Trwa ładowanie...

Dosłownie zatykają jelita. Ból brzucha gwarantowany

Avatar placeholder
12.05.2023 14:16
Ryż utrudnia wypróżnianie
Ryż utrudnia wypróżnianie (Getty Images)

Coraz większa liczba osób zmaga się z uciążliwym problemem zaparć, wynikającym głównie ze stylu życia, a zwłaszcza codziennej diety. Okazuje się, że nie zawsze konieczne są rozwiązania farmakologiczne. Wystarczającą metodą może być zmiana jadłospisu, a zwłaszcza eliminacja kilku produktów, które często są odpowiedzialne za zatkanie jelit.

spis treści

1. Objawy zaparć

Zaparcie, znane również jako zatwardzenie, dotyka nawet 20-30 proc. populacji i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Charakteryzuje się niewystarczającą częstością wypróżnień (dwa razy lub rzadziej w ciągu tygodnia) lub trudnościami w wydawaniu twardych stolców, którym często towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia.

Termin "ciężkie zaparcie" odnosi się do sytuacji, gdy w ciągu miesiąca występują zaledwie dwa lub mniej wypróżnienia. Oprócz tego, zaparcia wiążą się z dodatkowymi objawami, takimi jak:

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
  • ból brzucha,
  • mdłości,
  • wzdęcia,
  • zawroty głowy,
  • uczucie pełności, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Leczenie zaparć nie zawsze wymaga farmakoterapii. Często wystarcza zmiana diety, większa aktywność fizyczna oraz redukcja stresu - czynnika istotnie związanego z problemami wypróżniania.

Kluczowe jest spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, który wspomaga prawidłowy przepływ treści pokarmowej przez jelita, oraz odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez spożywanie odpowiedniej ilości płynów.

Korzystne dla funkcjonowania jelit są także fermentowane produkty, zawierające probiotyki - korzystne bakterie dla układu pokarmowego, w tym kiszonki. Jednakże, w przypadku zaparć, zaleca się również ograniczenie spożycia niektórych produktów, które często przyczyniają się do problemów z wypróżnianiem.

2. Tych produktów unikaj. Prowadzą do zaparć

Istnieje kilka produktów, które mogą przyczyniać się do zaparć i utrudniać prawidłowe wypróżnianie. Oto kilka z nich:

  • Niskobłonnikowe produkty spożywcze

Żywność o niskiej zawartości błonnika, takie jak przetworzone produkty zbożowe (biały chleb, biały ryż) słodycze i napoje gazowane, może powodować zaparcia. Brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie może prowadzić do utrudnienia pasażu jelitowego.

Ciasta, ciasteczka i inne smakołyki z rafinowanym cukrem zawierają sporo tłuszczu, co utrudnia trawienie. Słodycze lepiej jest zamienić na przykład na owoce ze słodzikiem i jogurtem.

  • Tłuste i wysoko przetworzone produkty

Spożywanie dużej ilości tłustych potraw, jak fast food, smażone jedzenie, gotowe przekąski, może spowolnić perystaltykę jelit, co prowadzi do zaparć.

  • Mleko i produkty mleczne

Niektóre osoby mogą mieć trudności w trawieniu laktozy, co może powodować zaparcia. Osoby nietolerujące laktozy powinny unikać spożywania mleka i produktów mlecznych lub sięgać po produkty bez laktozy.

Zamiast mleka warto zjeść jogurt probiotyczny (z żywymi kulturami bakteriami), wypić maślankę czy kefir, a zamiast sera żółtego wybrać ser cheddar, który powstaje w procesie fermentacji. To może pomóc w łagodzeniu zaparć.

  • Napoje alkoholowe

Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do odwodnienia organizmu, co może wpływać na regularność wypróżnień i przyczyniać się do zaparć.

  • Niewystarczająca ilość płynów

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może powodować utwardzanie stolców i utrudniać prawidłowe wypróżnianie. Warto pić wystarczającą ilość wody i unikać nadmiernej konsumpcji napojów, które mogą odwadniać, takich jak kawa i napoje gazowane.

Eksperci podkreślają, że wpływ poszczególnych produktów na zaparcia może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu.

Jeśli masz problemy z zaparciami, zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub dietetykiem w celu dostosowania diety do swoich potrzeb i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania jelit.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze