Guzki na tarczycy - przyczyny, rodzaje, leczenie

Tarczyca położona jest w okolicy szyi. Jest narządem odpowiedzialnym za metabolizm, czyli po prostu ma ogromny wpływ na aktywność życiową organizmu człowieka. Guzki na tarczycy można wykryć podczas badania USG, czyli ultrasonograficznego. Częściej pojawiają się u płci żeńskiej niż u mężczyzn. Guzki na tarczycy nie zawsze oznaczają, że dana osoba ma nowotwór o charakterze złośliwym. Najważniejsze jednak jest to, żeby profilaktycznie poddawać się badaniom oraz po wykryciu guzków obserwować je.

1. Guzki na tarczycy - wykrywanie guzków

Objawy na początku wcale nie wskazują na to, że ktoś ma guzki na tarczycy. Mogą pojawić się zawroty głowy, które zdarzają się przecież przy różnego rodzaju dolegliwościach. Czasami dana osoba uskarża się na bóle w okolicach klatki piersiowej lub też na zaburzenia rytmu serca. W takich przypadkach należy udać się do specjalisty. Dopiero po badaniu kardiolog może stwierdzić, że u pacjenta pojawiły się guzki na tarczycy. Innym objawem jest uczucie dławienia w przełyku. Konieczne jest, żeby o wszystkich tych symptomach poinformować jak najszybciej lekarza. Guzki na tarczycy można wykryć dzięki badaniu USG, nawet wtedy, gdy są one jeszcze mało rozwinięte.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Objawem guzków na tarczycy jest dławienie w przełyku
Objawem guzków na tarczycy jest dławienie w przełyku

2. Guzki na tarczycy - przyczyny

Na skutek niedoboru jodu zachodzą reakcje, które w konsekwencji powodują, że tarczyca się powiększa i powstają guzki na tarczycy. Najbardziej zagrożone są osoby, które żyją w regionach z niedoborem jodu. Guzki na tarczycy, które pojawiają się w wyniku tych braków mogą wywołać raka pęcherzykowatego. Natomiast rak brodawkowy występuje jeśli mamy do czynienia z nadmiarem jodu. Guzki na tarczycy, a w konsekwencji nowotwór tego narządu może się pojawić u osób napromieniowanych np. podczas wybuchu nuklearnego. Bardzo ryzykowne i niebezpieczne jest też działanie promieni jonizujących. Jedną z przyczyn nowotworów tarczycy są też choroby dziedziczone po rodzicach oraz wynikające z uwarunkowań genetycznych.

To musisz wiedzieć

3. Guzki na tarczycy - rodzaje

Guzki na tarczycy mogą występować pojedynczo lub też jako tzw. wole. Od ich rodzaju zależy sposób leczenia. Jeśli guzki na tarczycy mają mniej niż 1 cm średnicy, wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że to nie jest nowotwór złośliwy. Należy też zbadać jeszcze stężenie TSH, czyli hormonu tyreotropowego, który pobudza gruczoł tarczowy do wytwarzania tyroksyny, a także  trójjodotyroniny. Gdy jest ono prawidłowe to znaczy, że guzki na tarczycy nie wymagają leczenia. Należy po prostu tylko obserwować pacjenta i powtarzać badanie przynajmniej raz na 12 miesięcy. Jednak, gdy guzki na tarczycy są większe niż 1 cm średnicy, wtedy należy wykonać badania, które wykażą czy te zmiany nie są wynikiem powstania nowotworu.

Guzki na tarczycy w postaci wola, inaczej określa się jako mnogie. Mogą one jednak wcale nie być niebezpieczne, jeśli wytwarzają właściwą ilość hormonów. Zdarza się jednak tak, że praca tarczycy jest niewłaściwa w postaci nadczynności. W takim wypadku guzki na tarczycy, czyli wole określa się jako toksyczne.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało....

zobacz galerię

4. Guzki na tarczycy - leczenie

Guzki na tarczycy tzw. autonomiczne można leczyć jodem promieniotwórczym lub też stosować zastrzyki etanolem. Jeśli chodzi o guzki mnogie, to najczęściej stosuje się zabiegi operacyjne, zwłaszcza jeśli wykazują one cechy złośliwości. Stosuje się także leczenie radiojodowe. Operację przeprowadza się też w wypadkach uciskania guzków mnogich na drogi oddechowe.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Guz tarczycy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!