Trwa ładowanie...

Jak opóźnić menopauzę? Zioła, dieta, suplementy i leki

Avatar placeholder
04.08.2023 14:59
Jak opóźnić menopauzę? To pytanie spędza sen z powiek wielu kobietom.
Jak opóźnić menopauzę? To pytanie spędza sen z powiek wielu kobietom. (Pexels)

Jak opóźnić menopauzę, a i sprawić, że jej objawy będą mniej dokuczliwe? Można rozważyć przyjmowanie leków hormonalnych lub fitoestrogenów, często jednak wystarczy prowadzić zdrowy styl życia, unikać używek i stosować właściwą dietę. Dobrze też jest porozmawiać z ginekologiem. Co trzeba wiedzieć?

spis treści

1. Jak opóźnić menopauzę?

Nad tym, jak opóźnić menopauzę, zastanawia się wiele kobiet, zwłaszcza tych, które w okres klimakterium weszły dość szybko. Statystycznie kobiety przestają miesiączkować między 45. a 55. rokiem życia. Zdarza się jednak, że wskutek przedwczesnego przekwitania zdolności prokreacyjne zaczynają tracić nawet 20-latki.

Przekwitanie dzieli się na trzy okresy:

Zobacz film: "Guzy mózgu. Uważaj na te wczesne objawy"
  • premenopauzę, która zaczyna się około 8-10 lat przed menopauzą, oznaczającą ostatnią menstruację,
  • menopauzę, będącą naturalnym etapem w życiu kobiet, który ma związek z procesami starzenia organizmu oraz wyczerpaniem puli komórek jajowych,
  • postmenopauzę, w której dochodzi do wygaśnięcia czynności jajników. By o niej mówić, od ostatniej menstruacji musi minąć 12 miesięcy. Traktuje się ją jako czas pomiędzy płodnością a bezpłodnością.

Pierwsze objawy menopauzy pod postacią zaburzeń miesiączkowania, uderzeń gorąca i zimnych potów pojawiają się średnio około 50. roku życia. Symptomy wskazujące na przekwitanie to tak zwane objawy wypadowe:

  • naczynioruchowe – uderzenia gorąca, nocne poty,
  • somatyczne – zawroty głowy, bóle głowy,
  • psychiczne – obniżenie nastroju, apatia, ale i zwiększona pobudliwość.

Na to, w jakim wieku pojawia się menopauza, wpływa szereg czynników. To czynniki genetyczne i socjoekonomiczne, palenie papierosów i picie alkoholu oraz ogólnie styl życia, a także przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych. Oznacza to, że menopauzę można próbować opóźnić, a i łagodzić towarzyszące jej dolegliwości.

Zabiegi stosowane w celu opóźnienia menopauzy dzieli się na dwie grupy. To sposoby naturalne i wymagające wsparcia lekarza oraz medycyny. O ich zasadności i skuteczności decyduje wiek kobiety, stan zdrowia oraz inne czynniki, które mogą tak utrudniać, jak i ułatwiać opóźnienie ostatniej miesiączki.

2. Okołomenopauzalna terapia hormonalna

W celu opóźnienia objawów menopauzy można rozpocząć hormonalną terapię zastępczą (HTZ), polegającą na dostarczaniu organizmowi hormonów płciowych, stężenie których w okresie klimakterium spada. W terapii wykorzystuje się estriol, 17 beta-estradiol, związki steroidowe w połączeniu z gestagenami.

Stosowanie okołomenopauzalnej terapii hormonalnej ma wiele zalet, ponieważ:

  • poprawia gospodarkę lipidową,
  • zmniejsza ryzyko miażdżycy,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę,
  • poprawia kondycję skóry.

Co więcej, dzięki HTZ objawy przekwitania pojawiają się później, a i są mniej nasilone. Niestety stosowanie hormonów może prowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zachorowania na raka sutka, endometrium i jajnika. To dlatego decyzja o podjęciu terapii zastępczej musi być skonsultowana z ginekologiem, a i mieć uzasadnienie medyczne.

3. Jak naturalnie opóźnić menopauzę?

Alternatywą dla leków hormonalnych są hormony roślinne, to jest fitoestrogeny, które w zakresie budowy wykazują duże podobieństwo do naturalnych estrogenów. Łączą się z tymi samymi receptorami, co wpływa na skuteczność w łagodzeniu objawów menopauzy.

Hormony roślinne zawierają różne produkty spożywcze, ale i tabletki na opóźnienie menopauzy. W preparatach stosowanych w fitoterapii najczęściej znajdują się wyciągi z:

Właściwości estrogenne ma również niepokalanek pospolity, wyciąg z kozłka lekarskiego oraz szałwia lekarska, szyszki chmielu, glistnik, dziurawiec.

Czy istnieją domowe sposoby łagodzenia menopauzy? Duży wpływ na opóźnienie pierwszych objawów menopauzy związanych z niedoborem estrogenów ma zdrowa dieta zasobna w witaminy, minerały oraz fitoestrogeny.

Dieta na opóźnienie menopauzy powinna zawierać takie produkty jak:

  • soja, soczewica, fasola szparagowa, bób, groch,
  • mleko, sery,
  • kasza, ryż,
  • tofu,
  • otręby,
  • słonecznik,
  • olej lniany,
  • czosnek,
  • żyto, pszenica,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie omega-3, źródłem których są przede wszystkim ryby morskie.

Bardzo ważną rolę pełni także aktywność fizyczna. Zaleca się co najmniej 30 minut ćwiczeń codziennie, najlepiej jazdy na rowerze, nordic walking lub szybkiego marszu.

4. Czego unikać, by opóźnić menopauzę?

Chcąc opóźnić menopauzę i złagodzić jej objawy, trzeba pamiętać, że codzienna dieta powinna być pozbawiona smażonych, ciężkostrawnych potraw. Należy również unikać palenia tytoniu, który ma negatywny wpływ na komórki jajników oraz naczynia zaopatrujące jajniki (co prowadzi do zmniejszonego wydzielania estrogenów).

Ograniczeniu powinno ulec także spożywanie alkoholu. Bardzo ważne jest także unikanie stresu, zadbać o regenerujący sen i odpoczynek, czyli prowadzić higieniczny tryb życia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze