Dermabrazja
Dermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej, co ma na celu wygładzenie skóry. Pierwotnie stosowano ją głównie po to, by poprawić wygląd skóry z bliznami potrądzikowymi, po ospie i bliznami pozostałymi po wypadku lub innej chorobie. Obecnie dermabrazja jest przydatna w leczeniu innych chorób skóry, takich jak blizny po tatuażach, plamy wątrobowe, zmarszczki i uszkodzenia skóry. Dermabrazja nie jest skuteczna w leczeniu wrodzonych wad skóry, pieprzyków lub barwnikowych znamion, blizn po oparzeniach.
1. Działanie dermabrazji i postępowanie po zabiegu
Podczas wizyty u lekarza omawia on z pacjentem rodzaj znieczulania, jakie zostanie wykonane, całą procedurę i spodziewane jej efekty, informuje o ryzyku zabiegu i możliwych komplikacjach. Przed i po operacji wykonywane są zdjęcia, by ocenić poprawę. Dermabrazja może być przeprowadzona w gabinecie chirurgicznym. Pacjent może otrzymać środki uspokajające przed zabiegiem. Miejsce poddawane zabiegowi jest najpierw oczyszczane, dezynfekowane, a następnie schładzane. Urządzenie z obrotową szczoteczką usuwa naskórek i nierówności.
Po zabiegu skóra jest podrażniona przez kilka dni. Lekarz może przepisać środki zmniejszające dyskomfort. Skóra goi się w ciągu 7-10 dni. Nowa skóra, która jest najpierw różowa, powoli nabiera normalnego koloru, co trwa zwykle 6-8 tygodni. Do normalnej aktywności można powrócić w ciągu 7-14 dni od zabiegu. Pacjenci powinni unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem przez 3-6 miesięcy po zabiegu i używać filtrów ochronnych przed wyjściem na dwór.
2. Przeciwwskazania i skutki uboczne dermabrazji
ak każdy zabieg wymaga indywidualnego podejścia i kwalifikacji do zabiegu. Dermabrazja przeciwwskazana jest u osób, u których źle goją się wszystkie zmiany na skórze z pozostawieniem blizn. Ponadto choroby współistniejące takie jak niewyrównana cukrzyca, stan immunosupresji - po lekach indukujących bądź z zaburzeniami immunologicznymi, choroby nowotworowe są także przeciwwskazaniem do zabiegu. Bezwzględnie wszystkie zmiany o niejasnym pochodzeniu na skórze - szczególnie te, które są podejrzane o charakter nowotworowy, powinny wcześniej być poddane badaniu histopatologicznemu. Aktywne stany zapalne i choroby skóry są także przeciwwskazaniem do wykonania dermabrazji do czasu wyleczenia.
Jak każdy zabieg, także dermabrazja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Skutki uboczne dermabrazji to:
- czasowe lub trwałe zmiany koloru skóry;
- czasowe lub trwałe ściemnienie skóry – głównie z powodu wystawienia na działanie promieni słonecznych;
- blizny;
- infekcje.
Po zabiegu przez 48 godzin nie należy spożywać alkoholu, a przez tydzień po zabiegu nie przyjmować leków zawierających aspirynę lub ibuprofen. Czasami po zabiegu do chwili wygojenia się ran po dermabrazji wygląd skóry daleko odbiega od oczekiwań pacjenta, dlatego niezwykle ważne jest udzielenie mu wsparcia. Płytsze blizny wymagają jednokrotnego zabiegu, w przypadku zmian głębokich może zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu w celu uzyskania lepszego efektu końcowego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.