega ona na wprowadzeniu cewnika przez nacięcie wykonane w pachwinie. Kontrola radiologiczna pozwala na precyzyjne określenie położenia narzędzi w naczyniu i miejsca docelowego. Po usunięciu zmiany cewnik jest wyjmowany, a rana zaszyta. Większość mężczyzn już następnego dnia po zabiegu może wykonywać rutynowe czynności. Metoda ta wykazuje wysoką skuteczność- 226 na 228 przypadków i małą liczba nawrotów choroby (2- 10%). Zabieg można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych.
 • Sklerotyzacja (obliteracja) wstępująca żyły jądrowej. Zabieg polega na podaniu do naczynia środka farmakologicznego, który powoduje obkurczenie i zasklepienie naczynia, poprzez stopniowe włóknienie jego ściany, zmniejszenie średnicy, aż do zamknięcia jego światła (zarośnięcie). Badanie prowadzi się pod kontrolą aparatury USG, która pozwala precyzyjnie podać lek i określić przepływ krwi w naczyniu. Zabieg ten jest alternatywą dla klipsowania naczyń. Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do rutynowych codziennych czynności. Przez miesiąc należy unikać wysokich temperatur, np. gorących kąpieli, wizyt w solarium, saunie. Zabieg ten jest bardzo korzystny ponieważ można wykonać go w warunkach ambulatoryjnych, jest praktyczne bezbolesny i dostępny dla większości mężczyzn (przeciwwskazania to: cukrzyca, niekontrolowane nadciśnienie, znaczna otyłość, zakrzepica żył głębokich, rozległe zakażenie bakteryjne skóry, uczulenie na lek wykorzystywany w leczeniu). Powikłaniami tej metody są uczulenia oraz przebarwienia skóry i blizny w miejscy podania leku (7- 30%) znikające zazwyczaj po kilkunastu miesiącach.

Badania przedstawiają, że leczenie żylaków powrózka nasiennego przynosi dobre efekty. Poprawa jakości nasienia występuje u około 70- 80% mężczyzn (brak poprawy- 15- 20 %, pogorszenie- około 5%). Zabiegi zwiększają ilość plemników w nasieniu, zmniejszają liczbę plemników o nieprawidłowej budowie, genotypie lub nieruchomych, wydłuża się także ich żywotność. U młodych mężczyzn najważniejszy jest fakt, że leczenie zapobiega nieprawidłowej przebudowie jądra oraz zachowuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Pomocna też będzie laserowa operacja żylaków.

Wskazania do leczenia żylaków powrózka nasiennego

Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj żylaków należy natychmiast operować. Głównym celem leczenia żylaków jest zachowanie płodności u mężczyzn, czyli zapobieganie rozwojowi orchiopatii zastoinowej. Badania dowodzą, że leczenie żylaków powrózka nasiennego polegajace na ich usunięciu, poprawia jakość nasienia. U dorosłych głównym wskazaniem do leczenia jest obniżenie parametrów nasienia (w co najmniej dwóch badaniach), którym towarzyszy długotrwałe, nieefektywne staranie się o potomstwo.

Problem pojawia się w przypadku nastolatków (nie u wszystkich występuje obniżona jakość nasienia). W tych przypadkach wskazaniem do leczenia są: dolegliwości bólowe, uczucie dyskomfortu, zmniejszenie objętości jądra w porównaniu do jądra zdrowego (o minimum 10%) oraz II lub III st. zaawansowania klinicznego lub współistnienie zmian w konsystencji jądra oraz żylaki obustronne. Wskazaniem będzie również postępujące nasilenie się stopnia zaawansowania klinicznego żylaków. U młodych mężczyzn przeciwwskazane jest leczenie operacyjne w I i II stopniu zaawansowania (jako jedyny objaw choroby).

Komentarze (8)
~Arturowy
~Arturowy ponad rok temu

Ide we wtorek do szpitala na usuwanie zylakow jąder i chcialem sie dowiedzieć czy jest sens oddawać nasienie do zamrożenia w razie ewentualnego niepowodzenia aby wykorzystać w przyszłości nasienie do in-vitro?

