Trwa ładowanie...

Ile kosztuje leczenie zębów i o czym muszą wiedzieć pacjenci?

Avatar placeholder
31.01.2024 17:01
Materiał sponsorowany przez Polisoteka.pl
Ile kosztuje leczenie zębów i o czym muszą wiedzieć pacjenci?
Ile kosztuje leczenie zębów i o czym muszą wiedzieć pacjenci? (unsplash)

Zabiegi dentystyczne są czymś, czego obawia się wielu pacjentów. Na pewno źródłem tego strachu, zwłaszcza w przypadku dzieci i niektórych dorosłych, są szeroko pojęte obawy związane z bólem i przebiegiem leczenia. Niestety, ostatnie lata sprawiły, że pacjenci gabinetów dentystycznych coraz częściej czują niepokój, ale z innego powodu. Źródłem takiego strachu są ceny poszczególnych usług dentystycznych, które w ostatnich latach znacząco wzrosły. Przez to wiele osób obawia się, że takie leczenie będzie po prostu drogie. Zatem ile kosztuje leczenie zębów w 2023 roku i o czym powinni pamiętać pacjenci?

Co wpływa na coraz wyższe ceny usług dentystycznych?

Rosnąca inflacja jest faktem, którego nie da się przeoczyć. Ceny rozmaitych produktów oraz usług stają się coraz wyższe. Jednak trzeba przyznać, że skala tego wzrostu nie jest jednolita. Czasami taki wzrost rzeczywiście jest stosunkowo nieduży. Natomiast w innych przypadkach powoduje on wzrost ceny produktu lub usługi nawet o kilkadziesiąt procent. Niestety, ta druga zależność często sprawdza się właśnie w przypadku usług dentystycznych.

Powstaje więc pytanie, dlaczego tak się dzieje? Przyczyn można upatrywać w dwóch czynnikach. Pierwszym jest wspomniana wyżej inflacja oraz fakt, że powoduje ona wzrost cen wszystkich usług medycznych. Jednak drugi czynnik jest już bezpośrednio związany ze stomatologią. Mowa o wzroście cen komponentów i materiałów wykorzystywanych podczas leczenia zębów.

W wielu przypadkach stomatolodzy muszą bowiem skorzystać z określonych materiałów, aby móc wyleczyć uzębienie pacjentów. Najlepszym tego przykładem jest zakładanie plomb, czyli główny i najczęstszy sposób leczenia próchnicy. Nowoczesne kompozyty światłoutwardzalne są stosunkowo drogie, a dodatkowo ich ceny rosną z powodu inflacji. Ponadto dentyści wykonują swoją pracę przy użyciu rozmaitych akcesoriów wymagających zasilenia. Mogą to być nie tylko wiertła, ale także lampy niezbędne do uzyskania odpowiedniej widoczności. W efekcie rosnące ceny prądu dotykają stomatologów, którzy siłą rzeczy przerzucają ten koszt na pacjentów.

Co gorsza, refundacja usług stomatologicznych wciąż pozostawia dużo do życzenia. Smutna prawda jest taka, że NFZ refunduje tylko te najbardziej podstawowe usługi stomatologiczne. Ponadto taka refundacja często zakłada użycie najtańszych komponentów albo leczenie tylko wybranych zębów. Tym samym w wielu przypadkach pacjent po prostu musi sięgnąć do własnej kieszeni, aby uzyskać kompleksową pomoc.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Po wyjaśnieniu przyczyn stojących za wzrostem cen usług stomatologicznych można przejść do najważniejszej kwestii, czyli przedstawienia aktualnych cen. Oczywiście warto mieć w pamięci to, że ceny usług stomatologicznych często różnią się w zależności od gabinetu. Stomatolodzy również konkurują o pacjentów i elementem takiej rywalizacji może być oferowanie atrakcyjniejszych cen zabiegów. Toteż w celu bardziej rzetelnego przedstawienia cenników stomatologicznych będziemy posługiwać się zakresami.

Zaczniemy od jednego z najbardziej nielubianych badań, które niestety często okazuje się potrzebne. Mowa o leczeniu kanałowym, czyli zabiegu polegającym na usunięciu miazgi zębowej, w której rozwinął się stan zapalny. Ceny leczenia kanałowego mogą być bardzo zróżnicowane i zależy to między innymi od liczby kanałów. Nie wszyscy bowiem wiedzą o tym, że liczba kanałów w zębach nie jest jednakowa. Niektóre zęby mają tylko jeden kanał, a inne mogą mieć 2 lub 3, a niekiedy nawet 4 kanały.

Ile więc kosztuje leczenie kanałowe zębów? Średnie ceny takich usług są następujące:

• leczenie kanałowe zęba z jednym korzeniem – od 450 do 600 złotych; • leczenie zęba z dwoma korzeniami – od 600 do 800 złotych; • kompleksowe leczenie zębów z trzema lub czterema kanałami – od 800 do 1400 złotych.

Jak wygląda refundacja leczenia kanałowego?

Do tej pory przepisy dotyczące refundacji leczenia kanałowego przez NFZ budziły wręcz oburzenie wśród pacjentów. Trudno się jednak temu dziwić. Obecnie pełna refundacja leczenia kanałowego przysługuje bowiem jedynie kobietom w ciąży oraz dzieciom. Natomiast osoby dorosłe mają prawo do refundacji takich zabiegów tylko w przypadku leczenia określonych zębów. Jeżeli więc zapalenie pojawi się w innym zębie, pacjent będzie musiał z własnej kieszeni opłacić leczenie kanałowe.

Oburzenie pacjentów podzielali również stomatolodzy, którzy od dawna twierdzą, że taki przepis jest po prostu szkodliwy. Na szczęście w ostatnim czasie pojawiła się nadzieja na zmianę obecnego stanu rzeczy. W przyszłym koszyku refundowanych świadczeń NFZ ma pojawić się również leczenie kanałowe. Co jasne, na potwierdzenie tej informacji trzeba będzie jeszcze poczekać. Jeśli jednak rzeczywiście do tego dojdzie, będzie to bardzo potrzebna i istotna zmiana.

Ile kosztuje wstawienie implantów stomatologicznych?

Wygląd naszego uzębienia jest istotny nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także estetycznych. Dla wielu osób posiadanie śnieżnobiałych i równych zębów stanowi największe marzenie. Jednak uzyskanie takiego efektu nie zawsze jest możliwe ot tak. Stany chorobowe lub utrata zębów to czynniki, które mogą stanowić pod tym względem dużą przeszkodę. Jedynym rozwiązaniem takich problemów w niektórych przypadkach mogą być implanty zębowe.

Cel leczenia jest w tym przypadku jasny. Implanty stomatologiczne mają zastąpić ubytki zębowe i tym samym zwiększać estetykę uśmiechu, a także ułatwiać przeżuwanie pokarmu. Co ważne, sama implantologia stomatologiczna rozwija się w piorunującym tempie. Lekarze mają do dyspozycji coraz lepsze i trwalsze implanty, co wpływa korzystnie na rezultaty stosowanego leczenia. Niestety, oznacza to także wzrost kosztów takich zabiegów.

Cena takich usług zależy od dwóch czynników, czyli liczby oraz rodzaju implantów. Średnie ceny wyglądają w tym przypadku następująco:

  • wstawienie pełnego implantu wraz ze śrubą i koroną – od 2000 do 4500 złotych;
  • opracowanie mostu na kilka implantów – od 7000 tysięcy złotych.

Jeżeli chodzi o rodzaje implantów, najdroższe są te wykonane z porcelany. Oczywiście można także stosować tańsze implanty metalowe, ale nie zapewnią one tak dobrych efektów.

Niestety, refundacja NFZ w przypadku implantów jest bardzo ograniczona. Pacjenci mogą na nią liczyć dopiero w razie bardzo poważnych braków uzębienia, czyli braku minimum pięciu zębów w jednym łuku.

Ile kosztuje założenie licówek stomatologicznych?

Implanty w zależności od stanu pacjenta mogą służyć poprawie estetyki lub przywróceniu pełnej funkcjonalności uzębienia. Inaczej jest w przypadku licówek, czyli specjalnych powłok, które mogą zostać naklejone na zęby. Ich zastosowanie jest już czysto estetyczne. Licówki na zęby mogą poprawiać wygląd oraz barwę zębów, a także niwelować drobne przestrzenie pomiędzy zębami. Jednak ze względu na ich charakter licówki można założyć tylko pod warunkiem, że wszystkie zęby będą całkowicie zdrowe.

Koszt założenia licówek stomatologicznych również zależy od ich liczby oraz wybranego materiału. Tutaj pacjenci mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich są licówki kompozytowe, czyli takie wykonane z syntetycznego kompozytu. Zapewniają one całkiem dobre efekty i jednocześnie są tańsze. Natomiast alternatywą dla nich są licówki porcelanowe. Ich atutem jest zdecydowanie najlepszy efekt wizualny, ponieważ porcelana znakomicie imituje naturalną biel zębów. Ponadto licówki porcelanowe są zdecydowanie trwalsze i mogą służyć przez dłuższy czas. Jednak z drugiej strony takie licówki są też wyraźnie droższe. O ile?

Uśrednione ceny przygotowania i założenia licówek są następujące:

  • opracowanie i założenie licówki kompozytowej – od 300 do 450 złotych za jeden ząb;
  • założenie licówki porcelanowej – od 1000 do 2500 złotych za jeden ząb.

Założenie licówek jest uznawane za zabieg w ramach stomatologicznej estetyki. Dlatego NFZ nie zapewnia w tym przypadku żadnej refundacji. Jeżeli więc pacjent jest zainteresowany założeniem licówek, będzie musiał opłacić wszystkie koszty z własnej kieszeni. To z kolei złoży się na bardzo wysoki wydatek.

Stomatologia a prywatne ubezpieczenia i pakiety – jak to działa?

Wspomniany problem bardzo ograniczonej refundacji usług stomatologicznych przez NFZ dotyka w zasadzie wszystkich pacjentów. Dlatego coraz więcej osób szuka rozwiązania, które pozwoli im na łatwiejszy dostęp do opieki dentystycznej. Takim rozwiązaniem mogą być specjalne pakiety medyczne. Warto jednak zatrzymać się przy kwestii wyboru takiego świadczenia, ponieważ jest ona bardzo istotna.

Ubezpieczenia zdrowotne i pakiety medyczne przez długi czas również nie uwzględniały zabiegów stomatologicznych. Jednak z czasem taka sytuacja zaczęła się zmieniać. Na rynku pojawiły się wreszcie pierwsze pakiety medyczne dedykowane stomatologii. Zapewniają one dostęp zarówno do tzw. stomatologii zachowawczej, jak i do poważniejszych zabiegów.

Jednak tak naprawdę wszystko zależy pod tym względem od indywidualnych warunków danego świadczenia. Poszczególne pakiety medyczne mogą mieć zupełnie inny zakres oraz zasady przyznawania refundacji. Dlatego tak ważne będzie dokładne zapoznanie się z treścią zawieranej umowy.

Jeżeli chodzi o zakup pakietu, można to zrobić np. poprzez serwis Polisoteka.pl, czyli partnera niniejszego tekstu. Polisoteka to nowoczesna platforma umożliwiająca łatwy i wygodny zakup ubezpieczeń online. Co istotne, dzięki niej można także porównywać oferty poszczególnych firm lub towarzystw ubezpieczeniowych. To z kolei na pewno pomoże w wybraniu odpowiedniego świadczenia.

Podsumowanie

Praktycznie wszystkie zabiegi stomatologiczne oznaczają wydatek rzędu kilkuset złotych. Co gorsza, jest to dolna granica cen, ponieważ liczne zabiegi mogą kosztować znacznie więcej. Na domiar złego refundacja gwarantowana przez NFZ w przypadku stomatologii ma ograniczony zakres. Dlatego rozwiązaniem tego problemu może być zakup pakietu medycznego, który zapewni dostęp do prywatnych usług stomatologicznych. Taki pakiet można zakupić za pomocą serwisu Polisoteka.pl.

Materiał sponsorowany przez Polisoteka.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze