Dieta SIRT – zasady, efekty, przykładowe posiłki, przeciwwskazania
Dieta SIRT cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób dbających o linię. Jej zwolennicy podkreślają, że pozwala na szybką utratę wagi przy zachowaniu masy mięśniowej. Z kolei krytycy twierdzą, że jest zbyt restrykcyjna, trudna do utrzymania i nie do końca smaczna. Co to jest dieta SIRT i na czym polega? Czy sirtfood naprawdę działa?
- 1. Co to jest dieta SIRT?
- 2. Jakie są główne zasady diety SIRT?
- 3. Jakie produkty są kluczowe w diecie SIRT?
- 4. Efekty diety SIRT
- 4.1. Jakie są potencjalne korzyści zdrowotne diety SIRT?
- 4.2. Ryzyko związane ze stosowaniem diety SIRT
- 5. Przykładowe posiłki w diecie SIRT
- 6. Jakie są przeciwwskazania do diety SIRT?
1. Co to jest dieta SIRT?
Dieta SIRT (dieta sirtuinowa, sirtfood) to dieta, która została opracowana i opisana w książce "The SirtFood Diet" przez dwóch ekspertów ds. żywienia – Aidana Gogginsa oraz Glena Mattena. Polega ona przede wszystkim na ograniczeniu ilości kalorii (w początkowych fazach) oraz wprowadzeniu produktów, w których znajdują się aktywatory sirtuin.
Sirtuiny (białka Sir) pełnią istotne funkcje w organizmie człowieka, m.in. regulują metabolizm, ale i kontrolują stan zapalny, czy procesy starzenia. To właśnie od białek zwanych sirtuinami pochodzi nazwa tej diety.
Z diety SIRT korzystało wiele gwiazd show-biznesu (m.in. Adele). To właśnie za sprawą ich wizerunkowej przemiany, dieta sirtuinowa stała się jednym z najpopularniejszych sposobów na odchudzanie w ostatnim czasie.
2. Jakie są główne zasady diety SIRT?
Główne zasady diety SIRT to:
- spożywanie posiłków obfitujących w produkty bogate w aktywatory sirtuin (polifenole, kwasy tłuszczowe omega-3 i leucyna),
- picie soków bogatych w aktywatory sirtuin,
- na określonych etapach ograniczenie kaloryczności posiłków.
Fazy i etapy diety SIRT
Dieta SIRT składa się z dwóch faz, a każda faza podzielona jest jeszcze na dwa etapy:
- I etap (faza I) – pierwsze 3 dni. To okres największego ograniczenia ilości kalorii (1000 kalorii dziennie). W tym czasie można spożywać jedynie trzy porcje soku SIRT oraz jeden stały posiłek.
- II etap (faza I) – 4 kolejne dni. W tym czasie można spożywać dwa posiłki stałe i dwa koktajle SIRT (łącznie 1500 kalorii dziennie).
- I etap (faza II) – trwa od 8. do 21. dnia diety. W tym czasie każdego dnia spożywa się koktajl sirtuinowy oraz trzy posiłki stałe (opcjonalnie do dwóch przekąsek). Nie ma wytycznych dotyczących kaloryczności.
- II etap (faza II) – po 21 dniu diety. Codzienne picie zielonego soku oraz spożywanie posiłków z dodatkiem sirtfood w celu podtrzymania efektu. Nie ma wytycznych dotyczących kaloryczności.
3. Jakie produkty są kluczowe w diecie SIRT?
Lista produktów w diecie SIRT obejmuje przede wszystkim:
- rukolę, jarmuż, czerwoną cebulę, pietruszkę, papryczkę chili Bird’s Eye, lubczyk, cykorię czerwoną, kapary, kurkumę, seler, truskawki,
- kaszę gryczaną,
- soję (w postaci nieprzetworzonej),
- orzechy włoskie, daktyle Medjool,
- zieloną herbatę Matcha, kawę, czerwone wino,
- oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia,
- kakao i gorzką czekoladę (85 proc. kakao).
4. Efekty diety SIRT
Sirtfood ma na celu przede wszystkim utratę wagi. Zwolennicy diety podkreślają, że w pierwszym tygodniu można zrzucić nawet trzy kilogramy, a w ciągu całego miesiąca nawet 12 kilogramów. Twórcy diety przekonują także, że ma ona korzystny wpływ nie tylko na wagę, ale i zdrowie.
4.1. Jakie są potencjalne korzyści zdrowotne diety SIRT?
Produkty sirtfood wykazują potencjał w łagodzeniu zaburzeń metabolicznych, czy w zmniejszaniu stanu zapalnego. Ich regularne i umiarkowane spożycie może wpływać korzystnie na stan zdrowia.
W diecie przeważają produkty roślinne, bogate w antyoksydanty, które są zdolne do neutralizacji nadmiernych ilości wolnych rodników.
4.2. Ryzyko związane ze stosowaniem diety SIRT
Krytycy diety zwracają jednak uwagę na to, że pierwsze fazy diety polegają przede wszystkim na skrajnym ograniczeniu kalorii, co może prowadzić m.in. do niedoborów żywieniowych, złego samopoczucia i osłabienia układu odpornościowego.
Początkowe, bardzo restrykcyjne fazy diety, mogą przyczyniać się też do wypracowania nieodpowiednich nawyków żywieniowych u osób, które są podatne na zaburzenia odżywiania.
5. Przykładowe posiłki w diecie SIRT
Koktajl sirtuinowy
Podstawą diety jest zielony koktajl sirtuinowy. Przykładowy napój może składać się z następujących składników: jarmuż 100 g, rukola 50 g, natka pietruszki 20 g, 3 łodygi selera naciowego, jabłko. Smak można wzbogacić, dodając matchę, czy sok z cytryny.
Składniki należy umyć, pokroić na mniejsze kawałki i zmiksować w blenderze z dodatkiem wody.
Placuszki z mąki gryczanej
Do ich przygotowania potrzebne są następujące składniki: szklanka mąki gryczanej, pół szklanki mleka (może być roślinne), jajko, 2/3 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, łyżeczka cukru, olej do smażenia.
Sypkie składniki należy wymieszać, potem dodać jajko i mleko i mieszać do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Placuszki smakują najlepiej zaraz po przygotowaniu. Można podawać je np. z roztopioną gorzką czekoladą i truskawkami.
Daktyle Medjool w czekoladzie
Do przygotowania tych łakoci potrzebne są daktyle Medjool bez pestek, gorzka czekolada i pokruszone orzechy włoskie. Czekoladę należy połamać, rozpuścić w kąpieli wodnej, a następnie zanurzyć w niej daktyle.
Łakocie należy wyłożyć na papier do pieczenia, posypać kawałkami orzechów i pozostawić w lodówce aż stwardnieją.
6. Jakie są przeciwwskazania do diety SIRT?
Przeciwwskazaniem do przejścia na dietę SIRT jest przede wszystkim ciąża, karmienie piersią, choroby przewlekłe i zaburzenia odżywiania. Z uwagi na niską podaż energii w początkowym etapie dieta nie jest wskazana także dla sportowców i osób pracujących fizycznie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.