Diagnozowanie raka z próbki krwi - nowa metoda

Badanie jest całkowicie bezpieczne, dopuszczalne także dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Przeciwwskazaniem do wykonania badań mogą być jedynie poważne zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą wynikać np. z przyjmowania leków przeciwkrzepliwych - dla abcZdrowie.pl o nowej metodzie diagnostyki raka mówi Howard Urnowitz, jeden z czołowych urologów w Wielkiej Brytanii (Senior Clinical Oncologist to St Bartholomew’s Hospital i The Hospital for Sick Children Great Ormond Street w Londynie), założyciel i prezes Chronix Biomedical.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Proszę na początek wyjaśnić, czym jest DNA oraz genotyp i jakie znaczenie mają w diagnostyce nowotworowej?

 

DNA to kwas spełniający w komórkach rolę nośnika informacji genetycznej. Genotyp to zespół wszystkich genów warunkujących indywidualny rozwój osobniczy danego organizmu. Inaczej, jest to całość informacji genetycznej danego osobnika zlokalizowana w genach, zawartych w komórce.

Ma to ścisły związek z rozwojem chorób nowotworowych w organizmie. Rak, czyli nowotwór złośliwy, jest spowodowany mutacjami genetycznymi, które zachodzą w  DNA człowieka i prowadzą do zakłócenia prawidłowej kontroli i równowagi (homeostazy) organizmu, w której namnażanie komórek jest ściśle dopasowane do potrzeb organizmu.

Badanie, o którym rozmawiamy, wykorzystuje analizę fragmentów DNA pochodzących z rozpadu komórek nowotworowych i określa prawdopodobieństwo występowania raka u badanej osoby. Kiedy można wykonać takie badanie po raz pierwszy? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

 

Nie mamy żadnych informacji na temat specjalnych przeciwwskazań. Inwazyjność badania polega wyłącznie na pobraniu krwi. Potrzebne jest 16 ml krwi żylnej i tutaj granicą jest możliwość takiego pobrania, pobranie krwi żylnej jest możliwe dopiero u dzieci starszych.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, dopuszczalne także dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Przeciwwskazaniem do wykonania badań (do pobrania krwi) mogą być jedynie poważne zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą wynikać np. z przyjmowania leków przeciwkrzepliwych.

Czym badanie różni się od innych testów DNA już wykorzystywanych w diagnostyce nowotworowej?

Podstawową różnicą jest to, iż badanie pozwala na sekwencjonowanie całego genotypu (wszystkich chromosomów) człowieka. Dzięki temu, analizowany jest cały organizm człowieka, wszystkie geny. ****

Badanie Chronix Biomedical jest więc badaniem screeningowym, które wyłapuje wszystkie rodzaje raka. ****Inne firmy stosują technologię nowoczesnego sekwencjonowania krwi do poszukiwania fragmentów DNA pochodzących z poszczególnych mutacji nowotworowych, a więc są badaniem/markerem dotyczącym poszczególnych rodzajów raka.

 

Badanie pozwala na wykrycie komórek nowotworowych nawet w jego bardzo wczesnej fazie, ze skutecznością ok. 92 – 94 proc. - skąd macie te dane?

Dane pochodzą z badań klinicznych przeprowadzonych w latach 2010 - 2016. Wyniki były przedstawiane podczas konferencji ASCO w kolejnych latach – największej konferencji onkologicznej na świcie, organizowanej co roku w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki dotyczące skuteczności o które pani pyta, zostały opublikowane w Clinical Chemistry Prostate Cancer, 2015.

 

Czy badanie rzeczywiście wykryje każdy rodzaj nowotworu?

Do tej pory firma przetestowała i wprowadziła testy diagnozujące 11 rodzajów nowotworu i wszystkie te próby zakończyły się sukcesem. Jednak na dzień dzisiejszy pełna funkcjonalność i wykrywalność dotyczy nowotworu prostaty i piersi. Zakładamy, że w ciągu 2 lat będzie w stanie stworzyć jeden test diagnozujący wszystkie typy nowotworów.

 

Jaki jest koszt badania? I czy jednorazowy test wystarczy do zdiagnozowania nowotworu?

Pierwsze badanie kosztuje 5000 zł. Powtarzanie badania jest uzależnione od  wyniku testu.

Jeśli wynik mieści się w zdrowym zakresie i badanie nie wykazuje żadnych plam nowotworowych w badanym genotypie („hot spots”), wtedy gdy pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka (wiek, płeć, dodatni wynik dot. dziedzicznych mutacji w kierunku nowotworów, palenie papierosów, itd.), można mu zalecić powtarzanie tego badania co rok.

Jeśli natomiast stwierdzono niewielki wzrost statystyczny w badaniu CNI oraz brak lub niewielką ilość plam nowotworowych („hot spots”), który może wskazywać na korelacje z ryzykiem wystąpienia wczesnych zmian nowotworowych, wówczas sugeruje się powtarzanie badania co 3-6 miesięcy, a jeśli w tym czasie nastąpi wzrost wyniku CNI, zaleca się pełne badania diagnostyczne w kierunku nowotworu.

Otrzymuję wynik pozytywny. Co dalej?

Wysoki wynik CNI oraz duża ilość plam nowotworowych ("hot spots"), charakterystycznych dla raka piersi lub raka prostaty lub innego rodzaju nowotworu oznacza bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia raka. Zaleca się wtedy konsultacje kliniczne i wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych  (biopsja, rezonans, PET i inne).

W przypadku badania Delta Dot na skuteczność leczenia onkologicznego, gdy wynik CNI nie zmienia się znacząco (lub wzrasta) w kolejnych próbkach, oznacza to, że pacjent nie reaguje na terapię (radioterapię, chemioterapię lub immunoterapię). Lekarze wtedy mogą podjąć decyzję o zmianie terapii.

Badanie zostało właśnie udostępnione pacjentom w Polsce. Pozwala na wykrycie komórek nowotworowych nawet w jego bardzo wczesnej fazie, ze skutecznością ok. 92 – 94 proc. Wykazało również blisko 90 proc. skuteczność przewidywania efektów leczenia onkologicznego, już po zastosowaniu pierwszej dawki danej terapii.

Katarzyna Krupka

O autorze

Katarzyna Krupka

Zdobywczyni nagrody specjalnej w ogólnopolskim Konkursie na Dziennikarza Medycznego 2016 Roku. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Ma na swoim koncie realizację kilkudziesięciu reportaży filmowych o tematyce społecznej w Internetowej Telewizji Lublin ITVL. Od 2015 roku związana z portalami WP abcZdrowie oraz WP parenting. Obecnie realizuje i rozwija swoje ambicje zawodowe jako wydawca, mając na uwadze atrakcyjność, aktualność i rzetelność przekazywanych informacji. Z wykształcenia i pasji dziennikarka.

Katarzyna Krupka, 12 miesięcy temu

Dziecko

Komentarze (5)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...

Ciąża i dziecko

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Kobieta z dzieckiem na kolanach w 1929 roku Dla większości z nas matka jest najważniejszą osobą na świecie. To ona nosiła nas pod swoim sercem (...) wyglądała codzienność polskich kobiet. Rozpoczynamy w roku 1929. Zdjęcie przedstawia...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...