Trwa ładowanie...

Do czego służy pompa insulinowa?

Insulinoterapia jest nieodłączną metodą leczenia przede wszystkim cukrzycy typu I. Prawidłowe kontrola stężenia glukozy jest podstawowym warunkiem zapobiegnięcia lub opóźnienia wystąpienia powikłań, co jest szczególnie ważne w tym typie, ponieważ cierpią na niego osoby młode z bardzo długim przewidywanym okresem przeżycia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Pierwszym przełomem w leczeniu insuliną było wprowadzenie do codziennej praktyki wstrzykiwaczy insulinowych, (tzw. piór), co umożliwiło łatwiejszą realizację programów leczenia oraz samodzielne wykonywanie iniekcji, również przez osoby niepełnosprawne i małe dzieci.

Kolejnym przełomem w insulinoterapii było wprowadzenie osobistych pomp insulinowych, które podają insulinę krótko działającą lub analog szybko działający w ciągłym wlewie podskórnym, co ma na celu naśladowanie fizjologicznego wydzielania tego hormonu. W żadnym innym schemacie podawania nie udaje się tak przybliżyć do wzoru fizjologicznego wydzielania insuliny przez trzustkę. Niestety w dalszym ciągu znacznym ograniczeniem tej metody jest cena urządzenia.

Szerzej na temat mechanizmu działania osobistej pompy insulinowej opowieprof. Jan Tatoń ekspert diabetologii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.