Odpowiedz
~adam
~adam ponad rok temu

Mam zapalenie od ponad 10 lat, byłem u lekarza niby chciał żebym poszedł na operacje, ale ja sie nie zdecydowałem. Nie mam problemów z niepłodnościa w tym czasie dorobilem się dwójki dzieci. Mam duże zylaki ale póki nie bedzie to wpływało mocno na moj komfort nie zamierzam się poddawać operacji. Lekarz podczas badania się zapytał czy mam dzieci kiedy powiedziałem że jedno w drodze a było to pierwsze to zrozumiałem żeby sie wstrzymac.

Odpowiedz
~piotrek
~piotrek ponad rok temu

Witam,
od ponad roku odczuwam ból jądra. Teraz już dwóch. Jeden z lekarzy stwierdził w badaniu USG małe żylaki i skierował na operacje. Szpital odmówił stwierdzając ,że się nie kwalifikuje. Następny lekarz zrobił tak samo, nastepny szpital również. Jedno z jąder się zmniejszyło, występują ciągły ból i dyskomfort. Żylaki są małe, niewidoczne na oko. Co mam robic ? Czy jądro może zmniejszyc się jeszcze bardziej ? Czy skoro wszędzie odmawiają mi operacji to co mam robic ? Mam 19 lat a już jestem wykończony tym tematem, proszę o pomoc. Da się załatwic to lekami ? Prywatnie np.metodą Sklerotyzacji -obliteracji ? jaki jest koszt ? Bardzo proszę o pomoc. Dodam że jedno z jąder obraca się z łatwoscią (czesto samoistnie) o 180 stopni, wtedy ból jest o wiele większy w najądrzu.
Pozdrawiam,

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żylaki powrózka nasiennego
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego jako przyczyna niepłodności

oraz obniżoną jakość nasienia. Według WHO 5% mężczyzn w wieku rozrodczym jest bezpłodnych. Żylaki powrózka nasiennego upośledzają płodność. Mężczyźni (...) powinni jak najszybciej podjąć leczenie. Czym...

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki jąder

Żylaki jąder to dolegliwość spotykająca młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego są wyczuwalne nad jądrem. Tworzą one małe i miękkie guzki (...) . Wzrasta za to liczba plemników nieprawidłowych....

Żylaki powrózka nasiennego

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są chorobą dotykającą najczęściej młodych mężczyzn, jednak mogą ujawnić się w każdym wieku. Żylaki u mężczyzn mogą doprowadzić do niebezpiecznych...

Żylaki powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

W dzisiejszym świecie chyba wszyscy słyszeli o występowaniu takiej patologii jak żylaki. Jednak przeważnie pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się na myśl są kobiety i zmiany występujące na ich kończynach dolnych. Należy jednak pamiętać,...

Żylaki powrózka nasiennego

Dostępne techniki leczenia żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) to choroba dotykająca około 11- 20% mężczyzn, najczęściej młodych. Jest ona chorobą bardzo wstydliwą, budzącą niepokój oraz niebezpieczną. Zawansowane żylaki...

Zabiegi

Wycięcie żylaków powrózka nasiennego

powrózka nasiennego W leczeniu żylaków powrózka nasiennego stosuje się obecnie następujące metody: leczenie chirurgiczne (wycięcie żylaków...

Żylaki

Żylaki powrózka nasiennego

, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny. Leczenie żylaków powrózka nasiennego W leczeniu żylaków powrózka nasiennego...

Leczenie inwazyjne żylaków

Metoda obliteracji (WIDEO)

Metoda obliteracji (WIDEO) Odtwórz wideo

dochodzi do powstania żylaków pochwy, macicy, powrózka nasiennego czy pęcherza moczowego. Pojawienie się takich poszerzeń w żyłach dla pacjenta powoduje (...) Metoda obliteracji Żylaki...

Żylaki

Żylaki u dzieci

Żylaki u dzieci

i żylaki powrózka nasiennego. Żylaki odbytu u najmłodszych dzieci pojawiają się w wyniku obciążeń genetycznych oraz nieprawidłowej, ubogiej w błonnik (...) diety. Hemoroidy u dzieci...

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności męskiej

Leczenie niepłodności męskiej

w określonym czasie). Jak leczyć niepłodność? Chirurgiczne leczenie niepłodności męskiej Operacje żylaków powrózka nasiennego - jeżeli przyczyny męskiej (...) niepłodności leżą...