Folia NRC – jak i kiedy jej używać?
Folia NRC to niepozorna, cienka, srebrno-złota płachta, która powinna stanowić element wyposażenia każdej apteczki. Ma ona na celu poprawę komfortu cieplnego w różnych sytuacjach, nie tylko po wypadkach komunikacyjnych. Sposób jej użycia jest prosty, choć zależy to od potrzeb poszkodowanego. Jej zadaniem jest utrzymanie ciepłoty ciała: ochrona przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest folia NRC?
Folia NRC to cienka płachta wykonana z metalizowanego tworzywa sztucznego. Używa się jej w ratownictwie, turystyce, żeglarstwie, wspinaczce i sportach ekstremalnych oraz w różnych sytuacjach awaryjnych, w celu poprawy komfortu cieplnego. Tak naprawdę powinna ona stanowić element wyposażenia każdej apteczki, zarówno domowej, samochodowej, jak i podróżnej. Koc termiczny ma za zadanie utrzymanie ciepłoty ciała: ochronę przed wyziębieniem lub przegrzaniem.
Folia termiczna wygląda niepozornie. Jest cienka i wykonana z tworzywa sztucznego. Jej standardowe wymiary wynoszą 210 cm na 160 cm. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Ma dwie strony. Jedna ma kolor srebrny, druga złoty. Sposób jej użycia zależy od tego, czy celem ma być ochrona przed wyziębieniem, czy przed przegrzaniem. Aby zrozumieć, jak działa folia NRC, wystarczy zapamiętać, że srebrna strona odbija ciepło.
Inne określenia folii NRC to:
- folia życia,
- koc ratowniczy,
- koc ratunkowy,
- koc termiczny,
- folia izotermiczna,
- folia termoizolacyjna,
- folia termiczna,
- koc przeciwwstrząsowy,
- folia przeciwwstrząsowa.
Pomysł wyprodukowania metalizowanej folii polipropylenowej pojawił się w latach 70. XX wieku w National Research Center w USA, na potrzeby programu Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), w związku z programem Apollo. Stąd właśnie pochodzi skrót folii - NRC (National Research Center).
2. Zastosowanie folii NRC
Folia życia najczęściej znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy osobie poszkodowanej grozi wychłodzenie. Wówczas ma zapobiegać utracie ciepła. Niekiedy jednak koc termiczny używany jest też do ochrony przed intensywnymi źródłami ciepła. Wówczas ma chronić przed przegrzaniem organizmu. Ponieważ folia NRC zmniejsza utratę ciepła organizmu w wyniku parowania wody oraz wiatru, jej użycie opóźnia proces wychłodzenia organizmu. Warto wiedzieć, że utrata energii cieplnej odbywa się czterema drogami:
- poprzez konwekcję,
- przewodzenie,
- parowanie,
- promieniowanie.
Tym samym owinięcie kocem zmniejsza konwekcję, szczególnie gdy zimny wiatr penetruje odzież i oziębia skórę, zmniejsza straty ciepła wywołane parowaniem potu lub wilgotnej odzieży oraz zmniejsza wypromieniowywanie energii cieplnej. Folię NRC stosuje się zawsze w sytuacji, gdy komfort termiczny pacjenta może być zagrożony. Korzystają z niej osoby:
- poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych,
- które doznały urazów,
- narażone na silne działanie źródeł ciepła,
- poddane długotrwałemu lub intensywnemu wychładzaniu,
- znajdujące się w różnego rodzaju wstrząsach i stanach nagłych.
Ponadto odblaskowa powierzchnia folii NRC ułatwia odnalezienie osoby poszkodowanej w terenie. W przypadku przebicia płuca kawałek folii można wykorzystać jako opatrunek zastawkowy.
3. Jak używać folii NRC?
W kontekście używania folii NRC często pojawia się pytanie, którą stroną owijać osobę poszkodowaną? Warto zapamiętać, że srebrna strona odbija ciepło. To dlatego nakłada się ją:
- stroną srebrną do ciała pacjenta, by folia mogła ogrzać (ciepło ciała zostaje odbite z powrotem, co chroni przed wychłodzeniem. Folia nie grzeje, tylko izoluje),
- stroną złotą do ciała pacjenta, by folia chłodziła (wówczas ciepło, na przykład promienie słoneczne, zostają odbite od ciała, co zapewnia ochronę przed przegrzaniem).
Jak używać koca życia, by jego działanie było najbardziej efektywne? Ratownicy medyczni radzą, by:
- używać wyłącznie folii, która jest cała. Choć produkt ma bezterminowy okres ważności, to folia rozdarta, przecięta czy uszkodzona w inny sposób traci swoje właściwości,
- folia życia powinna owijać pacjenta w całości, a nie jedynie z góry (koc termiczny powinien opasać możliwie szczelnie),
- nie powinno się używać tej samej folii wiele razy, zarówno ze względów higienicznych, jak i z uwagi na utratę właściwości termoizolacyjnych (to produkt jednorazowego użytku),
- przed nałożeniem folii termicznej należy zdjąć mokrą odzież.
Cena folii NRC nie jest wysoka. Koc ratowniczy kosztuje około kilka złotych (różnie, od 4 do 7 zł). Można go kupić w aptekach (także online), supermarketach, sklepach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych i w internetowych serwisach aukcyjnych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.