Działania niepożądane po szczepionce AstraZeneca. "Noc jedna z najgorszych w życiu, wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni"
Gorączka, bóle mięśni i stawów oraz problemy ze snem - to dolegliwości często zgłaszane przez nauczycieli, którzy zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneca. Eksperci wyjaśniają, czy to normalna reakcja na szczepionkę i uspokajają: zysk jest o wiele większy od ryzyka.
Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #SzczepSięNiePanikuj
1. Nauczyciele zgłaszają skutki uboczne po przyjęciu szczepionki AstraZeneca
To ulotka szczepionki AstraZeneca, którą wysłała nam nasza czytelniczka, zaniepokojona długą listą możliwych działań niepożądanych po szczepionce. Jako nauczycielka była jedną z pierwszych osób zaszczepionych w Polsce preparatem AstraZeneca. Reakcja po szczepieniu ją zaskoczyła. Przez kilka dni walczyła z gorączką i nie była w stanie wrócić do pracy, podobnie jak część jej koleżanek.
"Noc jedna z najgorszych w życiu, wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni", "39,5 stopni gorączki, wszystko mnie boli, moje koleżanki mają podobnie".
"W niedzielę o godzinie 16 zaszczepiliśmy się - 22 osoby, nauczyciele klas 1-3. U mnie po ok. 10 godz. wystąpiła gorączka ok. 39 stopni, ból stawów, trudności w łapaniu powietrza, potworny ból głowy, wymioty, upośledzony smak i węch. Zgłosiłam mojej lekarce. Co ciekawe, z tych 22 osób do pracy nikt nie przyszedł, każdy przechodził ciężko. Praktycznie na jeden dzień zamknęliśmy szkołę".
To niektóre z relacji zamieszczanych przez zaszczepionych nauczycieli w mediach społecznościowych.
"Gazeta Wyborcza" informowała, że w poniedziałek w Krakowie były przypadki zamknięcia szkół, bo większość zaszczepionych pedagogów nie była w stanie pracować. W środę zajęcia odwołano m.in. w łódzkiej podstawówce nr 34. Tam niepożądane odczyny zgłosiło 28 z 32 zaszczepionych nauczycieli.
O dużej skali obserwowanych dolegliwości poszczepiennych informował m.in. krakowski radny Łukasza Wantucha, który zebrał dane od ponad setki nauczycieli ze szkół i przedszkoli. Prawie wszyscy narzekali na gorączkę, złe samopoczucie i problem ze snem. Co ważne: problemy u większości mijały po maksymalnie 72 godzinach od przyjęcia szczepionki.
2. Wątpliwości wokół szczepionki AstraZeneca. Wielu uznaje ją za "szczepionkę drugiej kategorii"
Szczepionka firmy AstraZeneca od początku budzi w Polsce spore kontrowersje, m.in. ze względu na kilkukrotną zmianę informacji dotyczących jej skuteczności oraz wieku osób, które mogą być nią szczepione.
Niepokój pogłębiły doniesienia z Francji. Kilka dni temu tamtejsza Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych poinformowała o wystąpieniu skutków ubocznych u 150 na 10 tys. zaszczepionych osób. Pacjenci narzekali na dolegliwości przypominające grypę i zarzucali władzom, że dają im gorszą szczepionkę.
"Dajcie nam szczepionkę Pfizera, a nie szczepionkę drugiej kategorii"– mówiła na antenie stacji Europe 1 jedna z zaszczepionych pielęgniarek. Po tych informacjach w kilku szpitalach chwilowo wstrzymano szczepienia.
- W pierwszej kolejności należy pamiętać, że są to tylko doniesienia medialne, bowiem nie ukazały się żadne wiarygodne badania z Francji na ten temat. Zresztą proszę zauważyć, że mowa jest o powikłaniach grypopodobnych trwających dzień bądź dwa. Co to są za powikłania? Takie działania wymienione są w charakterystyce produktu leczniczego. Czy wolałaby pani przez dzień, czy dwa mieć objawy grypopodobne w postaci rozbicia, gorączki, bóli stawowo-mięśniowych, czy też zachorować na COVID-19? Zawsze w takim aspekcie należy rozważyć bilans zysków do bilansu potencjalnych strat - tłumaczy dr Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog i wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
3. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po przyjęciu szczepionki AstraZeneca?
Preparat AstraZeneca to trzecia szczepionka na COVID-19, którą dopuszczono do obrotu w Unii Europejskiej, ale pierwsza wektorowa.
Najczęściej zgłaszane skutki uboczne szczepionki AstraZeneca:
- tkliwość w miejscu wstrzyknięcia, tzw. covidowe ramię (63,7 proc),
- ból w miejscu wstrzyknięcia (54,2 proc),
- ból głowy (52,6 proc),
- zmęczenie (53,1 proc),
- bóle mięśni (44,0 proc),
- złe samopoczucie (44,2 proc),
- gorączka (33,6 proc), w tym gorączka powyżej 38 °C (7,9 proc),
- dreszcze (31,9 proc),
- bóle stawów (26,4 proc),
- nudności (21,9 proc).
Eksperci zapewniają, że szczepionka AstraZeneca jest odpowiednio przebadana i bezpieczna. Jak tłumaczą, po każdej szczepionce mogą wystąpić pewne dolegliwości, czy niepożądane odczyny poszczepienne. To naturalna reakcja obronna organizmu, a nie objawy zakażenia: "szczepionka nie może wywołać choroby" - zapewnia dr Henryk Szymański, pediatra i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
- Skala działań niepożądanych po szczepionce AstraZeneca jest porównywalna do tych występujących po innych szczepionkach przeciw COVID. Ból głowy, nudności, bóle mięśni, złe samopoczucie, dreszcze, zmęczenie, ból w miejscu wszczepienia - to wszystko są dolegliwości, które występują bardzo często. Należy zwrócić uwagę, że ustępują w ciągu 1-2 dni po szczepieniu. Oczywiście to są nieprzyjemne doświadczenia, ale te doniesienia są trochę rozdmuchane. Gdyby to nie było związane ze szczepionką, to czy pisalibyśmy w mediach, że "mam gorączkę i źle się czuje"... - komentuje dr Henryk Szymański. - Lepiej mieć dwa dni gorączki, niż zachorować na COVID - dodaje lekarz.
- Wiadomą rzeczą jest, że po szczepieniu mogą przytrafić się niepożądane odczyny poszczepienne. Z drugiej strony wystarczy popatrzeć na Wielką Brytanię, gdzie od 4 stycznia podawana jest szczepionka AstraZeneki i nie ma takiego nawału informacji o poważnych powikłaniach i dolegliwościach wśród zaszczepionych. Albo Brytyjczycy są bardziej odporni, albo po prostu nie przejmują się tym, że przez dwa dni będzie ich łamało w kościach, albo będzie ich bolała głowa. Nie powinniśmy demonizować potencjalnych powikłań po szczepionce. Zysk jest o wiele większy od ryzyka - podsumowuje dr Dzieciątkowski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- AstraZeneca w połączeniu ze Sputnikiem? Rosjanie sugerują, że w ten sposób można uzyskać najlepszą ochronę przed mutacjami COVID-19
- Dlaczego szczepionka AstraZeneca nie jest zalecana u osób starszych? Wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska (WIDEO)
- #SzczepSięNiePanikuj. Czy będziemy mogli wybrać rodzaj szczepionki, który dostaniemy?
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.