Trwa ładowanie...

WCCI Warsaw, czyli jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych w Polsce

Avatar placeholder
30.04.2019 12:12
 WCCI Warsaw, czyli jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych w Polsce
WCCI Warsaw, czyli jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych w Polsce (123RF)

Już w kwietniu Warszawa stanie się kardiologiczną stolicą Europy. W dniach 5–7 kwietnia 2017 r. na XXI-szej, edycji Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej – Warsaw Course on Cadiovascular Interventions (WCCI) spotkają się najlepsi specjaliści z całego świata, by wymieniać się doświadczeniami w kardiologii i kardiochirurgii.

Dyrektorami warsztatów WCCI Warsaw są: Prof. dr hab. med. Adam Witkowski - kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Warszawie i Koordynator społecznej kampanii Stawka to Życie. Zastawka to Życie oraz Prof. dr hab. med. Robert Gil - kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

WCCI jest oficjalną konferencją Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK) i jest przez nią akredytowana. Gromadzi ona kardiologów, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów i innych specjalistów medycznych z całego świata. W tym roku będą wśród nich m.in.: Ivo Petrov (Bułgaria), Bagrat Alekyan (Rosja), Pranas Serpytis (Litwa), Lucian Zarma (Rumunia), Sebov Denys (Ukraina), Goran Stankovic (Serbia), Petr Kala (Czechy), Bela Merkely (Węgry), Stanislas Juhas (Słowacja) i wielu innych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

- WCCI to pierwsze warsztaty kardiologiczne w Polsce o takiej międzynarodowej skali i zasięgu z ponad dwudziestoletnim stażem. To już niewątpliwie tradycja dla całego światowego środowiska lekarzy specjalizujących się w chorobach sercowo-naczyniowych. Pierwsza edycja WCCI pod nazwą Zachodniopomorskich Warsztatów Hemodynamicznych odbyła się wiosną 1997 roku w Szczecinie i uczestniczyło w niej ponad sto osób. Dziś warsztaty gromadzą nawet 1000 osób i są jednym z najważniejszych wydarzeń kardiologicznych w Europie – wyjaśnia Prof. dr hab. med. Robert Gil .

Program warsztatów co rok dopasowany jest do najnowszych osiągnięć i postępu medycyny. Jednocześnie przedstawione są sprawdzone i najskuteczniejsze terapie wraz z konkretnymi doświadczeniami i technikami najlepszych kardiologów na świecie.

- Ta forma wymiany doświadczeń powoduje, iż polskie Warsztaty z roku na rok coraz bardziej zyskują na znaczeniu i mają obecnie status prestiżowej międzynarodowej konferencji. W WCCI co roku bierze udział ponad 1000 uczestników, głównie lekarzy, pielęgniarek, techników i przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego - dodaje Prof. Gil.

Tematyka Kursów na warsztatach koncentruje się głównie na problematyce związanej z rozpoznawaniem i leczeniem ostrych zespołów wieńcowych, stabilną chorobą wieńcową, wadami strukturalnymi i zastawkowymi serca oraz interwencjami w miażdżycy tętnic obwodowych.

- Co roku w programie WCCI organizujemy również sesje tematyczne poświęcone innowacjom w kardiologii interwencyjnej, nowoczesnym formom obrazowania, a od zeszłego roku przywiązujemy również dużą wagę do systemowych wyzwań związanych z kardiologią w naszym kraju. Stąd w programie warsztatów przewidzieliśmy debaty i panele dyskusyjne z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, NFZ, AOTMiT oraz organizacjami pacjentów. Współpraca całego otoczenia związanego z kardiologią jest kluczowa, aby system leczenia pacjentów kardiologicznych działał efektywnie - podkreśla Prof. Adam Witkowski

- Niewątpliwym walorem naszych warsztatów jest także możliwość obserwowania w czasie rzeczywistym różnego typu zabiegów interwencyjnych „na żywo” dzięki transmisjom z sal zabiegowych. Ponadto uczestnicy doceniają dyskusje panelowe z największymi autorytetami medycznymi na świecie oraz możliwość aktywnego prezentowania swoich doświadczeń, a także wymianę najlepszych i najnowocześniejszych praktyk w leczeniu chorób serca i naczyń – dodaje Prof. Witkowski.

Głównymi tematami tegorocznej edycji będą: zabiegi hybrydowe, czyli współpraca kardiologa i kardiochirurga przezcewnikowe leczenie wad zastawkowych serca przezskórna angioplastyka w wielonaczyniowej chorobie wieńcowej leczenie ostrych zespołów wieńcowych zamykanie uszka lewego przedsionka oraz nieprawidłowych połączeń wewnątrzsercowych postępy w przezskórnym leczeniu chorób tętnic obwodowych, ze szczególnym uwzględnieniem angioplastyki tętnic szyjnych

Multimedialne prezentacje, symultaniczne konferencje oraz interaktywne warsztaty praktyczne organizowane są przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej i odbywają się pod patronatem Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA oraz Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

W tym roku podczas warsztatów odbędzie się pierwsze w woj. mazowieckim oraz pierwsze w Warszawie innowacyjne wszczepienie klinicznie przebadanego, bioresorbowalnego implantu do leczenia naczyń wieńcowych. Innowacją jest, iż to magnezowe rusztowanie jest całkowicie wchłanialne w ciągu ok. 12 miesięcy, nie zostaje więc w ciele pacjenta - dzięki temu szybciej zostaje przywrócona elastyczność naczyń, a także zmnimalizowana jest możliwość powstania zakrzepów, czyli powikłań w implancie. Zabieg zostanie przeprowadzony przez profesora Wojciecha Wojakowskiego - Kierownika III Oddziału Kardiologii w Górnośląskim Centrum Kardiologii Szpital w Ochojcu.

WCCI jest niewątpliwe jedną z najważniejszych konferencji organizowanych w Polsce pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK). Stałymi partnerami warsztatów są również: Europejska Asocjacja Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI), Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), a także - od 6 lat największe Warsztaty Kardiologii Inwazyjnej - EuroPCR. Od 2012 roku WCCI wspólnie z EuroPCR organizuje także kursy dla młodych lekarzy - Master Class for Young Practitioners, których celem jest edukacja w postępowaniu z pacjentami wymagającymi zabiegów PCI (angioplastyki wieńcowej) w różnych scenariuszach klinicznych. Również w tym roku, po raz kolejny WCCI Warsaw uzyskało honorowy patronat Ministerstwa Zdrowia.

By wziąć udział w konferencji WCCI należy się zarejestrować. Wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz. Rejestracja uczestników będzie możliwa do 3 kwietnia 2017 r. Przedstawicieli mediów serdecznie zapraszamy do akredytacji.

Organizatorzy zachęcają również do śledzenia profilu konferencji WCCI na Facebook-u

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze