Trwa ładowanie...

Jak jazda na rollercoasterze może wpłynąć na twoje zdrowie?

Każdy, kto często korzysta z atrakcji dostępnych w parkach rozrywek może ucieszyć się ze względu na fakt, że przejażdżki na rollercoasterze mogą pozytywnie wpłynąć na leczenie kamicy nerkowej, astmy i innych schorzeń.

Badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan w Stanach Zjednoczonych wskazują na wpływ tego typu rozrywki na leczenie kamicy nerkowej.

Przejażdżka rollercoasterem pomaga w leczeniu wielu schorzeń
Przejażdżka rollercoasterem pomaga w leczeniu wielu schorzeń (123RF)

Eksperci zainspirowali się historiami osób, które twierdziły, że jazda na rollercosterze Big Thunder Mountain Railroad w Walt Disney World pomogła im złagodzić objawy kłopotliwej choroby. Jeden z pacjentów zgłosił, że jeździł trzy razy i trzy razy pozbył się kamieni. ****

Kamienie nerkowe występują, gdy produkty przemiany materii we krwi, takie jak kwas moczowy, zaczynają budować się w postaci kryształów, które zestalają się w bryły podobne do  kamieni.

Choroba ta dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W grupie największego ryzyka są osoby, które nie piją codziennie dostatecznej ilości płynów.

Większość kamieni jest na tyle mała (średnica poniżej 4 mm), że zostają one usunięte z organizmu wraz z moczem. Natomiast te większe mogą zostać zablokowane w nerkach i powodować objawy, takie jak bóle brzucha i nudności. Mogą być one być usuwane za pomocą ultradźwięków lub lasera.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób może w tym pomóc rollercoaster, naukowcy z Michigan wykonali replikę nerki, która wykonana była z silikonu i wypełniona była moczem i kamieniami.

Siedzieli w tylnych wózkach, których szybkość podczas jazdy jest największa. Okazało się, że ostra zakręty i gwałtowne ruchy w górę i w dół powodują wypadanie kamieni nerkowych. Wyniki badań zostały opublikowane w „Journal of American Osteopathic Association”.

"Moją radą dla osób zmagających się z kamicą nerkową są częste i długie wizyty w parkach rozrywki" - powiedział David Wartinger, główny badacz, emerytowany profesor urologii.

Atrakcje, takie jak rollercoaster, nie są znane ze swoich efektów zdrowotnych. Przeważnie wspominane są na pierwszych stronach gazet z powodu wypadków, takich jak katastrofa w Alton Towers w ubiegłym roku, w której dwie młode kobiety doznały tragicznych obrażeń.

Lekarze z Centrum Medycznego w Hennepin zdradzili, że w ciągu 20 lat amerykańskie przejażdżki na rollercoasterze spowodowały cztery przypadki krwotoku wewnętrznego w mózgu, sześć pękniętych naczyń, trzy przypadki udaru mózgu.

Dr Jurgen Koschyk, kardiolog ze szpitala uniwersyteckiego w Mannheim w Niemczech, stwierdził, że intensywne przejażdżki u niektórych osób mogą powodować zaburzenia rytmu serca, co może powodować poważniejsze problemy.

ZOBACZ TAKŻE

1. Zaskakujące korzyści z przejażdżek na rollercosterze

Holenderscy psycholodzy odkryli, że podczas jazdy na rollercoasterze, euforia znacznie zmniejszała duszność ****u kobiet cierpiących na astmę.

Adrenalina wydzielana podczas takich rozrywek jest często stosowana jako środek terapeutyczny do leczenia pacjentów z ciężką astmą, ponieważ rozluźnia mięśnie oskrzeli płuc, co powoduje łatwiejsze oddychanie.

Jak się okazuje, taka przejażdżka może też uratować słuch. 16-letnia uczennica, pacjentka szpitalu w Crewe, straciła słuch w jednym uchu podczas lotu samolotem.

Utrata słuchu utrzymywała się przez dwa miesiące, po czym dziewczynka odzyskała słuch po przejażdżce rollercosterem, który zwany jest „królową prędkości” w Alton Towers.

W artykule opublikowanym w „Journal of Otolaryngology and Head & Neck Surgery„ lekarze sugerują, że nagłe zmiany w ciśnieniu powietrza w połączeniu z dużą siłą grawitacyjną stały się impulsem, który spowodował odzyskanie słuchu przez dziewczynkę.

Tymczasem jazda w parku rozrywki na Florydzie spowodowała u brytyjskiej kobiety wykrycie guza mózgu na tyle wcześnie, aby mógł zostać bezpiecznie usunięty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.