Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Elektrochirurgia - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, ile kosztuje

Elektrochirurgia to metoda zabiegowa, która wykorzystuje przepływ prądu elektrycznego do cięcia, niszczenia lub koagulacji tkanek.
Elektrochirurgia to metoda zabiegowa, która wykorzystuje przepływ prądu elektrycznego do cięcia, niszczenia lub koagulacji tkanek. (Adobe stock)

Elektrochirurgia to metoda zabiegowa, która wykorzystuje przepływ prądu elektrycznego do cięcia, niszczenia lub koagulacji tkanek. W chirurgii ogólnej urządzenie diatermię elektrochirurgiczną stosuje się do wycinania i usuwania zmian chorobowych np. nowotworowych. W dermatologii z kolei popularna jest elektrokoagulacja prosaków, małych kurzajek czy brodawek łojotokowych.

spis treści

1. Czym jest elektrochirurgia?

Elektrochirurgia jest metodą chirurgiczną wykorzystującą przepływający prąd elektryczny do usuwania, wycinania oraz niszczenia tkanek. Jest to metoda małoinwazyjna, stosunkowo bezpieczna, a przy tym bardzo precyzyjna i pozwalająca na uzyskanie świetnego efektu estetycznego, co ma duże znaczenie w praktyce dermatologicznej.

Specjaliści przeprowadzający zabiegi z wykorzystaniem elektrochirurgii posługują się sprzętem zwanym diatermią. Urządzenia tego rodzaju stanowią niezbędne wyposażenie wszystkich bloków operacyjnych oraz większości gabinetów zabiegowych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Metodę zwaną elektrochirurgią podzielić można na dwie części. Pierwszą z nich jest elektrokoagulacja, druga to z kolei cięcie chirurgiczne za pomocą diatermii.

2. Kiedy wykonać zabieg z zakresu elektrochirurgii?

Elektrochirurgia znajduje zastosowanie w chirurgii ogólnej, neurochirurgii (ze względu na olbrzymią precyzję), w stomatologii, ginekologii, a przede wszystkim w chirurgii plastycznej i dermatologii, gdzie zabieg koagulacji pozwala na usuwanie między innymi takich zmian jak brodawki wirusowe czy inne narośla skórne.

Lekarze specjalizujący się w chirurgii mózgu, tzw. neurochirurgii stosują tę metodę w trakcie operacji nowotworów. Dermatolodzy wykorzystują z kolei urządzenie do elektrokoagulacji do usuwania brodawek wirusowych czy leczenia prosaków.

Zabiegi z zakresu elektrokoagulacji dermatologicznej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w postaci zastrzyku, kremu znieczulającego lub po prostu schłodzenia skóry. Są one krótkotrwałe, bezbolesne, a co najważniejsze ‒ dają rewelacyjny efekt estetyczny, przyczyniając się w ten sposób do poprawy wyglądu pacjenta.

W stomatologii elektrochirurgia stosowana jest do usuwania zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej. Ostateczną decyzję o wykonaniu procedury podejmuje lekarz po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki i ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu elektrochirurgicznego polega jedynie na rozmowie z chirurgiem, który przeprowadzając dokładny wywiad, musi wykluczyć istnienie przeciwwskazań.

3. Elektrochirurgia – wskazania

W dermatologii elektrochirurgia, a dokładnie elektrokoagulacja wykorzystywana jest do usuwania takich zmian jak:

Niektóre ze wskazań do wykonania zabiegu elektrochirurgicznego w chirurgii ogólnej to zmiany skórne, znamiona, tłuszczaki, nieprawidłowości skórne. Elektrochirurgia może być także stosowana w przypadku zabiegów na jelitach, trzustce, żołądku, wątrobie.

W chirurgii plastycznej zabiegi z wykorzystaniem diatermii wykonuje się u pacjentów, którzy chcą skorygować blizny lub usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej.

Wskazaniem do elektrochirurgii stomatologicznej jest przerost dziąseł. Zabiegi wykonuje się również u pacjentów ze stwierdzoną zmianą nowotworową w jamie ustnej.

Ginekologia wykorzystuje przepływający prąd elektryczny do usuwania zmian nowotworowych, zmian przednowotworowych lub polipów w obrębie szyjki macicy.

4. Jakie efekty daje elektrochirurgia?

Elektrochirurgia jako metoda bazująca na przepływie prądu elektrycznego, umożliwia cięcie, koagulację (hemostazę), zamykanie naczynek krwionośnych oraz niszczenie, czyli dewitalizację tkanek.

W trakcie zabiegu specjalista używa się aparatu wyposażonego w metalową elektrodę. Za pomocą urządzenia do elektrokoagulacji, można wykonywać u pacjentów rozmaite zabiegi zarówno te z podaniem znieczulenia miejscowego, jak i ogólnego.

W zależności od dokładnych parametrów oraz użytych akcesoriów diatermia chirurgiczna może być wykorzystywana w:

Aparat do elektrokoagulacji, diatermii chirurgicznej może być wykorzystany u pacjentów niemal w każdym wieku, o ile nie istnieją żadne poważne przeciwwskazania. Metoda charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i skutecznością, a także krótkim czasem zabiegowym.

5. Elektrochirurgia - przeciwwskazania

Zabiegów z wykorzystaniem elektrochirurgii nie powinno się wykonywać u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, zaburzeniami krzepnięcia i zakażeniami skóry.

Jednym z podstawowych przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest również ciąża. Procedura nie może być przeprowadzona, gdy zły stan zdrowia pacjenta na to nie pozwala.

6. Ile kosztuje zabieg elektrokoagulacji?

W Polsce koszt zabiegu elektrokoagulacji może różnić się w zależności od miasta, miejsca, w którym jest wykonywany oraz od specjalizacji lekarza. W prywatnych klinikach koszt zabiegu elektrokoagulacji może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za każdą zmianę.

W publicznych placówkach medycznych koszt zabiegu może być niższy, ale czas oczekiwania na wykonanie zabiegu zazwyczaj jest dłuższy. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu elektrokoagulacji pacjent powinien skonsultować się z lekarzem i uzyskać informację o kosztach zabiegu oraz o ewentualnym pokryciu kosztów przez ubezpieczenie zdrowotne.

7. Ile trwa zabieg elektrokoagulacji?

Czas trwania takiego zabiegu zależy od wielkości i liczby zmian, które mają być poddane zabiegowi, a także od miejsca, w którym jest on wykonywany. Zwykle cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut.

W przypadku bardzo licznych brodawek łojotokowych jak i brodawek wirusowych, szczególnie takich, które mają większe rozmiary, wskazane jest usuwanie zmian w podzielonych sesjach. Takie postępowanie pozwala uniknąć silnych i licznych podrażnień.

Po zabiegu zwykle pacjent pozostaje pod obserwacją lekarza przez krótki czas, aby upewnić się, że nie ma żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

8. Jak długo goi się rana po zabiegu elektrokoagulacji?

Czas gojenia się rany po elektrokoagulacji zależy od wielkości i głębokości rany. Zwykle rana goi się w ciągu kilku dni do trzech tygodni. W miejscu koagulowanej zmiany może wystąpić drobne krwawienie, a następnie nieduży strupek. Strupki zwykle odpadają po około tygodniu, a pod nimi pojawia się nowa, zdrowa skóra.

W przypadku większych ran może zajść konieczność stosowania opatrunków i leków przeciwbólowych. Przy większych zmianach na skórze może pozostać nieduża, niezbyt widoczna blizna zanikowa.

Podczas gojenia się rany po elektrokoagulacji należy zachować ostrożność, unikać nadmiernego pocenia się, pływania w basenie, sauny i solarium, a także chronić ranę przed urazami i zanieczyszczeniem.

W celu przyspieszenia procesu gojenia się rany, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do pielęgnacji ran oraz utrzymywanie odpowiedniej higieny rany. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak silne bóle, intensywne krwawienie czy zakażenie rany, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze