Trwa ładowanie...

Diprosalic – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
07.06.2023 16:54
Diprosalic jest przeznaczony do leczenia chorób skóry.
Diprosalic jest przeznaczony do leczenia chorób skóry. (Obraz Eszter Miller, Pixabay )

Diprosalic to preparat do stosowania miejscowego, zawierający dipropionian betametazonu i kwas salicylowy. Zarówno płyn, jak i maść, wykorzystuje się w przypadku wystąpienia schorzeń dermatologicznych. Aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Diprosalic?

Diprosalic to lek w postaci maści i płynu przeznaczonych do stosowania zewnętrznego. Preparaty złożone zawierają glikokortykosteroid i niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu keratolitycznym: betametazon (dipropionian betametazonu) i kwas salicylowy.

Dipropionian betametazonu jest syntetycznym fluorowanym kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalne i przeciwświądowe, a także obkurczające naczynia krwionośne. Kwas salicylowy zastosowany miejscowo zmiękcza keratynę i zrogowaciały naskórek oraz złuszcza naskórek, ułatwiając przenikanie betametazonu do skóry.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jaki jest skład maści i płynu Diprosalic?

  • jeden gram płynu Diprosalic zawiera: 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu, 20 mg kwasu salicylowego,
  • jeden gram maści Diprosalic zawiera: 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu, 30 mg kwasu salicylowego.

Diprosalic wydawany jest z przepisu lekarza. Nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego cena nie przekracza zwykle 20 złotych.

2. Dawkowanie i działanie maści Diprosalic

Maść Diprosalic stosuje się na podostre i przewlekłe choroby skóry. To między innymi łuszczyca, świerzbiączka ograniczona, liszaj płaski oraz cięższe postacie atopowego zapalenia skóry (AZS) i wyprysku (w tym wyprysk pieniążkowaty, wyprysk kontaktowy).

Jak stosować maść?

Dorośli i dzieci po 12. roku życia niewielką ilość maści (0,2–0,5 cm maści na 10 cm2 powierzchni skóry) nanosić 2 razy dziennie (rano i wieczorem), niekiedy rzadziej, na zmienioną chorobowo skórę, lekko wmasować.

3. Kiedy i jak stosować płyn Diprosalic?

Płyn Diprosalic wykorzystuje się do miejscowego leczenia łuszczycy i wyprysku kontaktowego w obrębie owłosionej skóry głowy, cięższych postaci łojotokowego zapalenia skóry i alergicznego zapalenia skóry (AZS), liszaja płaskiego oraz liszaja rumieniowatego.

Jak stosować lek w postaci płynu?

Dorośli i dzieci po 12. roku życia niewielką ilość płynu (około 0,5 ml na 10 cm2 powierzchni skóry) nanosić 2 razy dziennie (rano i wieczorem), niekiedy rzadziej, na zmienioną chorobowo skórę.

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Co ważne, zarówno w przypadku płynu, jak i maści, leczenie nie powinno trwać dłużej niż 14 dni. W razie nawrotu choroby terapię można powtórzyć.

Zobacz także:

4. Przeciwwskazania do stosowania leku

Nie każdy może stosować lek Diprosalic. Przeciwwskazaniem jest:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • bakteryjne, wirusowe lub grzybicze zakażenia skóry,
  • trądzik różowaty lub pospolity,
  • zapalenie skóry wokół ust,
  • pieluszkowe zapalenie skóry,
  • świąd okolicy odbytu lub narządów płciowych.

Leku Diprosalic nie można stosować u dzieci do 12. roku życia i kobiet w okresie karmienia piersią. W ciąży należy sięgać lek jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki wynikające ze stosowania leku przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Bezpieczeństwo miejscowego stosowania kortykosteroidów u kobiet w ciąży nie zostało ustalone.

5. Skutki uboczne działania leku

Diprosalic, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Pojawiają się zapalenie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, zmiany zanikowe skóry, zmiany trądzikopodobne, zanik barwnika skóry, potówki, pieczenie, swędzenie, podrażnienie, wysuszenie skóry, zapalenie mieszków włosowych czy wtórne zakażenia, a także rozstępy skóry i nadmierne owłosienie.

U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów.

U dzieci otrzymujących miejscowo kortykosteroidy obserwowano zaburzenia wydzielania hormonów, opóźnienie wzrostu i przyrostu masy ciała.

6. Zalecenia i środki ostrożności

Aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego oraz wskazówek producenta preparatu. O czym należy pamiętać?

Diprosalic stosuje się wyłącznie zewnętrznie i miejscowo. Nie zaleca się wykorzystywania preparatu:

  • długotrwale,
  • w dużych dawkach,
  • na otwarte rany, uszkodzoną skórę,
  • na duże powierzchnie skóry.

Przed kontaktem z preparatem należy chronić oczy i błony śluzowe. Miejscowe stosowanie kwasu salicylowego długotrwale lub w dużych dawkach może spowodować zatrucie kwasem salicylowym.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Lek należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze