Gigantyzm

Gigantyzm to nietypowo duży wzrost. Choroba ma dwie odmiany – jedna z nich występuje u dzieci, druga – u dorosłych. Gigantyzm powodowany jest przez nadczynność przedniego płata przysadki i wzmożone wydzielanie hormonu wzrostu, co doprowadza do tak zwanego wzrostu olbrzymiego. Choroba rozwija się w wieku młodocianym, kiedy nie doszło jeszcze do zrastania się nasad kości i skostnienia chrząstek wzrostowych. Jeśli wydzielanie hormonu wzrostu ustanie po osiągnięciu okresu pokwitania, to wzrost olbrzymi nie będzie łączył się z cechami akromegalii. Jeśli nadal będzie wytwarzany – do gigantyzmu dołączy akromegalia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przyczyny i objawy gigantyzmu

Najczęstszą przyczyną wydzielania zbyt dużej ilości hormonu wzrostu jest niezłośliwy guz przysadki. Inne choroby wpływające na wystąpienie wzrostu olbrzymiego to:

 • zespół Carney'a,
 • syndrom McCune-Albrighta,
 • mnoga gruczolakowatość typu 1,
 • nerwiakowłókniakowatość.

Gruczolak lub przerost komórek kwasochłonnych przedniego płata przysadki powodują wydzielanie w nadmiarze hormonu wzrostu. U dzieci powoduje to zwiększenie wzrostu, wpływa także na narządy wewnętrzne. U dorosłych – wzrost się nie zmienia, tylko powiększają i pogrubiają się kości, chrząstki i tkanka łączna, również narządy mogą zmienić swój rozmiar. Dorośli chorują najczęściej pomiędzy 30. a 45. rokiem życia. Inne objawy wzrostu olbrzymiego to:

 • opóźnione pokwitanie,
 • podwójne widzenie lub trudności z widzeniem bocznym,
 • wyraźnie zarysowana, wystająca szczęka,
 • bóle głowy,
 • nadmierne pocenie się,
 • nieregularne miesiączki,
 • duże dłonie i stopy z grubymi palcami,
 • wydzielanie mleka z piersi,
 • zgrubienie rysów,
 • osłabienie.

Wystąpienie powyższych objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza, by ustalić przyczynę nietypowo dużego wzrostu. W celu rozpoznania choroby przeprowadza się następujące badania:

 • tomografię komputerową lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego – pomagają wykryć ewentualnego guza przysadki,
 • badanie poziomu hormonu wzrostu,
 • badanie poziomu prolaktyny – wysoki wskazuje na gigantyzm,
 • badanie insulinopodobnego czynnika wzrostu – jego wysoki poziom może być oznaką wzrostu olbrzymiego.

Uszkodzenie przysadki może spowodować niski poziom kortyzolu, estradiolu (u dziewcząt), testosteronu (u chłopców), a także hormonu tarczycy.

Leczenie wzrostu olbrzymiego

W przypadku wystąpienia guza przysadki z wyraźnie zaznaczonymi brzegami, operacja jego wycięcia to dobra i często stosowana opcja leczenia. U wielu chorych zabieg chirurgiczny przynosi pożądane rezultaty. Niekiedy jednak chirurg nie jest w stanie całkowicie usunąć guza, dlatego korzysta się także z innych metod leczenia. Najskuteczniejsza jest terapia somatostatyną, która zmniejsza wydzielanie hormonu wzrostu. Stosowani są także agoniści dopaminy, ale takie leczenie jest mniej efektywne. W celu przywrócenia normalnego poziomu hormonu wzrostu, lekarze sięgają niekiedy po radioterapię. Jednak uzyskanie optymalnych efektów leczenia trwa 5-10 lat. Wielu ekspertów korzysta z radioterapii wtedy, gdy operacja i przyjmowanie leków nie zdają egzaminu.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

 • Herrmann F., Lohmann T., Muller P., Endokrynologia w praktyce klinicznej. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3835-4
 • Syrenicz A. Endokrynologia w codziennej praktyce lekarskiej, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2009, ISBN 978-83-61517-14-6
 • Burch W.M. Endokrynologia, Urban & Partner, Wrocław 1996, ISBN 83-85842-51-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Hormony

Komentarze (6)
~kazuia11
~kazuia11 ponad rok temu

Syn męża z pierwszego związku ma 11,5 lat i 178cm wzrostu (rozm. stopy 44cm) zastanawiam się, czy nie powinniśmy z nim udać się do jakiegoś specjalisty. Na corocznych badaniach szkolnych, lekarz się tylko uśmiecha i twierdzi, że w tych czasach taki wzrost jest normalny. Dziecko porusza się bardzo "niezgrabnie" podczas chodzenia przyjmuje "małpią sylwetkę" ręce są często zaciśnięte w pięść . Ma duże problemy manualne, grube, niezdarne palce u rąk, w stopach natomiast ma dość mocno zniekształcone duże paluchy. Od urodzenia "ma wilczy apetyt" jest otyły w okolicach brzucha 98cm w pasie, nogi natomiast są bardzo długie i szczupłe .Rodzice mają 186cm ojciec i matka 178cm oboje są szczupli. Syn mieszka z matką za granicą i martwię się o jego zdrowie. Może powinnam w czasie wakacji udać się z nim do specjalisty - tylko jakiego ??

Odpowiedz
~dora
~dora ponad rok temu

Mam podobna sytuację - córka ma 3 lata, 105 cm i 28 rozmiar buta. Sylwetka raczej szczupla. W przedszkolu jest conajmniej o pol glowy wyzsza od rowiesnikow, a niektorych przewyzsza az o glowe. Zaczynam sie zastanawiac czy te parametry sa jeszcze dopuszczalne czy moze powinnam zaczac szukac pomocy u lakarzy? Tata ma 182 cm a ja 175 cm wiec nie jest to bardzo duzo.

Odpowiedz
~pocahontas1
~pocahontas1 ponad rok temu

Zastanawiam sie czy mozna stwierdzic gigantyzm u 3 -letniego dziecka. Jestem mama dziewczynki, ktora w wieku 3 lat jest najwieksza w przedszkolu (ma 105 cm wzrostu) nosi ubrania 110/116 oraz obuwie 29. Rece ma normalne, sylwetka nie jest raczej smukla, wrecz muskulatywna. (Tata dziewczynki ma 196 cm i obuwie 47), ja sama tez do najmniejszych nie naleze - czy mam podstawy do obaw?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Gigantyzm
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Gigantyzm
Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Przysadka mózgowa

. do gigantyzmu, choroby Cushinga, niedoczynności tarczycy. Które hormony wytwarza przysadka? Jakie są objawy niedoboru lub nadmiaru hormonów w organizmie (...) , zaś u dzieci gigantyzm. Leczenie guza przysadki mózgowej...

Choroby i dolegliwości

Gruczolak przysadki - objawy, rodzaje, leczenie

tzw. ciałka żółtego. Jest też potrzebna do powstawania mleka w piersiach matki. Występujące u dzieci zaburzenia wzrostu prowadzące do gigantyzmu (...) także tycie. Objawiają się też osłabieniem organizmu i obniżeniem ciśnienia krwi....

Łysienie a choroby

Łysienie a hiperplazja przysadki

powodują akromegalię oraz gigantyzm, zaburzenia miesiączkowania i niepłodność u kobiet oraz ginekomastia i hipogonadyzm u mężczyzn to domena guzów

Normy laboratoryjne

Hormon wzrostu - zastosowanie, przebieg, normy

hormonu wzrostu są objawy wskazujące na nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej. Nadmiar hormonu wzrostu prowadzi do gigantyzmu (u dzieci (...) ) oraz akromegalii (u dorosłych). Gigantyzm objawia się nadmiernym...