Przejdź na WP

Grypa żołądkowa - przyczyny, objawy, czas trwania, leczenie

Grypa żołądkowa, inaczej grypa jelitowa, to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przez różne wirusy - nie są to jednak wirusy grypy. Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa, często chorują całe rodziny, szczególnie dzieci. Podstawową zasadą profilaktyki grypy jest higiena osobista i pokarmowa. Objawy grypy żołądkowej to przede wszystkim biegunka, mdłości i skurcze żołądka. Łatwo można ją pomylić z innymi problemami żołądkowymi.

Zobacz film: "Jakie są objawy grypy żołądkowej?"

spis treści

1. Grypa żołądkowa - definicja

Grypa żołądkowa, zwana również jelitówką, jest chorobą zakaźną związaną z zakażeniem przewodu pokarmowego, a dokładnie żołądka i jelit. Drogi zarażenia są dwie, najczęściej jest to droga pokarmowa, ale można również zarazić się drogą kropelkową. Grypą żołądkową można się zarazić od osoby chorej, dlatego wskazane jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny - częste mycie rąk, mycie owoców i warzyw oraz, jeśli to możliwe, unikanie dużych skupisk dzieci (szkoły, przedszkola, żłobki). Na grypę żołądkową bardzo wrażliwe są dzieci. W ich przypadku przebieg choroby jest zwykle bardzo ciężki.

2. Grypa żołądkowa - przyczyny

Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?
Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?

Grypa to niebezpieczna choroba wirusowa; co roku na świecie umiera rocznie od 10 000 do 40 000 osób....

zobacz galerię

Grypa żołądkowa to myląca nazwa. Problemy żołądkowe nazywane grypą żołądkową lub grypą jelitową są wywołane przez inne wirusy niż wirus grypy. Są to:

3. Grypa żołądkowa - objawy

W grypie żołądkowej objawy "czekają" ok. 2 dni od momentu zarażenia (okres bezobjawowy nazywamy okresem inkubacji). Po tym czasie pojawiają się objawy grypy żołądkowej. W czasie grypy żołądowej objawy charakterystyczne to przede wszystkim wodnista biegunka. W grypie jelitowej objaw ten jest bardzo dokuczliwy, pomimo tego, że biegunka nie jest zwykle zbyt obfita, czasem to tylko 2-4 luźne stolce na dobę).

W parze z biegunką w grypie jelitowej objawem są mdłości z wymiotami lub bez. Te dwa objawy grypy jelitowej sprawiają, że w związku z grypą żołądkową można się bardzo szybko odwodnić. W czasie grypy żołądkowej objawem są również męczące skurcze żołądka, które skutecznie zniechęcają do jedzenia i picia. Odwodnieniu sprzyja w czasie grypy jelitowej ostatni objaw, czyli stan podgorączkowy.

4. Grypa żołądkowa - długość trwania

Grypa jelitowa powinna trwać nie dłużej niż tydzień. Same wymioty powinny ustąpić po 2-3 dniach. Przedłużająca się biegunka i wymioty mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet doprowadzić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu. Przy objawach grypy jelitowej trwających dłużej należy zgłosić się do lekarza.

5. Grypa żołądkowa - leczenie domowe

Leczenie grypy jelitowej w domu polega głównie na łagodzeniu objawów (leczenie objawowe). Grypa żołądkowa, tak jak większość zakażeń wirusowych nie jest leczona lekami przeciwwirusowymi (leczenie przyczynowe), gdyż zwykle przechodzi sama po kilku dniach.

Grypa żołądkowa, inaczej jelitowa, wymaga przede wszystkim wypoczywania i stosowania się do poniższych zaleceń:

  • należy uzupełniać płyny i jak najwięcej pić (szczególnie, jeśli pojawią się wymioty);
  • do picia najlepiej wybrać specjalne preparaty nawadniające i uzupełniające elektrolity (ale nie napoje dla sportowców), szczególnie jeśli biegunka i wymioty są silne lub choruje dziecko;
  • po ustąpieniu wymiotów należy zacząć jeść - ale tylko lekkie potrawy: lekkie rosołki, ugotowane ziemniaki, ryż;
  • należy poczekać z normalnym jedzeniem do całkowitego ustąpienia objawów.

Grypa żołądkowa w ciąży budzi lęk. Z grypą żołądkową w ciąży zawsze są związane obawy o bezpieczeństwo dziecka. Jednak zagrożenie związane z grypą żołądkową praktycznie nie istnieje. Wirus związany grypą jelitową funkcjonuje jedynie w obrębie układu pokarmowego i nie przenika do płodu.

Zagrożenia związane z grypą dotyczą raczej samego procesu chorobowego. Grypa żołądkowa niesie ze sobą niebezpieczeństwo odwodnienia. Kobiety zmagające się z grypą jelitową w ciąży powinny bardzo dbać o odpowiednią ilość płynów. Gdy w związku z grypą dojdzie jednak do odwodnienia, należy udać się prosto na szpitalny oddział ratunkowy.

5.1. Grypa żołądkowa - postępowanie

Pierwszego dnia, gdy pojawią się objawy grypy żołądkowej ciężko jest cokolwiek zjeść ponieważ spożywanie pokarmów powoduje nasila wymioty i biegunkę. Już pierwszego dnia należy zatem zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Najlepiej nadają się do tego ciepła woda i słaba herbata. Przyjmujemy je w małych ilościach ale często Podczas grypy żołądkowej trzeba przyjmować większą niż zwykle ilość płynów.

Drugiego dnia, jeśli wymioty i biegunka są słabsze można wprowadzić do diety niewielką ilość pokarmu. Najlepszy będzie biały ryż (niesolony), sucharki lub krakersy. Oczywiście nie można zapomnieć o nawodnieniu.

Najbardziej uciążliwe objawy grypy żołądkowej ustępują zwykle trzeciego dnia. Możemy wtedy pozwolić sobie na jedzenie niewielkich porcji lekkostrawnych produktów. Może to być np. gotowane mięso drobiowe lub twarożek. Lekkostrawną dietę należy utrzymywać przez kilka tygodni.

Po ustąpieniu objawów grypy żołądkowej przez kilka tygodni zaleca się unikanie ciężkostrawnych i wysoko przetworzonych produktów, ponieważ obciążają one układ trawienny, który nie zdołał jeszcze dobrze zregenerować się po chorobie.

6. Grypa żołądkowa - profilaktyka

Grypa żołądkowa jest bardzo uciążliwą chorobą, dlatego warto wiedzieć jak można unikać tej choroby. Rotawirusy, które powodują większość zakażeń układu pokarmowego są bardzo zaraźliwe, dlatego ciężko się przed nimi skutecznie bronić. Warto więc dążyć do podniesienia ogólnej odporności organizmu poprzez regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednią, zbilansowaną dietę. Ważne jest również częste mycie rąk.

Leczenie grypy jelitowej w domu polega głównie na łagodzeniu objawów
Leczenie grypy jelitowej w domu polega głównie na łagodzeniu objawów (123rf.com)

Chory na grypę żołądkową zaraża przed pojawieniem się objawów, w trakcie trwania choroby i przez kilka dni po jej ustąpieniu. Jeśli mamy podejrzenie, że wśród naszych bliskich panuje grypa żołądkowa lepiej unikać spotkań. Całkowite wyzdrowienie następuje w momencie złuszczenia się zainfekowanych komórek błony śluzowej jelita. Może to potrwać kilka dni. W tym czasie warto stosować zaostrzony reżim higieniczny by nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

W przypadku niemowląt działaniem profilaktycznym może być szczepienie przeciw rotawirusom, które są jednymi z najczęściej odpowiadających za grypę żołądkową wirusów. Szczepienia chronią przed kilkoma szczepami rotawirusów, a jeśli dojdzie do zakażenia wirusami, których szczepienie nie obejmuje, sprawiają, że choroba ma łagodniejszy przebieg. Szczepionkę podaje się dzieciom do 6 miesiąca życia.

7. Grypa żołądkowa - powikłania

Grypa żołądkowa ze względu na swoje uciążliwe objawy, często powoduje odwodnienie, które jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. W ich przypadku konieczna może się okazać hospitalizacja.

W okresie wychodzenia z choroby należy również pamiętać o stopniowym rozszerzaniu diety. Zbyt szybkie wprowadzenie nowych produktów może spowodować nawrót objawów. Po zakończeniu choroby można jeszcze przez ok. 2 tygodnie stosować probiotyk, który pomoże przywrócić działanie układu pokarmowego i odbuduje bakterie flory jelitowej.

8. Grypa żołądkowa - inne problemy żołądkowe

Grypa jelitowa to nie jedyny problem żołądkowy. Biegunka i bóle brzucha mogą być wywołane przez zwykłą niestrawność. Przyczyną problemów żołądkowych mogą być wirusy (wywołujące właśnie grypę żołądkową), bakterie, pasożyty i inne czynniki. Głównymi winowajcami mogą być:

Grypa jelitowa nie jest groźna dla zdrowia, dopóki się nawadniamy i wypoczywamy. Musimy mieć jednak pewność, że to na pewno grypa jelitowa, nie inny rodzaj zakażenia układu pokarmowego. Jeśli objawy różnią się od typowych objawów grypy jelitowej (np. pojawia się krew w kale), trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy