Trwa ładowanie...

Do czego służy pompa insulinowa?

Avatar placeholder
16.12.2018 14:13
Do czego służy pompa insulinowa?
Do czego służy pompa insulinowa?

Insulinoterapia jest nieodłączną metodą leczenia przede wszystkim cukrzycy typu I. Prawidłowe kontrola stężenia glukozy jest podstawowym warunkiem zapobiegnięcia lub opóźnienia wystąpienia powikłań, co jest szczególnie ważne w tym typie, ponieważ cierpią na niego osoby młode z bardzo długim przewidywanym okresem przeżycia.

Pierwszym przełomem w leczeniu insuliną było wprowadzenie do codziennej praktyki wstrzykiwaczy insulinowych, (tzw. piór), co umożliwiło łatwiejszą realizację programów leczenia oraz samodzielne wykonywanie iniekcji, również przez osoby niepełnosprawne i małe dzieci.

Kolejnym przełomem w insulinoterapii było wprowadzenie osobistych pomp insulinowych, które podają insulinę krótko działającą lub analog szybko działający w ciągłym wlewie podskórnym, co ma na celu naśladowanie fizjologicznego wydzielania tego hormonu. W żadnym innym schemacie podawania nie udaje się tak przybliżyć do wzoru fizjologicznego wydzielania insuliny przez trzustkę. Niestety w dalszym ciągu znacznym ograniczeniem tej metody jest cena urządzenia.

Szerzej na temat mechanizmu działania osobistej pompy insulinowej opowieprof. Jan Tatoń ekspert diabetologii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze