Endoproteza biodra – cena, rodzaje, wskazania i zabieg
Endoproteza biodra to implant, który zastępuje naturalny staw biodrowy. Wskazaniem do zabiegu jego wszczepienia, czyli endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jest zniesienie bólu i przywrócenie prawidłowej funkcji zmienionej zwyrodnieniowo struktury. Jak długo dochodzi się po operacji biodra? Jakie są rodzaje protez?
1. Co to jest endoproteza biodra?
Endoproteza biodra to sztuczny staw, który zastępuje staw naturalny staw biodrowy. Tworzy go głowa kości udowej oraz panewka stawu biodrowego kości miednicznej.
W jaki sposób staw biodrowy jest zastępowany przez protezę? Głowa kości udowej metalową lub ceramiczną kulką umożliwiającą wykonywanie ruchów, a panewka elementem w kształcie gniazda wykonanego ze stopów metali obojętnych dla organizmu, takich jak tytan (początkowo panewki wykonywano z polietylenu, a do produkcji głowy i trzpienia wykorzystywano stop chromu, molibdenu, kobaltu i niklu).
Trzpień implantu jest wprowadzany do kanału szpikowego kości udowej, a komponent panewkowy w postaci wydrążonej półkuli jest osadzany w miejsce kostnej panewki stawu biodrowego.
2. Rodzaje endoprotez biodra
Endoprotezy stawu biodrowego dzieli się ze względu na sposób związania ich z podłożem kostnym. To:
- Endoprotezy cementowe – mocowane do kości za pomocą tzw. cementu kostnego. Stosuje się je u osób starszych (choroba zwyrodnieniowa związana z wiekiem i przeciążeniem, zmiany wrodzone wykluczające inne postępowanie), chorych na osteoporozę lub reumatoidalne zapalenie stawów.
- Endoprotezy bezcementowe – implantowane do kości. Wykorzystuje się je u pacjentów młodych, u których nie doszło do degeneracji podłoża kostnego.
- Endoprotezy hybrydowe – stanowią połączenie obu typów. Jeden element (najczęściej panewka) zakładany jest metodą bezcementową, zaś druga składowa metodą cementowaną. Implant jest dobierany na etapie planowania przedoperacyjnego, na podstawie zdjęć RTG, w zależności od stopnia destrukcji stawu biodrowego.
3. Endoproteza stawu biodrowego – wskazania
Operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest ostatecznością wykonywaną w sytuacjach, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych skutków. Celem zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego jest zniesienie bólu i przywrócenie prawidłowej funkcji zmienionego zwyrodnieniowo stawu.
Wskazaniem do wszczepienia sztucznego stawu biodrowego jest poważne i nieodwracalne uszkodzenie stawu, które wywołuje dolegliwości bólowe o charakterze stałym i spoczynkowym oraz ograniczające zakres ruchomości.
Wskazania dodatkowe stanowią choroby reumatoidalne, następstwa złamań w okolicy stawu biodrowego, złamania szyjki kości udowej, wczesne postacie martwicy jałowej kości, jak również choroby nowotworowe.
4. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – po zabiegu
Endoproteza biodra jest wszczepiana podczas zabiegu endoprotezoplastyki polegającym na usunięciu zdegradowanych i zużytych elementów stawu biodrowego.
Czas operacji jest uzależniony od stopnia deformacji struktury. Zwykle trwa od 1 do 2 godzin. Wykonuje się go w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym, podczas którego wyłącza się czucie w nogach.
Należy mieć świadomość, że klasyczna endoprotezoplastyka jest bardzo dużym zabiegiem, z masywnym wycięciem kości i ryzykiem powikłań. Możliwe jest także wykonanie małoinwazyjnej implantacji nowoczesnych typów endoprotez, z minimalnym docięciem tkanki kostnej.
Jak długo chodzi się o kulach po endoprotezie biodra? Przy właściwym przebiegu rehabilitacji, prawidłowym obrazie radiologicznym i zastosowaniu odpowiednich implantów, chodzenie bez asekuracji kul po zabiegu endoprotezoplastyki można rozpocząć po 4-6 tygodniach.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego i szczegółowe zalecenia dostosowane są indywidualnie do każdego chorego i zależą od takich czynników jak ogólna sprawność i wiek chorego, zajęcie procesem chorobowym innych stawów, waga ciała i inne.
Jak długo wytrzymuje endoproteza stawu biodrowego? Trzeba pamiętać, że endoproteza biodra nie zastąpi prawdziwego stawu i po pewnym czasie się zużyje. Według specjalistów większość wszczepów tego typu funkcjonuje prawidłowo przez co najmniej 10 lat. Po tym czasie konieczna staje się ich wymiana.
5. Endoproteza stawu biodrowego – koszt
Ile kosztuje endoproteza stawu biodrowego? Prywatne zabiegi komercyjne kosztują ok. 20 tysięcy złotych. Całkowity koszt zabiegu endoprotezoplastyki obejmuje cenę protezy, pobyt w szpitalu, opiekę ze strony lekarzy i personelu oraz zabieg operacyjny.
Endoprotezoplastykę stawu biodrowego można także wykonać „na NFZ”.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.