Trwa ładowanie...

Interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami na nadciśnienie

W piśmie „Canadian Medical Association Journal” kanadyjscy naukowcy ostrzegają przed jednoczesnym stosowaniem leków na nadciśnienie i makrolidów u osób starszych, ze względu na ryzyko niebezpiecznego obniżenia ciśnienia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym są antybiotyki makrolidowe?

Makrolidy są jednymi z najczęściej stosowanych antybiotyków. Wśród nich jest między innymi erytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna. Leki te są zazwyczaj dobrze tolerowane, chociaż zdarza się, że stosowanie ich jednocześnie z innymi farmaceutykami powoduje groźne skutki uboczne.

2. Antybiotyki makrolidowe a nadciśnienie

Zespół naukowców z Sunnybrook Research Institute badał chorych powyżej 65 roku życia, którzy przyjmowali jeden z leków na nadciśnienie – bloker kanału wapniowego. Zauważono, iż w badanej grupie były osoby, które wymagały hospitalizacji w wyniku niebezpiecznego obniżenia ciśnienia. Okazało się, że wielu z tych pacjentów stosowało antybiotyki makrolidowe tuż przed zaistnieniem konieczności hospitalizacji.

3. Niebezpieczne antybiotyki

W latach 1994-2009 do szpitala trafiło 7100 osób, u których wystąpiło nadmierne obniżenie ciśnienia lub wstrząs. Na podstawie analizy ich przypadków naukowcy udowodnili, iż przy stosowaniu leków na nadciśnienie, przyjmowanie erytromycyny 6-krotnie zwiększa ryzyko obniżenia ciśnienia, a klarytromycyny – 4-krotnie. Podobnych skutków nie wywołuje jedynie azytromycyna, dlatego też to właśnie ten antybiotyk powinien być przepisywany cierpiącym na nadciśnienie osobom starszym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.