Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Febrisan® - co to jest, najczęstsze pytania, dawkowanie, działania niepożądane, oferty aptek

Febrisan® - co to jest, najczęstsze pytania, dawkowanie, działania niepożądane, oferty aptek
Febrisan® - co to jest, najczęstsze pytania, dawkowanie, działania niepożądane, oferty aptek

Miesiące jesienne i zimowe charakteryzują się największą zapadalnością ludzi na wszelkiego typu infekcje. To właśnie wtedy wzrasta sprzedaż leków przeciw przeziębieniu i grypie, a chorzy jak co roku stają przed trudnym wyborem najlepszego preparatu, który pomoże im pozbyć się dokuczliwych objawów. Ze względu na przyswajalność, najlepiej wtedy wybrać leki w formie musującego proszku, który rozpuszcza się w gorącej wodzie i w takiej formie zażywa. Takim lekiem jest Febrisan®.

spis treści

1. Co to jest Febrisan®?

W jego składzie znajduje się paracetamol, kwas askorbinowy i chlorowodorek fenylefryny. Składnikami pomocniczymi, niewywierającymi działania terapeutycznego, są: sacharoza, bezwodny kwas cytrynowy, aspartam, żółcień chinolinowa 70, proszkowy naturalny aromat cytrynowy, aromat Contramarum i wodorowęglan sodu. W jednym opakowaniu znajduje się osiem 5-gramowych saszetek leku o smaku cytrynowym.

Febrisan® dzięki zawartym w nim składnikom działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, zmniejsza też obrzęk błon śluzowych nosa i udrożnia go. Lek ten najczęściej stosuje się w krótkotrwałym leczeniu przeziębienia i grypy, czyli w przypadku wystąpienia gorączki, bólów głowy, mięśni, gardła i zatok, dreszczy i kataru.

2. Febrisan® - najczęstsze pytania

2.1. Na czym polega działanie leku Febrisan®?

Zobacz film: "Jak odróżnić grypę od przeziębienia?"

Na połączeniu przeciwbólowego i przeciwgorączkowego działania paracetamolu, przeciwkatarowego działania fenylefryny i wspomagającego leczenie objawów przeziębienia i grypy działania witaminy C. Kompleks składników leku Febrisan® zwalcza szerokie spektrum objawów przeziębienia i grypy.

2.2. Czy można łączyć Febrisan® z innymi lekami?

Febrisan® można łączyć ze znakomitą większością innych leków. Leku Febrisan® nie można jedynie łączyć z innymi preparatami paracetamolu, niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi i lekami przeciwzakrzepowymi.

Substancja czynna

W jednej dawce leku, czyli w 5 g proszku musującego znajdują się substancje czynne: 750 mg paracetamolu, 60 mg kwasu askorbinowego i 10 mg fenylefryny chlorowodorku.

2.3. Jaką dietę zachować podczas przyjmowania leku Febrisan®?

Podczas leczenia lekiem Febrisan® nie należy spożywać alkoholu. Konieczność zastosowania lekkostrawnej diety może wynikać nie ze stosowania leku Febrisan®, ale z nasilenia objawów przeziębienia lub grypy.

2.4. Czy Febrisan® jest bezpieczny dla alergików?

Dla większości alergików Febrisan® jest bezpieczny. Wyjątkiem są osoby uczulone na składniki leku Febrisan®.

2.5. Jak długo można stosować Febrisan®?

Można stosować Febrisan® do trzech dni. Jeśli do tego czasu dolegliwości nie ustąpiły, należy skonsultować się z lekarzem.

2.6. Kiedy rozpocząć leczenie lekiem Febrisan®?

Kiedy pojawią się objawy grypy lub silnego przeziębienia: temperatura powyżej 38ºC (gorączka), bóle głowy i mięśni, silny katar.

2.7. Czy Febrisan® mogą przyjmować diabetycy?

Febrisan® zawiera cukry, nie powinni więc go stosować diabetycy. Powinni raczej wybrać preparat o podobnym składzie, słodzony innymi niż cukry substancjami.

2.8. Czy leczenie lekiem Febrisan® powinno być uzupełnione innymi lekami?

To zależy od objawów choroby. Jeśli występują inne objawy, oprócz bólu, kataru i gorączki, to jest kaszel, chrypka, ból gardła, należy stosować leki lub suplementy zwalczające te objawy. Można też stosować preparaty wapnia, witaminy C i rutyny w celu zwiększenia skuteczności terapii.

2.9. Czy Febrisan® może być stosowany przez dzieci, matki karmiące i kobiety w ciąży?

Nie, Febrisan® nie może być stosowany przez ciężarne, karmiące i dzieci do lat 12.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

3. Febrisan® - kiedy nie stosować leku Febrisan®?

Nie zaleca się stosowania leku Febrisan®, gdy stwierdzono u nas uczulenie na którykolwiek składnik leku Febrisan® lub chorujemy na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, tętniaki, choroby serca, niewydolność nerek, wątroby, cukrzycę, wrodzone niedobory enzymów oraz podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi, jaskry, ciąży, karmienia piersią i choroby alkoholowej. Nie wolno też stosować leku Febrisan® u dzieci poniżej 12. roku życia.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przyjmowania leku Febrisan® z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub lekami przeciwzakrzepowymi. Ostrożność powinny zachować też osoby z niewydolnością wątroby związaną z chorobą alkoholową, z niewydolnością nerek, chorobą wrzodową, przerostem gruczołu krokowego, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz pacjenci leczeni lekami hamującymi apetyt i psychostymulującymi. Konsultacji z lekarzem wymaga też pacjent nietolerujący niektórych cukrów.

4. Febrisan® - stosowanie leku Febrisan®

Zabronione jest stosowanie leku Febrisan® u dzieci poniżej 12. roku życia, u kobiet w ciąży i mam karmiących piersią, a osoby starsze, kierowcy i osoby obsługujące sprzęt mechaniczny powinny zachować szczególną ostrożność.

Lekarz powinien zostać poinformowany o przyjmowaniu przez nas innych leków, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Składy leków mogą powodować mieszanie się i osłabianie działania, a nawet wywoływać reakcje uboczne. Zawarty w składzie leku Febrisan® paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, powodować zaburzenia czynności nerek w połączeniu z ibuprofenem.

Podawany z inhibitorami Febrisan® MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę. Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku Febrisan® może doprowadzić do martwicy komórek wątrobowych. Witamina C może natomiast fałszować obraz wyników niektórych badań laboratoryjnych.

5. Febrisan® - dawkowanie leku Febrisan®

Febrisan® powinien być przyjmowany doustnie. Zalecana jest dawka 1 saszetki przyjmowanej co 4–6 godzin, jednak nie należy stosować więcej niż 4 saszetek na dobę. Aby wypić lek Febrisan®, należy zawartość saszetki rozpuścić w szklance gorącej wody.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Febrisan® może spowodować wiele dolegliwości, dlatego taką sytuację należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić nudności, wymioty, senność, osłabienie, intensywne pocenie się. Leczenie zatrucia lekiem Febrisan® powinno odbywać się w szpitalu przy pomocy płukania żołądka. Innymi objawami zatrucia lekiem Febrisan® mogą być drgawki, duszność, zaburzenia rytmu serca, zapaść i mrowienie w kończynach.

Zobacz też:

6. Febrisan® - działania niepożądane

Działania niepożądane leku Febrisan® nie są normą i nie u każdego wystąpią w takiej samej formie. Do listy najczęściej występujących należy wysypka, obniżenie ciśnienia krwi, pokrzywka, napad astmy, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, kolka nerkowa, kamica moczowa i zaburzenia w oddawaniu moczu. Mogą też wystąpić inne działania niepożądane, a o ich wystąpieniu należy poinformować lekarza.

Febrisan® powinien być przechowywany w suchym, niedostępnym i niewidocznym dla dzieci miejscu, a temperatura środowiska, w którym się znajduje, nie powinna przekraczać 25 stopni. Nie może też być stosowany po upływie daty ważności umieszczonej na opakowaniu.

7. Oferty aptek

Febrisan - Apteka Nowa Farmacja
Febrisan - apteka rosa
Febrisan - apteka max24
Febrisan - wapteka
Febrisan - Ale leki!

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze