Trwa ładowanie...

Hemoroidy chorobą cywilizacyjną. Jak sobie pomóc?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 02.04.2024 11:42
Płatna współpraca z marką Posterisan
Hemoroidy chorobą cywilizacyjną. Jak sobie pomóc?
Hemoroidy chorobą cywilizacyjną. Jak sobie pomóc? (AdobeStock)

Choroba hemoroidalna, choć niewidoczna dla otoczenia, jest niezwykle krępująca. Nierzadko wiąże się z bólem i dużym dyskomfortem, który może negatywnie oddziaływać na samopoczucie. Jak więc złagodzić objawy tej najczęściej występującej choroby proktologicznej u osób dorosłych?

Hemoroidy chorobą cywilizacyjną XXI wieku

Nie bez przyczyny mówi się, że choroba hemoroidalna jest znakiem naszych czasów. Obecny styl życia sprzyja jej rozwojowi [1]. Powiększone hemoroidy częściej dokuczają osobom pracującym w pozycji siedzącej, np. kierowcom zawodowym. Większe ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej notuje się u osób z nadwagą i otyłością, ale też sportowców (kolarzy, maratończyków). Duże znaczenie ma tutaj dieta uboga w źródła błonnika pokarmowego, a więc ziarna zbóż, warzywa i owoce, a także siedzący tryb życia. Do rozwoju choroby hemoroidalnej przyczynić się również może wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, za co odpowiadać może przedłużone parcie, wodobrzusze lub ciąża, przewlekły kaszel i zaburzenia mięśni dna miednicy.

(AdobeStock)

Problem jest powszechny. Częstość występowania choroby hemoroidalnej w populacji ludzi dorosłych wynosi około 11 proc. [2]. To jednak niedoszacowane dane. Wiele osób bowiem wstydzi się swojej dolegliwości i nie zgłasza do lekarza. Nie mamy też wystarczającej wiedzy, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Samo słowo hemoroidy budzi bowiem lęk, a w rzeczywistości to anatomiczna część ludzkiego organizmu. Guzki krwawnicze, bo i tak można je nazwać, mają kształt poduszeczek i znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu powyżej linii zębatej [3]. Są złożone z tkanki łącznej i mięśni gładkich oraz naczyń krwionośnych zwanych zatokami.

Pełnią niezwykle istotną funkcję w utrzymywaniu szczelności kanału odbytowego. Przy oddawaniu stolca, gdy ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta, poduszeczki pęcznieją, przez co odbyt pozostaje zamknięty. Pod wpływem określonych czynników mogą się jednak zsunąć lub może dojść do nadmiernego wzrostu ciśnienia żylnego. Rozwija się wówczas choroba hemoroidalna. Zmiany mogą być niewidoczne w początkowej fazie, zwłaszcza w przypadku hemoroidów wewnętrznych.

Objawy choroby hemoroidalnej

Wyróżnia się cztery stopnie choroby hemoroidalnej: I – powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz; II – guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, lecz cofają się samoistnie; III – guzki wypadają w czasie wypróżniania i muszą być odprowadzone ręcznie; IV – guzki utrzymują się na zewnątrz, nie dają się odprowadzić ręcznie.

Na początku choroba może nie dawać się we znaki. Z czasem jednak pojawiają się uciążliwe objawy, wśród których najczęściej zgłaszane są:

  • krwawienie w trakcie oddawania stolca (jasna krew pojawiająca się podczas defekacji na muszli klozetowej lub na papierze),
  • ból (jego przyczyną jest wystąpienie zakrzepicy splotu hemoroidalnego oraz miejscowy stan zapalny wytwarzający wzmożone napięcie zwieraczy odbytu) [4],
  • wypadnięcie guzka krwawniczego na zewnątrz,
  • świąd, pieczenie odbytu,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca.

Jak leczy się chorobę hemoroidalną?

Leczenie choroby hemoroidalnej jest uzależnione od jej zaawansowania. W pierwszej fazie głównym celem terapii jest zniesienie dyskomfortu oraz bólu. Stosuje się metody naturalne, m.in. ciepłe kąpiele lub nasiadówki w naparze z kory dębu kilka razy dziennie po 10 minut.

Pomóc też może lek bez recepty Posterisan® z formułą Escherichia coli BCS. Wpływa na miejscową regenerację tkanek oraz gojenie się ran, eliminuje świąd i pieczenie. Można go stosować w ramach leczenia, ale też w celu zapobiegania nawrotom choroby.

Posterisan® ma postać maści oraz czopków. Maść stosuje się dwa razy na dobę, rano i wieczorem, po wypróżnieniu. Czopki również należy stosować dwa razy na dobę, rano i wieczorem, najlepiej po wypróżnieniu, wprowadzając czopek głęboko do odbytnicy.

W określonych sytuacjach hemoroidy wymagają leczenia antybiotykami lub glikokortykosteroidami. O ich zastosowaniu decyduje lekarz.

Jak zapobiec nawrotom?

Bardzo ważna jest profilaktyka. Jej kluczowym elementem jest wprowadzenie właściwych zaleceń dietetycznych. W codziennym jadłospisie powinny zatem pojawiać się posiłki, które są urozmaicone błonnikiem oraz mają niewielką zawartość tłuszczy i ostrych przypraw (wpływają na regulację defekacji). Koniecznie trzeba pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Do minimum należy też ograniczyć przebywanie w toalecie. W zapobieganiu chorobie hemoroidalnej wskazany jest też nieduży wysiłek fizyczny (gimnastyka, pływanie, spacer, nordic walking), a także redukcja nadwagi.

Istotna jest również regularna i dokładna higiena okolicy odbytu. Po każdym wypróżnieniu należy używać miękkiego papieru toaletowego oraz wymyć okolicę odbytu letnią wodą i miękką ściereczką, bez użycia mydła i środków dezynfekujących. Takie działanie może zapobiec rozwojowi zakażenia (przez bakterie, grzyby lub drożdże).

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

Posterisan maść i czopki dla pacjenta

Posterisan® maść 25 g; Posterisan® czopki 10 sztuk. Substancja czynna: 1 g maści zawiera 166,7 mg standaryzowanej zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli; 1 czopek zawiera 387,1 mg standaryzowanej zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli. Wskazania do stosowania: świąd, sączenie i pieczenie w okolicy odbytu spowodowane guzkami krwawniczymi (maść i czopki), szczelinami i rozpadlinami (ragadami) odbytu oraz wypryskiem (maść). Podmiot odpowiedzialny: Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH, Rigistraße 2, 12277 Berlin, Niemcy. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Kadefarm Sp. z o.o., Sierosław ul. Gipsowa 18, 62-080 Tarnowo Podgórne. e.

Płatna współpraca z marką Posterisan
Polecane dla Ciebie