Do czego służy pompa insulinowa?
Insulinoterapia jest nieodłączną metodą leczenia przede wszystkim cukrzycy typu I. Prawidłowe kontrola stężenia glukozy jest podstawowym warunkiem zapobiegnięcia lub opóźnienia wystąpienia powikłań, co jest szczególnie ważne w tym typie, ponieważ cierpią na niego osoby młode z bardzo długim przewidywanym okresem przeżycia.
Pierwszym przełomem w leczeniu insuliną było wprowadzenie do codziennej praktyki wstrzykiwaczy insulinowych, (tzw. piór), co umożliwiło łatwiejszą realizację programów leczenia oraz samodzielne wykonywanie iniekcji, również przez osoby niepełnosprawne i małe dzieci.
Kolejnym przełomem w insulinoterapii było wprowadzenie osobistych pomp insulinowych, które podają insulinę krótko działającą lub analog szybko działający w ciągłym wlewie podskórnym, co ma na celu naśladowanie fizjologicznego wydzielania tego hormonu. W żadnym innym schemacie podawania nie udaje się tak przybliżyć do wzoru fizjologicznego wydzielania insuliny przez trzustkę. Niestety w dalszym ciągu znacznym ograniczeniem tej metody jest cena urządzenia.
Szerzej na temat mechanizmu działania osobistej pompy insulinowej opowieprof. Jan Tatoń ekspert diabetologii.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.