Trwa ładowanie...

Interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami na nadciśnienie

W piśmie „Canadian Medical Association Journal” kanadyjscy naukowcy ostrzegają przed jednoczesnym stosowaniem leków na nadciśnienie i makrolidów u osób starszych, ze względu na ryzyko niebezpiecznego obniżenia ciśnienia.

spis treści

1. Czym są antybiotyki makrolidowe?

Makrolidy są jednymi z najczęściej stosowanych antybiotyków. Wśród nich jest między innymi erytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna. Leki te są zazwyczaj dobrze tolerowane, chociaż zdarza się, że stosowanie ich jednocześnie z innymi farmaceutykami powoduje groźne skutki uboczne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Antybiotyki makrolidowe a nadciśnienie

Zespół naukowców z Sunnybrook Research Institute badał chorych powyżej 65 roku życia, którzy przyjmowali jeden z leków na nadciśnienie – bloker kanału wapniowego. Zauważono, iż w badanej grupie były osoby, które wymagały hospitalizacji w wyniku niebezpiecznego obniżenia ciśnienia. Okazało się, że wielu z tych pacjentów stosowało antybiotyki makrolidowe tuż przed zaistnieniem konieczności hospitalizacji.

3. Niebezpieczne antybiotyki

W latach 1994-2009 do szpitala trafiło 7100 osób, u których wystąpiło nadmierne obniżenie ciśnienia lub wstrząs. Na podstawie analizy ich przypadków naukowcy udowodnili, iż przy stosowaniu leków na nadciśnienie, przyjmowanie erytromycyny 6-krotnie zwiększa ryzyko obniżenia ciśnienia, a klarytromycyny – 4-krotnie. Podobnych skutków nie wywołuje jedynie azytromycyna, dlatego też to właśnie ten antybiotyk powinien być przepisywany cierpiącym na nadciśnienie osobom starszym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza