Trwa ładowanie...

Gazometria - przygotowanie, interpretacja wyników, znaczenie diagnostyczne

Gazometria to badanie krwi, podczas którego mierzy się poziom tlenu transportowanego we krwi. Sprawdzana jest również równowaga kwasowo-zasadowa organizmu. Krew pobierana jest z tętnicy w nadgarstku, ramieniu lub udzie. W rzadkich przypadkach bada się krew pobraną z żyły.

spis treści

1. Gazometria - co jest mierzone podczas badania?

Jeśli czeka cię gazometria, dobrze jest dowiedzieć się, na czym polega gazometria, jak się do niej przygotować, a także jak czytać wyniki gazometrii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, nasz artykuł pozwoli ci dowiedzieć się, czym jest gazometria.

Zobacz film: "Analiza żywej kropli krwi – pseudomedyczne oszustwo"

  • poziom pH krwi – gazometria sprawdza się kwasowość i zasadowość krwi;
  • poziom wodorowęglanów (HCO3) – gazometria wskazuje zawartość wodorowęglanów we krwi, które utrzymują krew na normalnym, nieco alkalicznym poziomie;
  • ciśnienie cząstkowe tlenu (PAO2) – mierzy zawartość tlenu we krwi; jego wartości są różne w zależności od wieku, a także wysokości, na jakiej się żyje; wartość ciśnienia tlenu mówi nam, jak skutecznie płuca pobierają tlen oraz z jaką łatwością dostaje się on do krwi;
  • ciśnienie cząstkowe dwutlenku węgla (PaCO2) – mierzy zawartość dwutlenku węgla we krwi; na tą wartość również ma wpływ wysokość, na jakiej się żyje; wartość ciśnienia dwutlenku węgla wskazuje, jak skutecznie organizm go eliminuje po zużyciu tlenu.

Normalny poziom pH krwi powinien wynosić między 7,35 a 7,45. Dla ciśnienia parcjalnego (cząstkowego) tlenu normę stanowi 75-100 mmHg, a dla ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla ta wartość to 35-45 mmHg. Poziom wodorowęglanów powinien znajdować się w przedziale od 22 do 26 mmHg. Saturacja krwi tlenem powinna wynosić 94-100%.

Pobieranie krwi
Pobieranie krwi

Badania krwi mogą wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

zobacz galerię

2. Gazometria - przygotowanie i interpretacja wyników

Generalnie gazometria nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Wyjątek stanowią osoby poddawane terapii tlenowej. W tym przypadku nie powinni oni wpływać na zmianę stężenia tlenu we krwi na 20 minut przed gazometrią.

Zobacz też:

3. Gazometria - znaczenie diagnostyczne

PH krwi sprawdza się u osób, które przeszły ostre infekcje, a także cierpiących na choroby wątroby i choroby nerek. Dzięki gazometrii diagnozuje się choroby upośledzające oddychanie, takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Zazwyczaj gazometria przeznaczona jest dla osób, które wykazują objawy zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, mają problemy z oddychaniem, cierpią na choroby metaboliczne, przeszły uraz głowy lub szyi, znieczulenie ogólne lub operacje mózgu bądź serca.

Dzięki gazometrii można diagnozować wiele chorób, w tym choroby zaburzające oddychanie. Jest to badanie bezpieczne. Nawet jeśli znasz normy wyników tego badania, dokładną interpretację powinno się pozostawić lekarzowi. Gazometria jest badaniem skutecznym, a jej wyniki może diagnozować tylko specjalista.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza