Przejdź na WP

Immunoglobuliny igG – charakterystyka, wskazania, opis badania, norma i interpretacja wyników

Immunoglobuliny igG są jednymi z ważniejszych przeciwciał. Zadaniem immunoglobuliny igG jest ochrona organizmu przed szkodliwymi patogenami, poprzez które powstają w organizmie infekcje. Kiedy więc należy wykonać badanie immunoglobulin igG i jak wygląda przeprowadzanie tego badania?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Immunoglobuliny igG – charakterystyka

Immunoglobuliny igG produkowane są poprzez komórki układu immunologicznego. Tworzą się wskutek pobudzenia limfocytów B i mają zdolność wytwarzania przeciwciał.

Głównym zadaniem immunoglobulin igG jest obrona organizmu przed patogenami oraz przed zagrożeniem zewnątrzkomórkowym. Dzięki procesom łączenia i wiązanie możliwe jest zniszczenie zagrożenia.

Przeciwciała IgG dominują jako immunoglobuliny w surowicy. Immunoglobuliny igG stanowią aż 80 proc. wszystkich przeciwciał w organizmie człowieka. Czas półtrwania immunoglobulin IgG wynosi około 23 dni, czyli bardzo długo. Mają zdolność łączenia się z monocytami i makrofagami oraz mogą przenikać przez łożysko. Co więcej, immunoglobuliny igG przekazywane są dziecku z mlekiem matki. Dzięki tym zdolnością w pełni chronią układ immunologiczny i znacznie zwiększają odporność organizmu.

Nauka dzieli aż cztery podkłady immunoglobulin igG:

  • IgG1 – stanowi od 40 do 75 proc. igG całkowitego. najlepiej i najsilniej aktywują układ dopełniacza, który tworzy barierę ochronną dla organizmu.

  • IgG2 - stanowi od 16 do 48 proc. całkowitego IgG. związują białka paciorkowca i gronkowca złocistego.

  • IgG3 - stanowi od 1,7 do 7,5 poc. całkowitego IgG. również aktywuje układ dopełniacza, jednak nie tak samo mocno co IgG1.

  • IgG4 stanowi od 0,8 do 11,7% całkowitego IgG. nie oddziałuje na dopełniacz i jest bardziej aktywnych w późnych fazach odpowiedzi immunologicznej.

Nie ignoruj tych objawów. To może być rak wątroby
Nie ignoruj tych objawów. To może być rak wątroby [4 zdjęcia]

Rak wątroby to jedna z najczęściej występujących złośliwych chorób nowotworowych. Schorzenie jest ekstremalnie...

zobacz galerię

2. Immunoglobuliny igG – wskazania

Najczęściej oznacza się IgG i IgM razem, gdyż wtedy możliwe jest określenie czasu, w którym doszło do zakażenia. Jeżeli IgG będzie wysokie, to oznacza to zakażenie „przetrwałe”.

Wskazania do wykonania testu immunoglobulin igG są następujące:

3. Immunoglobuliny igG – opis badania

Materiałem do badania immunoglobuliny IgG jest surowica. Do badania pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, ważne, żeby był na czczo. Rano powinien udać się do punktu poboru krwi, gdzie specjalista pobierze próbkę z żyły łokciowej.

Badanie jest bezbolesne i bardzo szybkie, a na jego wyniki czeka się około 24 godzin.

4. Immunoglobuliny igG – norma i interpretacja wyników

Norma stężenia immunoglobuliny igG w organizmie powinna wynosić od 8 do 16 mg/ml. Podwyższony poziom immunoglobuliny igG zwykle oznacza późną fazę choroby i może świadczyć o:

Musisz to wiedzieć

Natomiast obniżenie stężenia immunoglobuliny igG wiąże się z:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy