Febrisan® - co to jest, najczęstsze pytania, dawkowanie, działania niepożądane, oferty aptek

Miesiące jesienne i zimowe charakteryzują się największą zapadalnością ludzi na wszelkiego typu infekcje. To właśnie wtedy wzrasta sprzedaż leków przeciw przeziębieniu i grypie, a chorzy jak co roku stają przed trudnym wyborem najlepszego preparatu, który pomoże im pozbyć się dokuczliwych objawów. Ze względu na przyswajalność, najlepiej wtedy wybrać leki w formie musującego proszku, który rozpuszcza się w gorącej wodzie i w takiej formie zażywa. Takim lekiem jest Febrisan®.

1. Co to jest Febrisan®?

W jego składzie znajduje się paracetamol, kwas askorbinowy i chlorowodorek fenylefryny. Składnikami pomocniczymi, niewywierającymi działania terapeutycznego, są: sacharoza, bezwodny kwas cytrynowy, aspartam, żółcień chinolinowa 70, proszkowy naturalny aromat cytrynowy, aromat Contramarum i wodorowęglan sodu. W jednym opakowaniu znajduje się osiem 5-gramowych saszetek leku o smaku cytrynowym.

Febrisan® dzięki zawartym w nim składnikom działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, zmniejsza też obrzęk błon śluzowych nosa i udrożnia go. Lek ten najczęściej stosuje się w krótkotrwałym leczeniu przeziębienia i grypy, czyli w przypadku wystąpienia gorączki, bólów głowy, mięśni, gardła i zatok, dreszczy i kataru.

2. Febrisan® - najczęstsze pytania

2.1. Na czym polega działanie leku Febrisan®?

Na połączeniu przeciwbólowego i przeciwgorączkowego działania paracetamolu, przeciwkatarowego działania fenylefryny i wspomagającego leczenie objawów przeziębienia i grypy działania witaminy C. Kompleks składników leku Febrisan® zwalcza szerokie spektrum objawów przeziębienia i grypy.

2.2. Czy można łączyć Febrisan® z innymi lekami?

Febrisan® można łączyć ze znakomitą większością innych leków. Leku Febrisan® nie można jedynie łączyć z innymi preparatami paracetamolu, niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi i lekami przeciwzakrzepowymi.

Substancja czynna

W jednej dawce leku, czyli w 5 g proszku musującego znajdują się substancje czynne: 750 mg paracetamolu, 60 mg kwasu askorbinowego i 10 mg fenylefryny chlorowodorku.

2.3. Jaką dietę zachować podczas przyjmowania leku Febrisan®?

Podczas leczenia lekiem Febrisan® nie należy spożywać alkoholu. Konieczność zastosowania lekkostrawnej diety może wynikać nie ze stosowania leku Febrisan®, ale z nasilenia objawów przeziębienia lub grypy.

2.4. Czy Febrisan® jest bezpieczny dla alergików?

Dla większości alergików Febrisan® jest bezpieczny. Wyjątkiem są osoby uczulone na składniki leku Febrisan®.

2.5. Jak długo można stosować Febrisan®?

Można stosować Febrisan® do trzech dni. Jeśli do tego czasu dolegliwości nie ustąpiły, należy skonsultować się z lekarzem.

2.6. Kiedy rozpocząć leczenie lekiem Febrisan®?

Kiedy pojawią się objawy grypy lub silnego przeziębienia: temperatura powyżej 38ºC (gorączka), bóle głowy i mięśni, silny katar.

2.7. Czy Febrisan® mogą przyjmować diabetycy?

Febrisan® zawiera cukry, nie powinni więc go stosować diabetycy. Powinni raczej wybrać preparat o podobnym składzie, słodzony innymi niż cukry substancjami.

2.8. Czy leczenie lekiem Febrisan® powinno być uzupełnione innymi lekami?

To zależy od objawów choroby. Jeśli występują inne objawy, oprócz bólu, kataru i gorączki, to jest kaszel, chrypka, ból gardła, należy stosować leki lub suplementy zwalczające te objawy. Można też stosować preparaty wapnia, witaminy C i rutyny w celu zwiększenia skuteczności terapii.

2.9. Czy Febrisan® może być stosowany przez dzieci, matki karmiące i kobiety w ciąży?

Nie, Febrisan® nie może być stosowany przez ciężarne, karmiące i dzieci do lat 12.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie...

zobacz galerię

3. Febrisan® - kiedy nie stosować leku Febrisan®?

Nie zaleca się stosowania leku Febrisan®, gdy stwierdzono u nas uczulenie na którykolwiek składnik leku Febrisan® lub chorujemy na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, tętniaki, choroby serca, niewydolność nerek, wątroby, cukrzycę, wrodzone niedobory enzymów oraz podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi, jaskry, ciąży, karmienia piersią i choroby alkoholowej. Nie wolno też stosować leku Febrisan® u dzieci poniżej 12. roku życia.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przyjmowania leku Febrisan® z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub lekami przeciwzakrzepowymi. Ostrożność powinny zachować też osoby z niewydolnością wątroby związaną z chorobą alkoholową, z niewydolnością nerek, chorobą wrzodową, przerostem gruczołu krokowego, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz pacjenci leczeni lekami hamującymi apetyt i psychostymulującymi. Konsultacji z lekarzem wymaga też pacjent nietolerujący niektórych cukrów.

4. Febrisan® - stosowanie leku Febrisan®

Zabronione jest stosowanie leku Febrisan® u dzieci poniżej 12. roku życia, u kobiet w ciąży i mam karmiących piersią, a osoby starsze, kierowcy i osoby obsługujące sprzęt mechaniczny powinny zachować szczególną ostrożność.

Lekarz powinien zostać poinformowany o przyjmowaniu przez nas innych leków, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Składy leków mogą powodować mieszanie się i osłabianie działania, a nawet wywoływać reakcje uboczne. Zawarty w składzie leku Febrisan® paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, powodować zaburzenia czynności nerek w połączeniu z ibuprofenem.

Podawany z inhibitorami Febrisan® MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę. Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku Febrisan® może doprowadzić do martwicy komórek wątrobowych. Witamina C może natomiast fałszować obraz wyników niektórych badań laboratoryjnych.

5. Febrisan® - dawkowanie leku Febrisan®

Febrisan® powinien być przyjmowany doustnie. Zalecana jest dawka 1 saszetki przyjmowanej co 4–6 godzin, jednak nie należy stosować więcej niż 4 saszetek na dobę. Aby wypić lek Febrisan®, należy zawartość saszetki rozpuścić w szklance gorącej wody.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Febrisan® może spowodować wiele dolegliwości, dlatego taką sytuację należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić nudności, wymioty, senność, osłabienie, intensywne pocenie się. Leczenie zatrucia lekiem Febrisan® powinno odbywać się w szpitalu przy pomocy płukania żołądka. Innymi objawami zatrucia lekiem Febrisan® mogą być drgawki, duszność, zaburzenia rytmu serca, zapaść i mrowienie w kończynach.

Zobacz też:

6. Febrisan® - działania niepożądane

Działania niepożądane leku Febrisan® nie są normą i nie u każdego wystąpią w takiej samej formie. Do listy najczęściej występujących należy wysypka, obniżenie ciśnienia krwi, pokrzywka, napad astmy, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, kolka nerkowa, kamica moczowa i zaburzenia w oddawaniu moczu. Mogą też wystąpić inne działania niepożądane, a o ich wystąpieniu należy poinformować lekarza.

Febrisan® powinien być przechowywany w suchym, niedostępnym i niewidocznym dla dzieci miejscu, a temperatura środowiska, w którym się znajduje, nie powinna przekraczać 25 stopni. Nie może też być stosowany po upływie daty ważności umieszczonej na opakowaniu.

7. Oferty aptek

| Febrisan - Apteka Nowa Farmacja | |:--- | | Febrisan - apteka rosa | | Febrisan - apteka max24 | | Febrisan - wapteka | | Febrisan - Ale leki! |

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.