Jak naturalnie zwiększyć libido? Poznaj 5 skutecznych metod
Libido (pożądanie) napędzane przez hormony płciowe to ochota na seks bez wyraźnego zewnętrznego sygnału erotycznego lub partnera. Wpływ na nie mają czynniki psychologiczne i biologiczne. Abstrahując jednak od tez naukowych, libido i aktywność seksualna to często podstawy udanego związku. Jak zatem je wzmocnić?
1. 5 sposobów na zdrowe libido
W teorii wiemy, co to jest libido, z praktyką jednak bywa trudno. Wiele osób skarży się bowiem na niskie libido, nie mając pojęcia, gdzie szukać przyczyny tego stanu. Nierzadko też bagatelizujemy ten problem, uznając, że to chwilowa niedyspozycja. Warto jednak bliżej się mu przyjrzeć, ponieważ może być związany z chorobą przewlekłą, np. chorobami naczyń, cukrzycą albo chorobami neurologicznymi.
Częściej jednak zdarza się, że spadek libido to wynik złego stylu życia. Co w tym zakresie warto zmienić?
1.1. Zbilansowana dieta
Dobremu zdrowiu seksualnemu służy zdrowa dieta. Tu najlepiej sprawdza się dieta śródziemnomorska, w której obowiązuje mniejsze spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych na korzyść jednonienasyconych czy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz mniejsze spożycie cholesterolu, a większe błonnika pokarmowego czy węglowodanów złożonych.
Są badania, które wskazują, że stosowanie diety śródziemnomorskiej pozytywnie wpływa na funkcje seksualne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn [1].
Co zatem powinno się pojawiać na naszych talerzach?
- świeże owoce i warzywa (najlepiej sezonowe, lokalne),
- ciemne pieczywo z mąk z pełnego przemiału,
- kasze (zamiast ziemniaków i białego ryżu),
- orzechy,
- tłuste ryby morskie (co najmniej trzy razy w tygodniu),
- mięso czerwone (tylko kilka razy w miesiącu),
- oliwa z oliwek (świetnie jednak zastępuje ją nasz rodzimy olej rzepakowy, który ma podobny skład tłuszczów).
Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Tu najlepiej sprawdzi się woda, której należy wypijać ok. 2 l dziennie. Unikać należy napojów słodzonych i energetyzujących. W rozsądnych ilościach dozwolona jest kawa i herbata.
1.2. Regularna aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna poprawia libido u kobiet i mężczyzn w dwojaki sposób. Po pierwsze obniża ryzyko wystąpienia licznych chorób, m.in. choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, osteoporozy, raka piersi i jelita grubego, a także depresji, które mogą prowadzić do znacznego upośledzenia życia seksualnego [2]. I po drugie regularny wysiłek fizyczny poprawia wizerunek ciała i sprzyja odchudzaniu.
Warto więc jeździć na rowerze, chodzić na basen lub biegać. Aktywności jest tak dużo, że każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie.
1.3. Relaksacja i redukcja stresu
Na wysokie libido wpływają m.in. czynniki psychiczne, sytuacyjne i kulturowe. Jednym z ich elementów jest stres, którego we współczesnym świecie nie brakuje. Może nie dawać natychmiastowych następstw, ale stopniowo rozregulowywać układ neuroendokrynny, co nie pozostaje bez wpływu na aktywność seksualną i płodność.
Libido obniża też przemęczenie i brak snu. Wpływ na mniejszy stopień odczuwania pożądania ma też depresja, która tłumi popęd płciowy i obniża sprawność seksualną.
Pomóc może psychoterapia, ale też trening relaksacyjny, który opiera się na związku między napięciem mięśniowym, układem autonomicznym a stanem psychicznym. W czasie relaksacji dochodzi do wzmożonej pracy przywspółczulnego układu nerwowego, obniżenia poziomu lęku i napięcia psychicznego, co pozytywnie wpływa na reakcje seksualne.
Korzyści może też przynieść trening autogenny Schultza, który jest metodą oddziaływania na własny organizm i życie psychiczne. Polega na wyzwalaniu u siebie reakcji odprężenia i koncentracji [3].
Kojąco na nerwy wpływa muzykoterapia i dłuższa kąpiel. Warto też ćwiczyć działanie, a nie reagowanie, np. poprzez dbanie o codzienną porcję poczucia humoru i uśmiech.
Bardzo ważna jest też odpowiednia dawka snu, który ma fundamentalne znaczenia dla naszego zdrowia. Istotna jest przede wszystkim jakość nocnego odpoczynku, dlatego:
- Rano zawsze wstawaj o tej samej porze, również w dni wolne od nauki i pracy.
- Aktywnie rozpoczynaj dzień: wykonuj krótką gimnastykę, bierz zimny prysznic, zjedz ciepłe śniadanie lub wypij gorący napój, jak najszybciej wyjdź też na światło słoneczne lub przebywaj w jasno oświetlonych pomieszczeniach.
- Wieczorem unikaj pracy przy komputerze i oglądania filmów z komputera.
- Nie zabieraj ze sobą do sypialni telefonu komórkowego. Nie surfuj po sieci przed snem.
1.4. Suplementy – naturalne wsparcie libido
Naturalne wsparcie zdrowego stylu życia to również odpowiednio dobrane suplementy. Jeśli więc zastanawiasz się, jak podnieść libido, warto zwrócić uwagę na suplementy Health Labs Care:
- VibeMe – to połączenie aż 7 ekstraktów roślinnych standaryzowanych na obecność substancji aktywnych, które korzystnie działają na układ hormonalny, zwiększają popęd seksualny, poprawiają ukrwienie naczyń krwionośnych, w tym także narządów płciowych, a także poprawiają samopoczucie i dodają witalności. W jego składzie znajdziemy m.in. ekstrakt z Muira Puama (afrodyzjak, który pomaga utrzymać równowagę hormonalną oraz aktywność seksualną kobiet w okresie menopauzy), dodający energii i poprawiający samopoczucie ekstrakt z korzeni żeń-szenia właściwego (lub koreańskiego/ Panax ginseng), a także AAKG (Alfaketoglutaran L-argininy), w tym L-arginina, będący prekursorem tlenku azotu, czyli związku, który rozszerza naczynia krwionośne i sprzyja funkcjom seksualnym.
- Vitamin B Complex – zawiera witaminy z grupy B, a także powszechnie zaliczane do grupy witamin B: cholinę (witaminę B4) i inozytol (witaminę B8). Wspierają układ nerwowy , zmniejszają uczucie zmęczenia i wspomagają radzenie sobie ze stresem. Przyczyniają się też do regulacji aktywności hormonalnej i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu procesów w organizmie, w tym tych związanych z popędem seksualnym.
Suplementy diety Health Labs Care to preparaty bezpieczne i dobrze przebadane. Ich skład został opracowany z udziałem doświadczonych specjalistów żywienia. Próżno szukać w nich zbędnych wypełniaczy, konserwantów i barwników. Są też zamknięte w wygodnych saszetkach (VibeMe) lub łatwych do połknięcia kapsułkach (Vitamin B Complex).
1.5. Komunikacja w związku
Wśród porad, jak zwiększyć libido, powinna znaleźć się też podpowiedź dotycząca dobrej relacji w związku. Na nic się zda zdrowa dieta i suplementacja, jeśli między partnerami brakuje otwartej i szczerej komunikacji w kwestiach seksualnych.
Podstawą jest umiejętność formułowania jasnych komunikatów, uważne słuchanie partnera oraz akceptacja jego emocji. Z badań wynika, że pary, które posiadają umiejętność rozmawiania o seksie, są z niego bardziej zadowolone. Potrafią inicjować współżycie, ale też mówić o swoich potrzebach i odmawiać aktywności seksualnej czy zachowań, których nie akceptują [4].
Starajcie się zatem jak najczęściej podsycać ogień w swoim związku, ale też pielęgnować intymność poprzez:
- długie rozmowy sam na sam,
- drobne gesty, np. podanie śniadania,
- pisanie sobie krótkich wiadomości na karteczkach i zostawianie ich np. na lustrze albo w notesie,
- prowadzenie subtelnej gry wstępnej w ciągu dnia, np. przez komunikatory,
- dotyk, np. pocałunek, przytulenie.
Zdrowy tryb życia ma znaczący wpływ na życie seksualne. Kiedy mamy energię do działania, apetyt na seks rośnie. By zatem mieć wysokie libido, staraj się wysypiać, relaksować i dobrze odżywiać, a w razie potrzeby sięgnij po suplementy od Health Labs Care.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.