Trwa ładowanie...

Inhibitor aromatazy w profilaktyce raka piersi

Podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przedstawiono wyniki przeprowadzonych na szeroką skalę badań, które wskazują, iż inhibitor aromatazy znacznie zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie, będących w grupie podwyższonego ryzyka.

spis treści

1. Działanie inhibitora aromatazy

W profilaktyce raka piersi obecnie stosuje się dwa leki będące selektywnymi modulatorami receptora estrogenowego. Z kolei lek stanowiący przedmiot najnowszych badań to inhibitor aromatazy, o nieco innym mechanizmie działania. Obecnie farmaceutyk ten stosuje się w celu zapobiegania nawrotom u kobiet z rakiem piersi. Działanie leku polega na obniżaniu poziomu estrogenów w organizmie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Wyniki badań nad inhibitorem aromatazy

W badaniach klinicznych udział wzięło 4560 kobiet ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji i Hiszpanii. Wszystkie one były w okresie postmenopauzalnym i występowały u nich czynniki ryzyka rozwoju raka piersi, chociaż u żadnej wcześniej nie zdiagnozowano tego nowotworu. Okazało się, że ryzyko raka piersi było o 65% niższe u kobiet stosujących w ramach badania inhibitor aromatazy niż u kobiet otrzymujących placebo. W pierwszej grupie na raka zachorowało 11 kobiet, podczas gdy w grupie kontrolnej 32. W przeliczeniu na rok czasu oznacza to 19 przypadków raka piersi na 10 000 kobiet stosujących lek i 55 zachorowań na 10 000 w grupie placebo. Inhibitor aromatazy nie wywoływał żadnych poważniejszych działań ubocznych i jedynie w minimalnym stopniu wpływał na jakość życia uczestniczek badania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza