Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Infekcje intymne w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Niestety, radość z jej przeżywania popsuć mogą infekcje intymne, które często w tym okresie się pojawiają.

Zobacz film: "Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży"

W pochwie panuje szczególne środowisko, na straży którego stoją pałeczki kwasu mlekowego. Odpowiadają one za kwaśny odczyn okolic intymnych i chronią je przed wnikaniem do nich chorobotwórczych mikroorganizmów. Czasem jednak dochodzi do zmniejszenia ilości pałeczek kwasu mlekowego w pochwie (np. w wyniku przesadnej higieny intymnej), a wówczas grzyby lub bakterie gwałtownie się namnażają, powodując zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej. I choć nie ma chyba kobiety, która choć raz nie doświadczyła przykrych dolegliwości z tym związanych, w ciąży jest to szczególnie niebezpieczne. Zarazki mogą się bowiem przedostać do kanału szyjki macicy i owodni, jak również do pęcherza moczowego i nerek kobiety.

9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego

zobacz galerię

W czasie ciąży organizm kobiety jest nieco osłabiony. Dużo zmian zachodzi również w obrębie pochwy, która w tym okresie jest rozpulchniona, zwiększa się ponadto ilość wydzieliny. Ryzyko rozwoju infekcji rośnie, gdy u kobiety zdiagnozowano cukrzycę ciężarnych. Bakteryjnemu i grzybiczemu zapaleniu pochwy w ciąży sprzyjają ponadto:

 • infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych,
 • zapalenie pęcherza,
 • stres,
 • częste stosunki seksualne,
 • niedobór witamin z grupy B,
 • nadmierna higiena miejsc intymnych,
 • częste stosowanie zapachowych środków higienicznych (wkładek).

1. Infekcja intymna w ciąży – jak rozpoznać?

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezwonna, przejrzysta, lepka. Gdy zostanie nadkażona bakteriami, wówczas upławy stają się szare, żółte, mają charakterystyczny rybi zapach. Jeśli staną się białe o konsystencji grudkowatej, wówczas możemy domniemywać, że infekcję intymną wywołały grzyby. Inne jej objawy to pieczenie i świąd miejsc intymnych, uczucie suchości w pochwie, obrzęk, ból warg sromowych. I choć czasem dolegliwości mogą minąć same, to bez zastosowania odpowiedniego leczenia szybko powrócą. A w przypadku ciąży jest to szczególnie niebezpieczne. Gdy zatem zauważone zostaną pierwsze symptomy infekcji intymnej, konieczne jest skontaktowanie się ze swoim lekarzem. Nie warto leczyć się na własną rękę, bo można sobie zaszkodzić.

Kobiece infekcje intymne w czasie ciąży leczy się odpowiednio dobranymi antybiotykami dopochwowymi (w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy) lub środkiem przeciwgrzybicznym. Leczenie musi również obejmować partnera seksualnego kobiety, któremu zaleca się stosowanie maści miejscowych. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia paciorkowcem GBS, wówczas konieczne jest podanie doustne antybiotyku. Jest to bowiem bardzo groźny drobnoustrój, który przeniesiony na dziecko może wywołać sepsę, zapalenie płuc lub zapalenie opon mózgowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kobiece infekcje pęcherza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza