Trwa ładowanie...

Duspatalin retard – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
30.03.2021 22:47
Lek Duspatalin retard ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu
Lek Duspatalin retard ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu (123rf.com)

Duspatalin retard to lek przypisywany na receptę występujący w postaci tabletek powlekanych. Preparat stosuje się w przypadku leczenia otyłości oraz w leczeniu zaawansowanej cukrzycy. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej preparatowi Duspatalin retard. Przybliżymy jego właściwości, skład działanie oraz przyjrzymy się skutkom ubocznym, które może wywołać.

spis treści

1. Duspatalin retard– działanie

Działanie preparatu Duspatalin retard jest wykorzystywane w leczeniu zaburzeń czynności układu pokarmowego. Stosuje się go w zwalczaniu takich dolegliwości jak ból brzucha wywołany skurczem mięśni gładkich jelit oraz w trakcie występowania zespołu jelita drażliwego.

Duspatalin retard działa rozkurczowo na mięśnie znajdujące się w jelitach i dzięki temu usuwa dokuczliwy ból.

Zobacz film: "Początkowe objawy cukrzycy"

Lek Duspatalin retard ponadto usuwa dolegliwości takie jak: bóle brzucha, wzdęcia, biegunka lub zatwardzenie.

2. Duspatalin retard– skład

Skład Duspatalin retard to głównie substancja czynna, którą jest mebeweryna. Jest ona stosowana w zaburzeniach czynnościowych związanych ze skurczem mięśni gładkich jelit. Lek działa bezpośrednio na komórki mięśni gładkich przewodu pokarmowego powodując ich rozkurcz. Poza tym nie zaburza prawidłowej motoryki jelit.

Preparat łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza zaburzenia czynnościowe jelit. Po podaniu doustnym jest szybko i całkowicie wchłaniana. Preparat całkowicie się metabolizuje i jest wydalany z organizmu razem z moczem. Substancjami pomocniczymi są: magnez stearynian, talk, poliakrylanu dyspersja 30%, hypromeloza, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1) dyspersja 30%, trójoctan glicerolu. Kapsułka preparatu została wykonana z żelatyny.

3. Duspatalin retard – skutki uboczne

Duspatalin retard powoduje skutki uboczne w przypadku uczulenia organizmu na którykolwiek ze składników leku.

Nie ma danych, które mówią jednoznacznie o negatywnym wpływie preparatu na prowadzenie i obsługę pojazdów mechanicznych.

W trakcie kuracji preparatem mogą wystąpić reakcje niepożądane wykazujące nadwrażliwość na preparat w postaci:: pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, obrzęku twarzy a także wysypki skórnej.

4. Duspatalin retard– dawkowanie

Lek Duspatalin retard ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Kapsułki Duspatalin retard przeznaczone są do stosowania doustnego.

Dorośli i dzieci po 10. roku życia powinni przyjmować 200 mg preparatu (1 kapsułka) 2 razy na dobę, rano i wieczorem. Kapsułki należy połykać w całości nie rozgryzając ich i popijając wodą.

Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci do 10. roku życia.

5. Duspatalin retard– opinie

Opinie o Duspatalin retard które można znaleźć na forach internetowych poświęconych zdrowiu są pozytywne i powodują, że lek wpływa na regulację pracy przewodu pokarmowego. Pacjenci, którzy zażywają lek mają ułatwione wypróżnianie i są pozbawieniu uczucia wzdęcia.

Minusem podkreślanym przez osoby stosujące preparat jest odczuwalny wzrost swędzenia i pieczenia niedoskonałości skórnych typu pryszcze i hemoroidy.

6. Duspatalin retard– zamienniki

Zamienniki Duspatalin retard oferowane na rynku mających podobne działanie, to zaledwie kilka prodpozycji. Są to: Debretin, MAnti Gas-Stop, No-Spaoraz Laxantol

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze