Jak jazda na rollercoasterze może wpłynąć na twoje zdrowie?

Każdy, kto często korzysta z atrakcji dostępnych w parkach rozrywek może ucieszyć się ze względu na fakt, że przejażdżki na rollercoasterze mogą pozytywnie wpłynąć na leczenie kamicy nerkowej, astmy i innych schorzeń.

Badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan w Stanach Zjednoczonych wskazują na wpływ tego typu rozrywki na leczenie kamicy nerkowej.

Eksperci zainspirowali się historiami osób, które twierdziły, że jazda na rollercosterze Big Thunder Mountain Railroad w Walt Disney World pomogła im złagodzić objawy kłopotliwej choroby. Jeden z pacjentów zgłosił, że jeździł trzy razy i trzy razy pozbył się kamieni. ****

Kamienie nerkowe występują, gdy produkty przemiany materii we krwi, takie jak kwas moczowy, zaczynają budować się w postaci kryształów, które zestalają się w bryły podobne do  kamieni.

Choroba ta dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W grupie największego ryzyka są osoby, które nie piją codziennie dostatecznej ilości płynów.

Większość kamieni jest na tyle mała (średnica poniżej 4 mm), że zostają one usunięte z organizmu wraz z moczem. Natomiast te większe mogą zostać zablokowane w nerkach i powodować objawy, takie jak bóle brzucha i nudności. Mogą być one być usuwane za pomocą ultradźwięków lub lasera.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób może w tym pomóc rollercoaster, naukowcy z Michigan wykonali replikę nerki, która wykonana była z silikonu i wypełniona była moczem i kamieniami.

Siedzieli w tylnych wózkach, których szybkość podczas jazdy jest największa. Okazało się, że ostra zakręty i gwałtowne ruchy w górę i w dół powodują wypadanie kamieni nerkowych. Wyniki badań zostały opublikowane w „Journal of American Osteopathic Association”.

"Moją radą dla osób zmagających się z kamicą nerkową są częste i długie wizyty w parkach rozrywki" - powiedział David Wartinger, główny badacz, emerytowany profesor urologii.

Atrakcje, takie jak rollercoaster, nie są znane ze swoich efektów zdrowotnych. Przeważnie wspominane są na pierwszych stronach gazet z powodu wypadków, takich jak katastrofa w Alton Towers w ubiegłym roku, w której dwie młode kobiety doznały tragicznych obrażeń.

Lekarze z Centrum Medycznego w Hennepin zdradzili, że w ciągu 20 lat amerykańskie przejażdżki na rollercoasterze spowodowały cztery przypadki krwotoku wewnętrznego w mózgu, sześć pękniętych naczyń, trzy przypadki udaru mózgu.

Dr Jurgen Koschyk, kardiolog ze szpitala uniwersyteckiego w Mannheim w Niemczech, stwierdził, że intensywne przejażdżki u niektórych osób mogą powodować zaburzenia rytmu serca, co może powodować poważniejsze problemy.

Zaskakujące korzyści z przejażdżek na rollercosterze

Holenderscy psycholodzy odkryli, że podczas jazdy na rollercoasterze, euforia znacznie zmniejszała duszność ****u kobiet cierpiących na astmę.

Adrenalina wydzielana podczas takich rozrywek jest często stosowana jako środek terapeutyczny do leczenia pacjentów z ciężką astmą, ponieważ rozluźnia mięśnie oskrzeli płuc, co powoduje łatwiejsze oddychanie.

Jak się okazuje, taka przejażdżka może też uratować słuch. 16-letnia uczennica, pacjentka szpitalu w Crewe, straciła słuch w jednym uchu podczas lotu samolotem.

Utrata słuchu utrzymywała się przez dwa miesiące, po czym dziewczynka odzyskała słuch po przejażdżce rollercosterem, który zwany jest „królową prędkości” w Alton Towers.

W artykule opublikowanym w „Journal of Otolaryngology and Head & Neck Surgery„ lekarze sugerują, że nagłe zmiany w ciśnieniu powietrza w połączeniu z dużą siłą grawitacyjną stały się impulsem, który spowodował odzyskanie słuchu przez dziewczynkę.

Tymczasem jazda w parku rozrywki na Florydzie spowodowała u brytyjskiej kobiety wykrycie guza mózgu na tyle wcześnie, aby mógł zostać bezpiecznie usunięty.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...