Trwa ładowanie...

Interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami na nadciśnienie

Avatar placeholder
13.06.2023 14:11
Interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami na nadciśnienie
Interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami na nadciśnienie (123RF)

W piśmie „Canadian Medical Association Journal” kanadyjscy naukowcy ostrzegają przed jednoczesnym stosowaniem leków na nadciśnienie i makrolidów u osób starszych, ze względu na ryzyko niebezpiecznego obniżenia ciśnienia.

spis treści

1. Czym są antybiotyki makrolidowe?

Makrolidy są jednymi z najczęściej stosowanych antybiotyków. Wśród nich jest między innymi erytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna. Leki te są zazwyczaj dobrze tolerowane, chociaż zdarza się, że stosowanie ich jednocześnie z innymi farmaceutykami powoduje groźne skutki uboczne.

2. Antybiotyki makrolidowe a nadciśnienie

Zespół naukowców z Sunnybrook Research Institute badał chorych powyżej 65 roku życia, którzy przyjmowali jeden z leków na nadciśnienie – bloker kanału wapniowego. Zauważono, iż w badanej grupie były osoby, które wymagały hospitalizacji w wyniku niebezpiecznego obniżenia ciśnienia. Okazało się, że wielu z tych pacjentów stosowało antybiotyki makrolidowe tuż przed zaistnieniem konieczności hospitalizacji.

3. Niebezpieczne antybiotyki

W latach 1994-2009 do szpitala trafiło 7100 osób, u których wystąpiło nadmierne obniżenie ciśnienia lub wstrząs. Na podstawie analizy ich przypadków naukowcy udowodnili, iż przy stosowaniu leków na nadciśnienie, przyjmowanie erytromycyny 6-krotnie zwiększa ryzyko obniżenia ciśnienia, a klarytromycyny – 4-krotnie. Podobnych skutków nie wywołuje jedynie azytromycyna, dlatego też to właśnie ten antybiotyk powinien być przepisywany cierpiącym na nadciśnienie osobom starszym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze